Co robić z dziećmi w wakacje w górach?

Co robić z dziećmi w wakacje w górach?

Wyjazd w góry na urlop to wielkie wyzwanie dla każdej rodziny. Planując taką formę wypoczynku trzeba nie tylko odpowiednio się przygotować, gdyż góry rządzą się swoimi prawami, ale także dobrze zaplanować, co będziemy robili. Zacznijmy od tego przygotowania.

Jak przygotować się do wyjazdu w góry

Wyjazd w góry powinien na nas wymusić spakowanie odpowiedniej ilości ciepłych i przeciwdeszczowych ubrań. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie buty. Jeżeli planujemy wycieczki w góry, to powinny to być buty z wyższą cholewką (najlepiej poza kostkę) z odpowiednim protektorem. Nie ważne tak do końca są parametry butów (membrama itp.), ale ważne jest, aby były wygodne i dopasowane. No właśnie kiedy buty są dopasowane? Najczęstszym problemem wśród młodych adeptów pieszych wędrówek są otarcia. Otóż gdy wyruszamy w góry, często zakładany naszym dzieciom na wycieczkę nowe, piękne, niedopasowane buty z wysokiej klasy membramą. Buty spisują się znakomicie, gorzej z nogą, która nie jest przyzwyczajona do nowego buta. Pojawiają się bąble i otarcia i już jesteśmy o krok od zniechęcenia. Ważne jest, aby buty wcześniej dopasować do nogi i przyzwyczaić ją do nowego buta stopniując długość wycieczek od najkrótszych do dłuższych.

Wybierając się na urlop w góry z rodziną na pobyt stacjonarny lepiej jest wziąć więcej rzeczy niż mniej, szczególnie jeżeli mamy pojemny samochód, do którego możemy wrzucić dodatkowe akcesoria. Uważam, że każdy, także na krótkiej wycieczce, powinien nieść swój – nawet mały – plecak, w którym będzie miał swoje rzeczy. Ma to olbrzymią role edukacyjną. Jak sobie pościeliłeś tak się wyśpisz. Czy inaczej – co spakowałeś to dźwigasz. Wyruszając w góry warto zadbać o termos, folię NRC, opatrunki, kawałek linki (około 2 m), czołówkę, scyzoryk i koniecznie mapę papierową (często w górach rozładowuje się telefon lub nie ma zasięgu, więc nie możemy korzystać z mapy on line).

Co robić w górach z dziećmi?

Jeżeli wybraliśmy się na urlop w góry z dziećmi to warto te góry im pokazać. Nie będzie to łatwe, gdyż ogólnie panująca wśród dzieci niechęć do podejmowania wysiłku trudna będzie do przezwyciężenia. Tu musimy zastosować jakiś fortel. Jednym z pomysłów jest wybranie się z zaprzyjaźnioną rodziną razem na wycieczkę. Dzieci o wiele łatwiej będą się adoptowały do warunków, nie będą się nudziły i dopóki nie zaczną odczuwać prawdziwego zmęczenia nie będą marudziły. Będąc zajęte sobą żwawo będą przemierzały kolejne kilometry.

Co robić w górach z dziećmi

Kolejnym pomysłem jest określenie celu. Celem takim może być zdobywanie odznak turystycznych, które będą motywowały do uczestnictwa w wycieczkach. Na doskonały pomysł wpadli właściciele domu oferującego noclegi w górach, w Beskidzie Niskim – Siwejki – którzy początkowo tylko dla swoich Gości wprowadzili odznaki turystyczne W KRĘGU LACKOWEJ. Szybko jednak odznaki te zyskały popularność i stały się doskonałym narzędziem w rękach wielu rodziców, by motywować potomstwo do udziału w pieszych wędrówkach po Beskidzie Niskim. Naczelna zasada – zróbmy coś co da się zrobić – w tym przypadku jest zachowana. Aby zdobyć odznakę, wystarczy zrealizować minimum 4 wycieczki po Beskidzie Niskim o łącznej długości 50 km. Jest to jak najbardziej realne, co udowodnił 4 letni Kuba, który wraz z nieco starszym bratem i rodzicami należy do grona zdobywców Brązowej 50 – pierwszej z czterech odznak W KRĘGU LACKOWEJ. Do zdobycia mamy kolejno 4 odznaki: Brązową 50, Srebrną 100, Złotą 150 i Platynową 200. Aby zostać Finisherem trzeba łącznie przejść w czasie 16 wycieczek po Beskidzie Niskim 200 km z czego ¼ musi być zrealizowana w warunkach zimowych (wymóg na odznakę – Platynowa 200). Odznaka została wprowadzona w styczniu 2018 roku i od początku zyskała dużą popularność. Lista zdobywców cały czas rośnie i przekroczyła już 100 osób. Trasy są zróżnicowane ze względu na trudność i ich długość, dobrze są opisane ze zdjęciami i śladami gpx, więc nawet mało doświadczeni wędrowcy dadzą sobie radę w terenie. Wiele z tych tras bierze swój początek w zachodniej części Beskid Niskiego, w przepięknej miejscowości Ropki, gdzie można zarezerwować w atrakcyjnej cenie noclegi dla całej rodziny.

Filtry przeciwsłoneczne – dlaczego warto ich używać nie tylko latem?

0
Filtry przeciwsłoneczne – dlaczego warto ich używać nie tylko latem?

Słońce może wyrządzić wiele krzywd naszej delikatnej skórze. Właśnie z tego powodu ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna. Pozwoli nie tylko opóźnić procesy starzenia, ale stanowi również zabezpieczenie przed poparzeniami słonecznym i pomaga uchronić ciało przed zmianami nowotworowymi, czy plamami słonecznymi.

Kremy z filtrami są więc niezbędne szczególnie latem, ale nie tylko. Również wiosną, jesienią i zimą jesteśmy narażeni na promienie UVB oraz UVA, które występują w jednakowym natężeniu o każdej porze roku. Raz uszkodzone komórki nie regenerują się, dlatego warto o nie zadbać, by w przyszłości uniknąć poważnych problemów.

Oznaczenia na kremach z filtrem

Każdy z nas na pewno doskonale kojarzy napisy na kremach z filtrem, które wskazują na wysokość ochrony przeciwsłonecznej. Wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) występuje w różnych wysokościach. Najczęściej spotykane filtry, które ma w swojej ofercie praktycznie każda apteka, to 15+, 20+, 30+, a nawet 50+. To oznaczenie określa zdolność produktu do ochrony przed poparzeniem i dotyczy promieniowania UVB. Ważne jest również drugi skrót, czyli PPD (PA) lub IPD. Ten wskaźnik pokazuje, czy dany krem chroni również przed promieniami UVA, z którym mamy do czynienia przez cały rok.

Filtry chemiczne czy mineralne?

Kiedy już znamy oznaczenia na opakowaniach, warto się również przyjrzeć rodzajom filtrów. Dzielą się one na filtry chemiczne oraz mineralne. Który z nich jest lepszy i czym się różnią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno jedne, jak i drugie mają swoje plusy, a najlepiej działają w duecie.

Filtry chemiczne najczęściej mają bardzo bogate składy, a ich działanie polega na tym, że pochłaniają promieniowanie UV, zmieniając je w nieszkodliwe ciepło. Są niezwykle skuteczne, a także trwałe. Jednak przebywając stale na słońcu warto je stosować co kilka godzin. Najczęściej mają bardzo lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Zdarza się jednak, że u osób z bardzo wrażliwą skórą mogą powodować podrażnienia. Z kolei filtry mineralne najczęściej składają się dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Po nałożeniu tworzą ochronę przed promieniowaniem UV (zarówno UVA i UVB). Są mniej uczulające niż filtry chemiczne. Najlepiej wybrać więc produkt, który łączy w sobie właściwości obu tych filtrów. Dzięki temu ochrona przeciwsłoneczna będzie najskuteczniejsza.

Kremy z filtrem – skuteczna ochrona przed słońcem

Promieniowanie UVA ma takie samo natężenie przez cały rok, dlatego nie powinno się rezygnować z filtrów przeciwsłonecznych tuż po tym, jak skończy się lato. Zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu, wpadają do naszych domów przez okna i szyby samochodów. To mit, że tylko w trakcie trwania ciepłych miesięcy jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Nie musimy również obawiać się, że używając kremów blokujemy dostęp witaminy D do organizmu. Nie jesteśmy w stanie w 100% ochronić się przed słońcem. Promienie UV dotrą do naszej skóry, dostarczając odpowiednie dawki witaminy D.

Jak prawidłowo spakować się na wakacje?

0
Jak prawidłowo spakować się na wakacje?

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej Polacy zaczęli intensywnie podróżować samolotem. Nic dziwnego, w końcu dostępność tanich linii lotniczych umożliwiła ekonomiczne wakacje również osobom mniej majętnym. Jednak podróż samolotem ma swoje zasady, które obejmują również bagaż podręczny. W jaki sposób spakować się na wakacje, aby o niczym nie zapomnieć i przejść odprawę bezpieczeństwa?

Wybór odpowiedniej walizki

Kiedy planujemy podróż do jakiegoś pięknego zakątka świata, powinniśmy zorientować się, jakie zasady co do bagażu ma linia lotnicza, z którą będziemy podróżować. Tani przewoźnicy przeważnie pozwalają zabrać za darmo jedną walizkę na pokład. Jednak torby podróżne, które zabieramy ze sobą do samolotu mają określone wymiary, których należy ściśle przestrzegać. Jeśli bowiem się okaże, że nasza walizka jest za duża (lub zbyt ciężka), wówczas będziemy musieli ją nadać jako bagaż rejestrowany, a to może kosztować nawet więcej niż sam bilet. Na szczęście z powodu takich obwarowań producenci oferujący torby podróżne zaznaczają na nich, czy wymiary są zgodne z wymaganiami przewoźnika. Jeżeli natomiast jesteśmy pewni, że do takiej walizki nie damy rady się spakować, wówczas warto wykupić bagaż rejestrowany, który może być nawet dwukrotnie większy. Należy mieć też na uwadze, że nadal możemy zabrać dodatkową, darmową sztukę bagażu.

Co można zabrać na pokład?

Jeśli zdecydowaliśmy się oszczędzić na bagażu rejestrowanym i zabieramy ze sobą tylko podręczny, to musimy pamiętać o zasadach, jakie obowiązują w przypadku jego zawartości. Po 2001 roku lotniska znacznie obostrzyły swoje regulaminy, przez co wiele produktów, które pasażerowie zabierają na pokład jest po prostu zakazanych. Przede wszystkim dotyczy to płynów, których możemy posiadać przy sobie maksymalnie 1 litr rozdzielony w pojemnikach 100 mililitrowych. Dlatego jeśli planujemy zabrać ze sobą kosmetyki upewnijmy się, że ich opakowania nie przekraczają 100 ml. W przeciwnym wypadku będziemy musieli je wyrzucić. Każdy pojemnik z płynem powinien być przezroczysty, a także umieszczony wspólnie w worku plastikowym. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą picie na drogę, to należy zakupić je po przejściu kontroli bezpieczeństwa, na strefie bezcłowej. Jedzenie w formie stałej można ze sobą mieć, za to należy pozbyć się wszystkich ostrych przedmiotów, takich jak pilniczek, nożyczki czy pęseta. Niekiedy torby podróżne z braku miejsca zabierane są do luku bagażowego, dlatego lepiej nie umieszczać w bagaży podręcznym rzeczy, z których chcemy korzystać w trakcie lotu.

Niezbędnik podróżnika

Jeśli wybieramy się na wakacje do jakiegoś egzotycznego kraju, warto pamiętać o spakowaniu rzeczy, które ochronią nas przed słońcem. Będzie to przede wszystkim krem z wysokim filtrem UV, możemy go oczywiście zakupić na miejscu, jednak ceny na takie produkty w kurortach są wielokrotnie wyższe. Do walizki warto spakować też nakrycie głowy w kolorze jasnym, a także okulary słoneczne. Poza tym warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami na miejscu i odpowiednio przygotować apteczkę podróżniczą.

Budapeszt okiem kinomaniaka – miejsca znane z filmów

0
Budapeszt okiem kinomaniaka – miejsca znane z filmów

Niskie koszty produkcji i przepisy sprzyjające filmowcom sprawiają, że Budapeszt stał się prawdziwą mekką dla osób związanych z przemysłem filmowym. Urokliwe uliczki stolicy Węgier doskonale sprawdzają się bowiem jako plan filmowy. Zobacz wybrane przez nas filmy kręcone w Budapeszcie!

Bezpieczna podróż z dzieckiem

0
Bezpieczna podróż z dzieckiem

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejszym priorytetem dla każdego rodzica. Najmłodsze pociechy często muszą w dzisiejszych czasach dużo podróżować, czy to do szkoły, na zajęcia dodatkowe, do lekarza lub na wakacje. Każda taka wyprawa jest zupełnie inna w zależności od wieku dziecka, ale łączy je jedna cecha wspólna, którą jest zapewnienie im nie tylko wygody, ale i bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Najlepszą gwarancję i pewność, że podczas podróży nic nie stanie się naszemu dziecku, jest odpowiednie dobranie fotelika do samochodu, nosidełka, w którym będziemy mogli przenosić dziecko oraz wózków, którymi często udajemy się na spacery po parku. Każdy z tych produktów spełnia zupełnie inne zadanie, dlatego charakteryzuje się innymi parametrami, dobranymi specjalnie dla potrzeb dziecka, ale i rodzica. Nowoczesna technologia stosowana przy ich produkcji jest wynikiem co najmniej kilkudziesięciu lat badań, które firma Cybex z powodzeniem wprowadziła do swoich produktów. Każdy z nich cechuje się wysoką funkcjonalnością, ale także unikatowym stylem.

Foteliki na każdy wiek

Foteliki samochodowe możemy podzielić na 3 podstawowe grupy, stworzone w zależności od wieku dziecka. Pierwszą z nich jest grupa najmłodsza, czyli od pierwszego dnia życia do 18 miesiąca. Druga przeznaczona jest dla dzieci do około 4 lat, a trzecia dla większych pociech mających maksymalnie lat 12. Każda z tych grup posiada specjalnie zaprojektowane foteliki, przystosowane do wieku dziecka oraz wymogów bezpieczeństwa ich przewozu. Cechą charakterystyczna jest wyjątkowa lekkość każdego z nich oraz bogaty system regulacyjny, pozwalający dopasować fotelik do niemal każdego modelu samochodu.

Wózki na każdą drogę

Wózki dziecięce potrafią przysporzyć kłopotu, ale nie te oferowane przez firmę Cybex. Każdy z dostępnych modeli dostosowany jest do jak najłatwiejszego użytkowania. Funkcja składania i regulacji siedziska przy użyciu jednej ręki oraz możliwość odwracania siedziska znacznie uproszczą używanie wózka. Każdy z nich wyposażony jest w amortyzowane koła terenowe, dzięki czemu żadna leśna droga nie będzie wyzwaniem.

Nosidełka dla wymagających

Rodzice szukający większej swobody podczas np. wycieczek z dziećmi powinni zapoznać się z produktem firmy Cybex, którym jest nosidło. Dziecko przebywa w nim w pozycji wygodnej, gwarantującej stabilność oraz jego wygodę. Dzięki zastosowaniu licznych regulacji nosidło może być stosowane zarówno do małych, jak i większych dzieci. Rodzice mają do wyboru aż 4 pozycje, które doskonale pasować będą do każdej wycieczki.

Spakuj się w plecak trekkingowy i ruszaj w podróż!

Spakuj się w plecak trekkingowy i ruszaj w podróż!

Chyba prawie każdy pomyślał chociaż raz, że rzuciłby to wszystko i wyjechał w Bieszczady. Jeśli nie na stałe, to chociaż na chwilę, na parę dni. Wycieczka w góry najlepiej sprawdza się w wersji z plecakiem na plecach i przygodą w sercu. A jak już mamy odpowiedni sprzęt i nastawienie, to możemy zwiedzić w ten sposób więcej miejsc niż Bieszczady. Wystarczą chęci, motywacja, wolny czas i… odpowiedni sprzęt. Pakowanie na wyjazd zacznijmy od kupna odpowiedniego plecaka trekkingowego. Sprawdź, czym powinien się charakteryzować.

Wakacje z dzieckiem w hotelu SPA

0
Wakacje z dzieckiem w hotelu SPA

Nie oszukujmy się, bycie rodzicem to praca przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Praca, która wymaga nie tylko sporych nakładów siły, ale również maksymalnego skupienia oraz wiedzy. Jednak przede wszystkim jest to ogromna odpowiedzialność. W końcu to właśnie podejmowane przez nas decyzje wywierają wpływ na rozwój malucha. I choć uśmiech dziecka potrafi wynagrodzić nawet największe poświęcenie, to jednak nawet on nie jest w stanie zwalczyć chronicznego zmęczenia, które często towarzyszy sporej części świeżo upieczonych rodziców. Tymczasem zachowanie równowagi pomiędzy życiowymi rolami takimi jak rodzic czy po prostu człowiek, stanowi podstawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy zatem znaleźć czas na odpoczynek?

Okresem kojarzonym z błogim lenistwem i relaksem są oczywiście letnie wakacje. Nic zatem dziwnego, że niektórzy rodzice decydują się na spędzenie urlopu… z dala od swoich pociech. Niestety, wyjazd bez dziecka nierzadko kończy się wyrzutami sumienia i wcześniejszym powrotem do domu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy udać się do hotelu, którego oferta została przygotowana z myślą o rodzicach spędzających wakacje z dziećmi nad morzem. Jakiego konkretnie? Obiektem, który z całą pewnością sprosta wymaganiom rodzin z maluchami jest Neptuno Resort & SPA zlokalizowany w Dźwirzynie nieopodal Kołobrzegu.

SPA nad morzem nie tylko dla rodziców

Neptuno Resort & SPA to wyjątkowy hotel stworzony z myślą o komfortowym, rodzinnym wypoczynku pełnym różnorodnych atrakcji. Co jednak najistotniejsze to fakt, iż oferta ośrodka została przygotowana w taki sposób, aby z powodzeniem sprostać oczekiwaniom wszystkich gości, również tych najmłodszych. Na co zatem mogą liczyć rodzice spędzający wakacje nad morzem z dziećmi? Z myślą o ich potrzebach stworzona została specjalna strefa SPA wyposażona w ciepłą tężnię solankową, saunę fińską, łaźnię parową, prysznic ze światłoterapią, 8 osobowe jacuzzi, a także strefę wypoczynku z podgrzewanymi, ceramicznymi leżankami. Oczywiście w hotelu nie brak także gabinetów odnowy oferujących liczne zabiegi pielęgnacyjne, rytuały i masaże. Co ciekawe, część z nich przeznaczona jest również dla dzieci.

SPA nad morzem

Atrakcje dla maluchów

Wspomniane powyżej masaże dla najmłodszych stanowią tylko skromną część bogatej oferty rozrywek, przygotowanych z myślą o dzieciach. Co jeszcze czeka na maluchy odwiedzające Neptuno Resort & SPA? Przede wszystkim liczne pokazy i spektakle np. przedstawienia cyrkowe, teatrzyk lalkowy też widowisko rozrywkowo – estradowe Klauni Kulki Show. Poza tym na terenie obiektu znajduje się nowoczesny plac zabaw wyposażony w liczne urządzenia, jak również sala zabaw z mnóstwem zabawek, klocków, a nawet telewizorem plazmowym i konsolą gier Xbox Kinect.

Warto dodać, że rodziny spędzające wakacje nad morzem z dzieckiem znajdą również sporo atrakcji w samym Dźwirzynie oraz – oddalonym od niego o 13 kilometrów – malowniczym Kołobrzegu.

Jak spakować się do samolotu?

0
Jak spakować się do samolotu?

Szukasz idealnej walizki do podróży samolotem? A może zastanawiasz się, czy postawić na poręczną walizkę, czy na pakowną torebkę do ręki? Bardzo dobrze trafiłeś. O to kilka wskazówek, gdzie znaleźć oryginalne, niepowtarzalne i wyjątkowe walizki w atrakcyjnych cenach.

Wyprawa do Iranu czy to bezpieczne?

0
Wyprawa do Iranu czy to bezpieczne?

Wycieczka do Iranu to fantastyczny pomysł. Szczególnie dla tych, których interesuje bądź intryguje kultura tamtych terenów, jest to fantastyczna propozycja na udany urlop. Jeszcze do niedawna Iran pozostawał zamknięty dla turystów. Dlatego też przylgnęła do niego łatka wrogiego i niebezpiecznego kraju. Jenak rzeczywistość okazuje się diametralnie rożne od tej opinii.

Iran – co to za miejsce?

Wielu ludzi uważa, że nierozważna jest wycieczka do Iranu. W dużej mierze dzieje się tak przez obraz kreowany w mediach. Pokazuje on Iran, jako zagłębie terroryzmu oraz biedy i zwyczajów świadczących o kulturowym zacofaniu. Skojarzenia odnośnie Iranu oscylują w oku pojęć takich jak pustynia, nieszanowanie kobiet, wojenny rejon, antyamerykańskie demonstracje i bezprawie. Jest to opinia bardzo krzywdząca dla tego państwa. Nie wiele ludzi wie, że starożytne Imperium Persów było największym państwem na świecie. Swoja potęgę zawdzięczało szacunkowi dla różnych kultur zjednoczonych pod jedną koroną. Ze skojarzeniami dotyczącymi Iranu jest jak ze skojarzeniami na temat naszej Ojczyzny w zagranicznych krajach. Takie doświadczenie możemy mieć jako Polacy przebywających np. w USA. Kiedy zapytamy spotkanych ludzi gdzie jest Polska zapewne skojarzą nas z Rosją i zacofaniem. Czy jest to prawda?

Iran – czy to bezpieczne?

Na szczęście rzeczywistość okazuje się diametralnie różna od powszechnych wyobrażeń. Iran jest naprawdę bezpiecznym krajem. Szczególnie obcokrajowcy mogą nie czuć tu zagrożenia. Dzieje się tak dlatego, że Irańczykom bardzo zależy, aby nie naruszyć wizerunku swojego kraju. To właśnie dlatego turyści są tu traktowani szczególnie, można by powiedzieć z taryfą ulgową. Możemy być pewni, że podróżując po Iranie nie spotkamy obrazków, które widzimy na co dzień w mediach. Spotkamy się natomiast z piękna, odmienną od europejskiej kulturą. Niesamowite miejsca związane zarówno z przyrodą i krajobrazami, jak i z architekturą miast i miasteczek, nacieszą nasze zmysły.

Iran – na co trzeba uważać?

Jak w każdym miejscu na świecie musimy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z naszym bezpieczeństwem. Dbajmy o nasz bagaż i nie pozostawiajmy go samotnie. Pamiętajmy o kieszonkowcach, szczególnie korzystając z komunikacji miejskiej. Nie zapuszczajmy się w opustoszałe rejony, szczególnie po zmroku.

Szukasz tanich biletów lotniczych do ciepłych krajów? Zdecyduj się na Ejlat, Dubaj, Korfu lub Turcję!

Szukasz tanich biletów lotniczych do ciepłych krajów? Zdecyduj się na Ejlat, Dubaj, Korfu lub Turcję!

W dzisiejszych czasach podróże lotnicze nawet w najdalsze zakątki świata nie są niczym niezwykłym. Szczególną popularnością cieszą się niezmiennie ciepłe kraje, które zdecydowanie różnią się klimatem od naszych standardowych polskich warunków. Niektórych może odstraszać cena za bilety, ale i na to można znaleźć radę. Gdzie warto polecieć? Jak szukać tanich biletów lotniczych?

ZOBACZ TEŻ