Skutecznie działający środek przeciwko kleszczom

0
kleszcze

Aktualnie dużo osób zastanawia się, co trzeba zrobić, aby odpowiednio chronić się przed kleszczami. Dlaczego tego typu insekty są tak wyjątkowo groźne dla naszego organizmu? W jaki sposób można unikać kontaktu z tymi pajęczakami? Jakie preparaty stosować w tym temacie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie poniżej, dlatego zapraszamy do lektury.

Generalnie takiego tematu, jak właśnie pajęczaki na pewno nie powinno się pod żadnym pozorem bagatelizować lub traktować po macoszemu. To chyba największy błąd, jaki można tutaj popełnić. Warto zwrócić uwagę na czynnik, że w naszym kraju jest mniej więcej 19 gatunków tych wszystkich pajęczaków. Pod tym względem jesteśmy naprawdę na jednej z czołowych pozycji w całej Europie. Kleszcze, która nas ukąszą i dostaną się do środka naszego organizmu mogą być powodem wielu chorób. Są to bowiem pajęczaki będące nosicielami patogenów rozmaitych dolegliwości. To na przykład borelioza, ale nie tylko. Bardzo groźne jest również kleszczowe zapalenie mózgu lub babeszjoza. Co zrobić, aby unikać kontaktu z tymi właśnie insektami? Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zwłaszcza, że kleszcze znajdują się w wielu rozmaitych lokalizacjach. To nie tylko lasy, ale także miejskie przydomowe trawniki, parki, zagajniki. Pajęczaków nie brakuje także niedaleko akwenów wodnych.

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się po prostu na nowoczesne preparaty przeciwko takim groźnym insektom. Co stosować w tym temacie? Dobry środek przeciwko kleszczom to między innymi Kick The Tick® Max Repelent Plus. Dlaczego? Należy zwrócić uwagę na czynnik, że tutaj zadbano tak naprawdę o wszystkie najważniejsze aspekty. Między innymi jest to preparat całkowicie bezpieczny. Opisywany środek przeciwko kleszczom nie zawiera po prostu groźnej substancji Deet… Pamiętajcie, aby tego tematu w ogóle nie bagatelizować. Opisywany produkt chroni bowiem nie tylko przed kleszczami, ale także biorąc pod uwagę komary oraz meszki. Zapewnia on ochronę nawet na kilka godzin. Warto wziąć pod uwagę aspekty, że Kick The Tick® Max Repelent Plus to rozwiązanie wyjątkowo łatwe w temacie obsługi. Jest ono rekomendowane przez specjalną fundację dotyczącą zwalczania kleszczy oraz profilaktyki – w chorobach związanych z tymi właśnie pajęczakami.

Jak używać takiego właśnie efektywnego preparatu? Środek przeciwko kleszczom Kick The Tick® Max Repelent Plus może być bez żadnego problemu stosowany bezpośrednio na naszą skórę. Jeśli natomiast zastosujecie tego typu elementy, to macie naprawdę bardzo duże prawdopodobieństwo, że pajęczaki będą trzymały się od Was – kolokwialnie pisząc – najdalej, jak tylko jest to możliwe. Na skutek tego macie okazję swobodnie po prostu chodzić po różnych lasach, parkach lub na przykład niedaleko zagajników. Tak samo, jak Wasze dzieci. Ten właśnie środek przeciwko kleszczom może być bowiem swobodnie stosowany w przypadku pociech – i to już od trzeciego roku życia.

Madera – wyspa, na której chce się zamieszkać

0
Madera - wyspa, na której chce się zamieszkać

Podróże te dalekie jak i bliskie zawsze sprzyjają rozmyślaniom o tym, czy by się w dane miejsce nie przenieść i zamieszkać. Tak jest właśnie z Maderą, która przyciąga niesamowicie i zawsze jest żal stąd wyjeżdżać. Jednakże im mamy więcej czasu, tym możemy zobaczyć więcej, a do oglądania jest co. Już sama roślinność nas tutaj urzeka a zabytki dają chwilę refleksji. Nie pozostaje zatem nic innego jak odetchnięcie od codziennych obowiązków i udanie się na wyspę Maderę.

Przyjemna pogoda, która zawsze sprzyja

Warunki pogodowe zawsze są najważniejsze jeżeli chodzi o odwiedzenie jakiejś wyspy. Na Maderze można wypoczywać przy łagodnym klimacie przez cały rok. To właśnie tutaj mamy do czynienia z przyjemną pogodą, pozwalającą zwiedzić jak najwięcej. Północ Madery jest bardziej wilgotna i zielona a południe suche i z mniejszą ilością opadów. W okresie wakacyjnym, czyli w lipcu i sierpniu można tutaj mówić o przyjemnym odczuwaniu 25 stopni Celsjusza, co wpływa na pozytywne nastawienie nas samych.

Zwiedzanie Madery na własną rękę

Polecieć na Maderę można lotem czarterowym. Po przybyciu na miejsce warto wyposażyć się w wypożyczone auto, gdyż terenów do zwiedzania jest dużo, a co najważniejsze: zawsze można zatrzymać się tam, gdzie oczy poniosą. Piękna flora jest na tyle zajmująca, że będziemy robić wiele przystanków bez względu na porę roku.

Kuchnia regionalna swoistym przysmakiem

Aby wszystko się ze sobą wiązało, warto spróbować pysznych dań pochodzących z tutejszej kuchni. Można zamówić owoce morza i ryby, przejawiające się w takich daniach jak: espada, bacalhau. Do tego wszystkiego można wypróbować portugalskie wino, które jest tutaj także tradycją.

Co jest warte zobaczenia na Maderze?

Pozostaje jeszcze to, co najważniejsze, czyli gdzie przebywać w czasie swojej wycieczki. Poznaj atrakcje Madery do zwiedzenia:

– stolica Funchal – znajdują się tutaj: promenada wzdłuż oceanu Avenida do Mar, przejazd kolejką linową, budynek targowy Mercado dos Lavradores, stare miasto Rua de Santa Marta, ogród tropikalny Monte Palce, zjazd saneczkami Carros do cesto;
– szlak przy majestatycznych skałach Vereda da Ponta de Sao Lourenco;
– wodne szlaki Lewady oraz widoki w dolinie Rabacal;
– rybackie miasteczko Camara de Lobos;
– klify Cabo Girao;
– przylądek Pargo, z którego są niezwykłe widoki na wyspę a także na ocean;
– miasteczka Curral das Freiras, Porto Moniz;
– najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo – 1862 m n.p.m.

Jest to tylko mała część tego, co można tutaj zobaczyć. Na miejscu przemieszczając się krętymi uliczkami wśród wzgórz zobaczymy jeszcze więcej i wszędzie możemy się zatrzymać. Poznanie tutejszej kultury, a także smaków będzie zawsze miłym wspomnieniem na całe życie.

Jak wybrać kantor w Warszawie?

0
Jak wybrać kantor w Warszawie?

Osoby, których celem jest korzystna wymiana walut w Warszawie czekają różnorodne kantory. Stolica Polski jest niezwykle popularnym miastem o międzynarodowym znaczeniu turystycznym. Jak zatem wybrać najlepszy kantor w centrum Warszawy?

Kursy walut w Warszawie oczywiście różnią się w poszczególnych kantorach, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad wyborem najlepszego punktu.

Kurs wymiany

Podstawowym kryterium każdej osoby szukającej najlepszego kantoru w Warszawie powinien być korzystny kurs wymiany walut. W celu sprawdzenia w zdecydowanej większości przypadków będzie wystarczyło wejście na stronę internetową danego kantoru. Warto także mieć świadomość, że najlepsze kantory będą informowały potencjalnych klientów, iż cenę można negocjować.

Świetnym rozwiązaniem jest również zadzwonienie do wybranego kantoru internetowego, który wyróżnia się korzystnym kursem, a następnie zarezerwowanie wymiany za kilka godzin. Warto również porównać kursy podane w kantorze z oferowanymi przez banki. W zdecydowanej większości przypadków ceny w kantorach będą znacznie korzystniejsze.

Lokalizacja kantoru

Osoby, których celem jest wymiana większej kwoty, istotne znaczenie powinna mieć lokalizacja danego kantoru. Warto wiedzieć, że zdecydowanie bezpieczniejsze będą punkty znajdujące się w centrum Warszawy niż na jej obrzeżach. Część kantorów prowadzi nie tylko punkty stacjonarne, ale oferuje również możliwość wymiany danej waluty przez internet. Kantory zlokalizowane w centrum Warszawy pozwalają klientowi również na zaoszczędzenie cennego czasu.

Dostępność oraz ilość walut

Klienta o tym, że dany kantor jest dobry powinien przekonać fakt, iż posiada on w swojej ofercie bardzo dużą liczbę walut. Należy mieć świadomość, że najbardziej renomowane kantory mają do zaoferowania potencjalnym klientom nawet kilkadziesiąt walut. Kantor warszawski powinien również zapewniać określone kwoty poszczególnych walut, które mogą być potrzebne turyście.

Osoby, które planują dokonać zakupu egzotycznej waluty powinny wcześniej zadzwonić do punktu i zapytać się o jego dostępność.

Jazda po alkoholu – jakie kary grożą za jazdę na „podwójnym gazie?”

0
Jazda po alkoholu – jakie kary grożą za jazdę na „podwójnym gazie?”

Jazda autem pod wpływem alkoholu będzie stanowić wykrocznie lub przestępstwo. Wszystko zależy od stężenie alkoholu w Twoim organizmie podczas kontroli drogowej,. W zależności od tego, grożą Ci różne konsekwencje karne. O tym, co Cię czeka po „złapaniu” na jeździe na podwójnym gazie, dowiesz się z tego artykułu. Poza tym, znajdziesz tu odpowiedź na pytanie czy zawsze zostanie Ci odebrane prawo jazdy i kiedy będziesz musiał zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy.

Jazda po alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?

Jak w bardzo wielu kwestiach prawnych, prawidłowa odpowiedź jest jedna: „To zależy”. Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem – w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

 • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
 • karą aresztu od 5 do 30 dni;
 • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
 • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za które grozi:

 • grzywna zależna od dochodu;
 • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
 • świadczenie pieniężne w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł;
 • odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;

W niektórych sytuacjach, kary mogą być dużo surowsze. Przykładowo, gdy kierowca doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć, sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Sąd może orzec wówczas dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Również recydywiści (osoby już poprzednio skazane za jazdę pod wpływem alkoholu) są surowiej ukarani.

Odebranie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

To, czy będziesz musiał ponownie zdawać ponownie egzamin państwowy na prawo jazy, zależy od tego na jak długo sąd odbierze Ci prawo jazdy. Jęli będzie to na okres dłuższy nic rok – wtedy czeka Cię obowiązkowy egzamin teoretyczny i praktyczny. W innym przypadku, należy jedynie po upływie orzeczonego okresu, dopełnić kilku formalności, żeby odzyskać dokument prawa jazdy.

Odebranie prawo jazdy – czy można tego uniknąć

Sąd w każdym wypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, jest zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli popełnimy wykroczenie, minimalny okres na jaki zostanie nam odebrane prawo jazdy to 6 miesięcy. W przypadku przestępstwa zakaz ten musi trwać minimum 3 lata.

Istnieje jeden sposób na zachowanie prawo jazdy. Jest to możliwe w przypadku „warunkowego umorzenia postępowania”. W tej sytuacji sąd, pod pewnymi warunkami, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż wskazany w kodeksach, a nawet odstąpić od orzekania takiego zakazu. Jest to również jedyny sposób na pozostanie w świetle prawa „osobą niekaraną” oraz złagodzenia pozostałych konsekwencji karnych grożących za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jednak, nie w każdym przypadku taka „strategia procesowa” będzie możliwa. Dlatego, najlepiej zasięgnąć rady adwokata lub radcy prawnego, który doradzi nam jakie rozwiązanie procesowe w naszym wypadku będzie najkorzystniejsze. O tym, jak wybrać najlepszego specjalistę z tym zakresie, przeczytasz na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Najlepsze miejsca na relaks nad morzem

Najlepsze miejsca na relaks nad morzem

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim planowanie wyjazdów nad morze.

Jak nie dopuścić do zaprószenia ognia podczas wycieczki po lesie?

Jak nie dopuścić do zaprószenia ognia podczas wycieczki po lesie?

Pożar w lesie to jeden z największych zamachów na jego istnienie, ponieważ w porę niezgaszony może przynieść prawdziwe spustoszenie i pozbawić siedliska wielu gatunków zwierząt. Jest to czynnik drastycznie zakłócający leśny ekosystem i jego procesy życiowe. W związku z tym, że polskie lasy należą do tych najbardziej palnych w Europie Środkowej, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy zachować nasze, niezwykle wartościowe naturalne bogactwo i dobrodziejstwo. Ponadto, na podpalenia najbardziej podatne są lasy liczące nie więcej niż 40 lat, a stanowią one aż około 30% lasów państwowych. Jak wobec tego uchronić się przed tą biocenotyczną katastrofą?

Najczęstsze przyczyny pożarów

Aby rozpocząć skuteczną walkę z problemem zawsze warto najpierw skupić się na jego źródle. Analiza statystyk dotyczących pożarów w Polsce wskazuje na to, że najczęstszą ich przyczyną są przypadkowe zaprószenia ognia oraz mniej lub bardziej intencyjne podpalenia. Każe to wnioskować, że poziom świadomości społeczeństwa względem odpowiedniego zachowania w naturalnej biocenozie Państwa jest stale niewystarczająca, mimo, że polska edukacja jest skoncentrowana na przekazywaniu tej ważnej wiedzy już najmłodszym, od szkoły podstawowej. Wynika to tego, że ludzie dalej nie są świadomi konsekwencji pożarów w lesie, które mogą doprowadzić do zmian nieodwracalnych. Przykładem tych zmian są zmiany abiotyczne ekosystemów i ich mikroklimatu, wyjałowienie gleby oraz powstanie siedliska szkodników i grzybów pasożytniczych, które mogą zaszkodzić nawet sąsiednim lasom.

Jak nie dopuścić do zaprószenia ognia podczas pobytu w lesie?

Tak naprawdę, wydaje się to banalnie proste. Należy bowiem całkowicie zrezygnować z używania ognia i wszelkich przedmiotów łatwopalnych na terenie lasów. To przykre, ale aż 90% pożarów w lesie jest spowodowane zwykłymi niedopałkami papierosów! Takie zdarzenie absolutnie nie powinno mieć miejsca. Należałoby wprowadzić całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych w tych obszarach, a także wprowadzić regulacje stanowiącą o wysokich grzywnach za tego rodzaju wykroczenia. W okresie letnim, przy szczególnie długotrwałym braku opadów, a także wysokich temperaturach, pracownicy leśni powinni nosić ze sobą detektory jednogazowe i po ewentualnym wykryciu zagrożenia nawilżyć dany teren wężami strażackimi. Czymś zdecydowanie wskazanym byłoby umieszczenie także większej ilości znaków i ostrzeżeń pożarowych, przede wszystkim w pobliżu najczęściej uczęszczanych szlaków. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem mogłoby być także tworzenie więcej filmików video na temat konsekwencji, jakie może spowodować pożar w lesie i udostępnianie ich w internecie. Po więcej wskazówek zapraszamy na: https://strefa998.pl/

Co spakować dziecku na obóz nad morzem?

Co spakować dziecku na obóz nad morzem?

Twoja pociecha wyjeżdża na swoją pierwszą kolonię lub obóz nad morze? Sprawdź, co spakować, aby maluch czuł się na wakacjach komfortowo i aby niczego mu nie zabrakło.

CZY TWOJE DZIECKO JEST GOTOWE NA WYJAZD? OTO PRZEGLĄD OBOZÓW DLA DZIECI

0
CZY TWOJE DZIECKO JEST GOTOWE NA WYJAZD? OTO PRZEGLĄD OBOZÓW DLA DZIECI

Pierwsza kolonia to nie lada wyzwanie. Wszystko jedno, czy dziecko wtedy ma lat siedem, czy dziesięć, to i tak jest to wielkie doświadczenie życiowe i rolą rodziców oraz kadry obozu jest to, by taki wyjazd był wielką, pozytywną przygodą, którą pociecha będzie chciała powtórzyć. Tęsknota jest czymś naturalnym i nie dotyczy tylko malutkich dzieci – również dwunastolatki tęsknią za mamą i tatą, jednak w nastawieniu rodziców i opiekunów powinny wtedy uzyskać zrozumienie i wsparcie.

Obozy dla dzieci czy wczasy z rodzicami?

Często rodzice dzieci w wieku siedmiu czy ośmiu lat zadają sobie pytanie, czy to już właściwy moment, by rozpocząć kolonijne życie i samodzielne wyjazdy. Jak to jest z tymi pierwszymi obozami, czy siedem – osiem lat to nie za wcześnie na taką rozłąkę? Na te pytanie odpowiadają specjaliści z zakresu turystyki dziecięcej i młodzieżowej z portalu KOGIS.PL, który jest jednocześnie biurem organizującym obozy dla dzieci, więcej na stronie: https://www.kogis.pl/obozy.

Czy kolonia dla siedmiolatka to dobry pomysł?

Bywa z tym niestety różnie i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tylko rodzic dzięki znajomości dziecka oraz rodzicielskiej intuicji wie, jakie wakacje będą dla dziecka najlepsze. Jeśli się waha, powinien porozmawiać o tym pomyśle z dzieckiem – najpierw delikatnie, wstępnie wybadać nastawienie pociechy do pomysłu kolonii, a potem rzeczowo wytłumaczyć synowi czy córce o co w tych koloniach chodzi, na czym to polega, jakie taki wyjazd ma dobre strony. Nie straszmy dziecka negatywami ani swoimi przeżyciami z dzieciństwa, jeśli takie mieliśmy. Niech dziecko dostanie konkretną informację i niech ustosunkuje się do tego. Są dzieci, które natychmiast zareagują krzykiem, że nigdy bez mamy nie wyjadą i wczepią się w maminą spódnicę. Nie będą chciały nawet słuchać o koleżankach z wakacji, programie artystycznym czy LEGO, ani o nowych przygodach – to znaczy, że dziecko jest jeszcze bardzo związane z rodzicem i nie pora jeszcze na pomysły samodzielnych wyjazdów. Są też dzieci ciekawskie i odważne, które zareagują zaciekawieniem i “podejmą temat” – wtedy mamy wielkei szanse na sukces i na rezerwację kolonii.

Jak zacząć rozmowę z dzieckiem o wyjeździe?

Warto porozmawiać o kolonii kilka razy w odstępach na przykład tygodniowych, aby upewnić się, że dziecko tego chce, że jest gotowe i akceptuje taki pomysł. Wtedy zabierzmy się do wspólnego wybierania obozu dla dzieci – niech rodzic wcześniej wybierze na rynku kilka najlepszych jego zdaniem opcji, a potem niech wspólnie z pociechą zasiądą do wybierania.

Odległość od domu i dojazd

Teraz czas na określenie długości wyjazdu, jego tematyki oraz odległości od domu. O odległości powinien zadecydować rodzic – dziecko może nie zdawać sobie sprawy, że jadąc z Rzeszowa do Międzyzdrojów będzie totalnie wykończone i zestresowane tak długą, niekończącą się podróżą, że pierwszy dzień na kolonii może być bardzo nieudany – po prostu ze zmęczenia. Dla najmłodszych dzieci podróż na kolonię nie powinna trwać dłużej niż 3-4 godziny, a najlepiej w ogóle zawieźć dziecko samodzielnie – wtedy sami wszystko obejrzymy na miejscu, będziemy spokojniejsi, a dziecko będzie miało czas na pożegnanie i poczuje się bezpiecznie odwiezione do swojego nowego pokoiku.

Pożegnanie na kolonii

Miło, gdy mama czy tata zostawią przy pożegnaniu dziecku coś fajnego na pierwsze trudne noce – może to być apaszka z zapachem mamy, własna podusia pachnąca domem, ulubiona przytulanka, a dla niektórych pociechą i radoscią będą nieduże ilości ulubionych słodyczy, owoców czy picia.

Unikaj negatywnych przekazów

Przy pożegnaniu nie należy ulegać emocjom, pamiętajmy bowiem, że niemal zawsze to rodzic bardziej się denerwuje całą sytuacją i dziecko wówczas wyczuwa to napięcie, również czując się gorzej i mniej pewnie. Dlatego oszczędźmy sobie przekazywania stresu, nigdy nie zaczynajmy kolonii od negatywnych emocji – że ośrodek brzydki, domki w cieniu, a zasłonki mają bury kolor. Zachowajmy te uwagi dla siebie albo przekażmy je potem dyskretnie kadrze obozu, natomiast przy dziecku starajmy się mówić o samych pozytywach. To dobry momentm by opowiedzieć córce lub synowi, jak czuliśmy się na swoich pierwszych koloniach – że najpierw było nam nieswojo, ale szybko poznaliśmy nowe koleżanki i panie – a wtedy czas kolonijny minął bardzo szybko. Zaznaczmy też, że obozy dla dzieci są coraz lepsze i na pewno dziecko będzie zadowolone.

Czas trwania wypoczynku

Możemy wybierać rozmaite oferty, obozy dla dzieci są 7-dniowe, 10-dniowe, a czasem dłuższe. Najlepsze wyjazdy letnie trwają 10-12 dni, krótszych nie warto kupować, bo dziecko wtedy nie zdąży dobrze się zintegrować na obozie, a już będzie pakowanie. Zawsze na koloniach najtrudniejsze są 2-3 pierwsze dni, dlatego jak już je dziecko przetrwa, to dopiero zaczyna się najlepszy czas wyjazdu. Warto, by nie skończył się, gdy dzieci się zapoznają i zaczną bawić się w najlepsze. Wyjazdy 7-dniowe są jednak tańsze i czasem stanowią jedyną możliwość wyjazdu dla dziecka – można oczywiście wybrać i takie, jednak pamiętajmy, że zanim dzieci tam się wypakują, odnajdą, zwiedzą ośrodek i okolicę oraz zapoznają się z kolegami, to już będzie zbliżać się czas pożegnań, zwykle na zajęcia i wycieczki pozostaje tylko pięć lub sześć pełnych dni.

Kolonia z koleżanką lub kolegą

Jaki temat obozu dla dzieci?

Obozy dla dzieci w dzisiejszych czasach są niezwykle różnorodne. Znając swoje dziecko, wiemy mniej więcej w jakich tematykach wyjazdów szukać – czy bardziej sportowe, wodne, pełne ruchu i energii, czy raczej stonowane, z jakąś fabułą bajkową czy filmową. Wiele dzieci ma sprecyzowane zainteresowania – lubią zwierzęta, klocki LEGO albo plastykę. Część dzieci jest otwarta na nowe przygody i tematy, więc chetnie podejmie się na przykład wyjazdu pierwszy raz na obóz aktorski czy na obóz fotograficzny dla dzieci. Jednak to raczej u małych dzieci jest rzadkość, maluchy wolą zwykle wyjazdy ogólne, gdzie coś zaciekawi je w programie – na przykład wyprawa do aquaparku, wizyta w stadninie koni czy warsztaty plastyczne. Wachlarz tematyk jest naprawdę szeroki, od sportu, przez sztukę, obozy dla dzieci fabularne, magiczne, wodne, żeglarskie, a także detektywistyczne, kulinarne czy konstruktorskie. Niektóre dzieci zgodzą się pojechać na kolonię z nauką języka – będą to naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze, bo dziecko otrzyma i świetny wypoczynek, i konkretne umiejętności przydatne w kolejnej klasie. Najważniejsze, by dziecko w pełni akceptowało temat wyjazdu i czuło, że uczestniczy w jego wybieraniu, że ma wpływ na decydowanie o tym.

Kolonia z koleżanką lub kolegą

Dobrym pomysłem jest zapisanie na pierwszą kolonię pociechy wraz ulubioną koleżanką, kuzynem czy sąsiadem – zawsze w zasięgu wzroku będzie wtedy ktoś znajomy, a najlepiej, gdy będzie to siostra czy przyjaciółka, z którą można byc razem w pokoju. Wtedy dziecko będzie się czuło dużo mniej samotne. Jednak większość maluchów wyjeżdża na obozy dla dzieci samodzielnie – kadra na miejscu zajmuje się przez pierwsze dni integracją uczestników.

Kontakt na kolonii

Pamiętajmy, że dla małych dzieci najcięższe kolonijne chwile to kilka pierwszych wieczorów – zwykle kadra wtedy intensywnie zajmuje się dziećmi, czyta im bajki, nie pozwala na właczanie telefonów, by nie wzmagać tęsknoty dzieci. Najlepiej, gdy dziecko kontaktuje się z rodzicem nawet codziennie, ale w ciągu dnia, gdy jest wypoczęte i przeżywa nowe przygody, wtedy nie będzie płaczu do słuchawki po usłyszeniu głosu mamusi. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego organizatora, by profesjonalna kadra doskonale zajęła się maluszkami w tych trudnych momentach.

Co robić z dziećmi w wakacje w górach?

Co robić z dziećmi w wakacje w górach?

Wyjazd w góry na urlop to wielkie wyzwanie dla każdej rodziny. Planując taką formę wypoczynku trzeba nie tylko odpowiednio się przygotować, gdyż góry rządzą się swoimi prawami, ale także dobrze zaplanować, co będziemy robili. Zacznijmy od tego przygotowania.

Jak przygotować się do wyjazdu w góry

Wyjazd w góry powinien na nas wymusić spakowanie odpowiedniej ilości ciepłych i przeciwdeszczowych ubrań. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie buty. Jeżeli planujemy wycieczki w góry, to powinny to być buty z wyższą cholewką (najlepiej poza kostkę) z odpowiednim protektorem. Nie ważne tak do końca są parametry butów (membrama itp.), ale ważne jest, aby były wygodne i dopasowane. No właśnie kiedy buty są dopasowane? Najczęstszym problemem wśród młodych adeptów pieszych wędrówek są otarcia. Otóż gdy wyruszamy w góry, często zakładany naszym dzieciom na wycieczkę nowe, piękne, niedopasowane buty z wysokiej klasy membramą. Buty spisują się znakomicie, gorzej z nogą, która nie jest przyzwyczajona do nowego buta. Pojawiają się bąble i otarcia i już jesteśmy o krok od zniechęcenia. Ważne jest, aby buty wcześniej dopasować do nogi i przyzwyczaić ją do nowego buta stopniując długość wycieczek od najkrótszych do dłuższych.

Wybierając się na urlop w góry z rodziną na pobyt stacjonarny lepiej jest wziąć więcej rzeczy niż mniej, szczególnie jeżeli mamy pojemny samochód, do którego możemy wrzucić dodatkowe akcesoria. Uważam, że każdy, także na krótkiej wycieczce, powinien nieść swój – nawet mały – plecak, w którym będzie miał swoje rzeczy. Ma to olbrzymią role edukacyjną. Jak sobie pościeliłeś tak się wyśpisz. Czy inaczej – co spakowałeś to dźwigasz. Wyruszając w góry warto zadbać o termos, folię NRC, opatrunki, kawałek linki (około 2 m), czołówkę, scyzoryk i koniecznie mapę papierową (często w górach rozładowuje się telefon lub nie ma zasięgu, więc nie możemy korzystać z mapy on line).

Co robić w górach z dziećmi?

Jeżeli wybraliśmy się na urlop w góry z dziećmi to warto te góry im pokazać. Nie będzie to łatwe, gdyż ogólnie panująca wśród dzieci niechęć do podejmowania wysiłku trudna będzie do przezwyciężenia. Tu musimy zastosować jakiś fortel. Jednym z pomysłów jest wybranie się z zaprzyjaźnioną rodziną razem na wycieczkę. Dzieci o wiele łatwiej będą się adoptowały do warunków, nie będą się nudziły i dopóki nie zaczną odczuwać prawdziwego zmęczenia nie będą marudziły. Będąc zajęte sobą żwawo będą przemierzały kolejne kilometry.

Co robić w górach z dziećmi

Kolejnym pomysłem jest określenie celu. Celem takim może być zdobywanie odznak turystycznych, które będą motywowały do uczestnictwa w wycieczkach. Na doskonały pomysł wpadli właściciele domu oferującego noclegi w górach, w Beskidzie Niskim – Siwejki – którzy początkowo tylko dla swoich Gości wprowadzili odznaki turystyczne W KRĘGU LACKOWEJ. Szybko jednak odznaki te zyskały popularność i stały się doskonałym narzędziem w rękach wielu rodziców, by motywować potomstwo do udziału w pieszych wędrówkach po Beskidzie Niskim. Naczelna zasada – zróbmy coś co da się zrobić – w tym przypadku jest zachowana. Aby zdobyć odznakę, wystarczy zrealizować minimum 4 wycieczki po Beskidzie Niskim o łącznej długości 50 km. Jest to jak najbardziej realne, co udowodnił 4 letni Kuba, który wraz z nieco starszym bratem i rodzicami należy do grona zdobywców Brązowej 50 – pierwszej z czterech odznak W KRĘGU LACKOWEJ. Do zdobycia mamy kolejno 4 odznaki: Brązową 50, Srebrną 100, Złotą 150 i Platynową 200. Aby zostać Finisherem trzeba łącznie przejść w czasie 16 wycieczek po Beskidzie Niskim 200 km z czego ¼ musi być zrealizowana w warunkach zimowych (wymóg na odznakę – Platynowa 200). Odznaka została wprowadzona w styczniu 2018 roku i od początku zyskała dużą popularność. Lista zdobywców cały czas rośnie i przekroczyła już 100 osób. Trasy są zróżnicowane ze względu na trudność i ich długość, dobrze są opisane ze zdjęciami i śladami gpx, więc nawet mało doświadczeni wędrowcy dadzą sobie radę w terenie. Wiele z tych tras bierze swój początek w zachodniej części Beskid Niskiego, w przepięknej miejscowości Ropki, gdzie można zarezerwować w atrakcyjnej cenie noclegi dla całej rodziny.

Chusty do noszenia dzieci

Chusty do noszenia dzieci

Potrzeba bliskości między dzieckiem a matką jest, obok potrzeb biologicznych, jedną z podstawowych potrzeb, których spełnienie konieczne jest do zapewnienia prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka. Dotyk, zapach, bliskość, przyczyniają się również do budowania prawdziwej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Jest to szczególnie istotne w okresie niemowlęcym.

Naturalna potrzeba bliskości

Dziecko posiadające bezpośredni kontakt ze skórą matki łatwiej uspakaja się, lepiej reaguje na stresujące bodźce (np. hałas). Zaobserwowano, że dzieci które miały bezpośredni kontakt ze skórą matki w pierwszych miesiącach życia, lepiej rozwijają się pod względem emocjonalnym. Bliskość dziecka jest istotna również z uwagi na komfort psychiczny matki- może ona cały czas kontrolować co dzieje się z maleństwem.

Idealnym sposobem na zapewnienie dziecku niezbędnej bliskości z matką, jest korzystanie z chust do noszenia dzieci. Noszenie dzieci w chustach, jest jednym z pierwotnych i naturalnych sposobów, wywodzącym się z tradycji plemion afrykańskich.

Zalety noszenia dzieci w chustach

Bliskość fizyczna dziecka z opiekunem jest główną, ale nie jedyną, zaletą wykorzystywania chust do noszenia dziecka. Pozostałe zalety, to między innymi:

 • dziecko można zabrać ze sobą wszędzie (z wózkiem nie zawsze się to udaje)
 • dziecko jest przez cały czas „pod czujnym okiem” mamy bądź taty
 • pozycja w chuście jest wygodniejsza dla dziecka i bardziej fizjologiczna, niż leżenie w wózku
 • dzieci noszone w chuście są spokojniejsze i mniej płaczą
 • noszenie w chuście jest wygodne przy karmieniu piersią (zapewnia dyskrecję)
 • opiekun dziecka ma „wolne ręce” jednocześnie zajmując się dzieckiem

Na co zwrócić uwagę wybierając chustę do noszenia?

Z uwagi na rosnąca popularność wykorzystywania chust do noszenia dzieci, na rynku pojawiło się bardzo dużo tego rodzaju produktów. Szeroka gama chust dostępna jest w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Przy wyborze najlepszej chusty do noszenia, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • rodzaj chusty: kółkowa (z zakładką na ramię lub bez) posiadająca specjalne kółko do przeciągania materiału lub tkana, do samodzielnego zawiązywania
 • materiał z którego wykonana jest chusta- powinien być naturalny (na początek najlepsze będą chusty wykonane w 100% z bawełny), przewiewny a także wytrzymały
 • chusty występują w różnych rozmiarach, od XS do XL. Wybierając rozmiar należy wziąć pod uwagę wagę i wielkość dziecka, oraz posturę rodzica (osoby noszącej dziecko). W przypadku większych i cięższych dzieci, lepiej wybrać chustę z bawełny z domieszką wełny lub lnu- są one wytrzymalsze
 • czy chusta barwiona jest naturalnymi barwnikami- pamiętajcie, że materiał z którego wykonana jest chusta, będzie miał bezpośredni kontakt z delikatną skórą waszego dziecka. Z tego powodu niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to czym był on farbowany.
 • rodzaj splotu materiału- istnieje wiele różnych splotów materiałów, wykorzystywanych do produkcji chust. Najpopularniejszym splotem, jest splot skośno-krzyżowy. Dostępne są również chusty z materiałów o splotach: jodełkowym, diamentowym i żakardowym.

Ceny chust do noszenia dzieci wahają się w przedziałach:

 • chusty kółkowe: ok. 150-300 zł
 • chusty tkane: ok. 160-400 zł

W przypadku wyboru chusty do noszenia dziecka, zdecydowanie lepiej jest wybrać produkt od krajowego, sprawdzonego producenta. Z uwagi na komfort i bezpieczeństwo noszenia (zarówno po stronie dziecka, jak i rodzica), wybierając chustę, warto postawić na jakość, nawet kosztem nieco wyższej ceny.

ZOBACZ TEŻ