Najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków 2018

0

Polacy planują urlopy najczęściej od czerwca do września. Większość osób wyjeżdżających na wakacje nastawia się na plażowanie, jednak zdążają się także turyści, którzy urlop chcą spędzić, zwiedzając znane i mniej znane regiony świata. Warto sprawdzić, dokąd najchętniej wyjeżdżają Polacy.

Według badania przeprowadzonego dla Mondial Assistance, w 2018 roku 60% dorosłych Polaków (około 18,5 mln) zaplanowało wakacyjny wyjazd w miesiącach między czerwcem a wrześniem. To różnica w porównaniu do 2017 roku, gdy na wakacje chciało wyjechać 52% Polaków, czyli 16,5 mln osób. 38% badanych, którzy nie planowali wakacyjnego wyjazdu wypoczynkowego, zaznaczyło odpowiedź, że w tym okresie ma inne obowiązki. Około 27% Polaków jako przyczynę rezygnacji z urlopu wskazuje brak pieniędzy, 16% nie pojedzie na wakacje z powodu stanu zdrowia, a 4-7% nie dostanie w tym czasie urlopu.

– Polacy najczęściej planują wypoczynek w miesiącach wakacyjnych, co jest związane z naszym klimatem, przerwą w szkole oraz sezonem urlopowym – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Coraz częściej nasi rodacy rezerwują wycieczki letnie już na początku roku. Wtedy można liczyć na duże rabaty i ofertę First Minute, co pozwala zredukować koszt wymarzonych wakacji. Na tygodniowy urlop za granicą trzeba wydać od 1000 do nawet 3000 zł za osobę. To dość duży wydatek, zwłaszcza gdy planujemy wyjazd z całą rodziną, dlatego część Polaków decyduje się na pożyczkę, żeby sfinansować wakacje – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

Zagraniczne wyjazdy Polaków

W tym roku wakacje za granicą planuje spędzić prawie 7,5 mln osób, to o około 3 mln więcej niż w roku poprzednim (badanie przeprowadzone przez Ipsos Polska). Największą popularnością w tym roku będzie cieszyła się Hiszpania. Urlop w tym kraju planuje co siódmy Polak – to oznacza, że wakacje na Półwyspie Iberyjskim spędzi ponad 1 mln polskich turystów. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Chorwacja, gdzie chce wypoczywać około 12% badanych, czyli około 900 tys. osób. Podium najpopularniejszych kierunków wyjazdów zamyka Grecja, którą planuje odwiedzić 10% Polaków, czyli 750 tys. turystów. Do Włoch wybiera się 9% badanych, a do Bułgarii – 7%.

51% wyjeżdżających latem za granicę Polaków ma zamiar skorzystać z usług biur podróży. Uzasadniając swój wybór, respondenci twierdzą, że wyjazd organizowany przez touroperatora pozwala im uniknąć konieczności samodzielnego załatwiania różnych spraw organizacyjnych. 64% turystów wyjeżdżających na zagraniczne wakacje ma zamiar dotrzeć na miejsce wypoczynku samolotem. Drogę lotniczą jako środek transportu, wybrało 4,7 mln Polaków.

Ile kosztują wakacje za granica?

Tegoroczne wakacje mają być dużo tańsze od poprzednich. Wiąże się to z faktem, że polscy turyści coraz częściej korzystają z ofert First Minute. W 2018 roku do połowy kwietnia 75% więcej osób niż w 2017 roku zarezerwowało wyjazd zagraniczny na sezon letni. Polacy chętniej korzystają z wcześniejszych rezerwacji, ponieważ dzięki temu zyskują lepsze warunki oraz rabaty cenowe. Tegoroczne wakacje mogą być tańsze nawet o około 160-170 zł. Średni koszt wypoczynku w lipcu i sierpniu za osobę to wydatek około 2 550 zł (w 2017 roku było to 2 740 zł). Planując wyjazd do Hiszpanii, musimy przygotować się na wydatek 2 774 zł za osobę, w Grecji – 2 471 zł, a we Włoszech – 2 445 zł. Taniej wakacje spędzimy w Chorwacji – tam za osobę zapłacimy 1 671 zł, podobnie w Bułgarii – 1 899 zł, w Albanii – 1990 zł.

Jak sfinansować zagraniczne wakacje?

Wakacje za granicą to dość duży wydatek. Pamiętajmy, że do kosztów samej wycieczki wykupionej w biurze podróży musimy jeszcze doliczyć pieniądze na inne przyjemności związane z atrakcjami, pamiątkami itp. Planując wypoczynek z dużym wyprzedzeniem, możemy na wyjazd zaoszczędzić, odkładając co miesiąc nawet niewielką kwotę. Gdy jednak na taką wycieczkę zdecydujemy się w ostatniej chwili, korzystając na przykład z oferty Last Minute, wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka. Przy czym, jeśli zależy nam na czasie, warto wziąć pod uwagę ofertę firm pożyczkowych, gdzie formalności są dużo mniej skomplikowane niż w bankach, wszystko załatwimy najczęściej przez internet bez konieczności dostarczania ogromnej ilości dokumentów, a pieniądze znajdą się błyskawicznie na koncie pożyczkobiorcy. Należy podkreślić, że Polacy pożyczają w firmach pożyczkowych nie tylko drobne kwoty (chwilówki), ale również większe sumy (pożyczki na raty).

Wiele wskazuje na to, że nadchodzące wakacje będą rekordowe pod względem liczby wyjeżdżających za granicę Polaków. Dlatego, jeśli ktoś jeszcze nie zaplanował letniego wypoczynku, powinien zrobić to jak najszybciej, żeby uniknąć problemu z dostępnością miejsc w najpopularniejszych kurortach.

Zalety i wady ofert biur podróży. Wyjazd na własną rękę z Triploca.com

0

Triploca. com to platforma, która oferuje szeroką gamę wycieczek długoterminowych, które organizowane są przez biura podróży. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania urlopu wypoczynkowego?

Zalety wycieczek organizowanych przez biura podróży

Główną i podstawową zaletą ofert biur podróży jest rzetelna i doskonała organizacja całej wycieczki. Harmonogram jest ściśle ustalony i dotyczy całego pobytu łącznie z posiłkami i noclegiem. Biura podróży często korzystają z usług sprawdzonych kontrahentów i dokładnie wiedzą, gdzie wysyłają swoich klientów. Hotele są sprawdzone pod kątem jakości obsługi, standardów pokoi czy serwowanych posiłków. Kolejną zaletą ofert biur podróży jest bezpośredni przelot bez konieczności przesiadek. Operator wycieczki także zapewnia wygodny i bezpieczny przejazd z lotniska do hotelu. Sprawa może być o tyle istotna, że lotniska często ulokowane są daleko od miasta, a dojazd do hotelu komunikacją miejską jest drogi i uciążliwy.

Wady wycieczek organizowanych przez biura podróży

To, co może się wydawać największą zaletą, może okazać się też największą wadą. Zorganizowana i ułożona wycieczka narzuca sztywny grafik dotyczący harmonogramu zwiedzania. Każdy ma swój gust i nie zawsze musi być koneserem zwiedzania kościołów czy innych zabytków pod dyktando całej grupy, dlatego w większości wypadków pozostaje wypoczynek w hotelu. Podobnie jest przypadku serwowanych posiłków. Menu jest ustalone z góry przez kuchnię znajdującą się w hotelu i nie każdemu musi przypaść do gustu podawane śniadanie czy obiad. Także godziny serwowania posiłków są ściśle ustalone, co nie każdemu odpowiada. Niestety, ale wiąże się to z dodatkowymi wydatkami na wyżywienie poza tradycyjnymi lodami i przekąskami.

Dzięki porównywarce i platformie Triploca. com możesz cały wyjazd zorganizować samemu tak, jak robi to biuro podróży, tylko według własnych indywidualnych potrzeb! Przede wszystkim dbasz o wszystko sam. Następnie sam wybierasz rodzaj linii lotniczych, możesz nabyć tanio w promocji bilet lotniczy, sam decydujesz o transporcie na miejscu, hotelu, a nawet to, gdzie i jakie spożywasz posiłki. Także według własnego uznania wybierasz interesujące Cię atrakcje turystyczne. Masz możliwość zwiedzenia miejsc i obiektów, które nie znajdują się w grafiku biur podróży. Organizując wyjazd za na własną rękę masz możliwość zmiany planów na bieżąco. Jeśli gdzieś Ci się podoba to zostajesz, jeśli się nie podoba zmieniasz plan podróży. Zwykle też taki wyjazd jest dużo tańszy.

Wady indywidualnego wyjazdu
Brak tłumacza i znajomości języków obcych może być doskwierający podczas porozumiewania się z obsługą w restauracji czy hotelu. Czasem tez możesz paść ofiarą naciągacza, który sprzeda Ci coś kompletnie niepotrzebnego z wielokrotnym przebiciem, zanim uda Ci się wynająć hotel. Będąc samemu w nieznanym mieście, musisz polegać na publikacjach internetowych dotyczących atrakcji z regionu i wykonać pracę za przewodnika wycieczki.

Noclegi nad morzem – spędź wakacje w Międzyzdrojach

0

Festiwal Gwiazd, reprezentacyjna promenada i Gabinet Figur Woskowych – nie bez powodu Międzyzdroje uznawane są za jeden z najbardziej ekskluzywnych polskich kurortów. Jednak dawne niemieckie uzdrowisko, to nie tylko blichtr i ekskluzywne wydarzenia, ale także dobre miejsce dla miłośników przyrody. Zobacz, dlaczego warto zarezerwować apartament w Międzyzdrojach.

Kupujesz laptop? Nie zapomnij o torbie

0

Laptop to obecnie dodatek standardowy. Dawniej na tego rodzaju sprzęt stać było jedynie najbogatszych. Obecnie laptopy tak samo jak smartphony są czymś powszechnym. Widać je w domach, na wyposażeniu studentów, czy w biurach. Komputery mobilne upowszechniły się tak bardzo, że są one nieodłącznym elementem każdego wyjazdu. Na tyle nieodłącznym, że paradoksalnie zapomina się do nich kupić najbardziej potrzebnej rzeczy – torby na laptopa.

Czy torba jest potrzebna?

Kupując nowy laptop w wielu przypadkach torba jest dorzucana gratis. Jednak nie zawsze jest to wariant, który się sprawdza. Torby na laptopa to szeroka kategoria produktów, gdzie egzemplarze uniwersalne bardzo rzadko są trafionym zakupem. Laptopy różnią się od siebie wagą i gabarytami, co przekłada się na ich zdolność do komfortowego transportu – a raczej wcześniej niż później przetransportować je będzie trzeba. Torby na laptopa najlepiej kupować pod specyficzny model sprzętu, który mamy na oku lub markę. Producenci często wypuszczają torby na laptopa, które odpowiadają wymiarom danej linii laptopów – jak np. torby na laptopa HP.

Torba powinna nie tylko być wygodna w transportowaniu sprzętu, ale przede wszystkim go zabezpieczać, a z tym bywa różnie. Torby na laptopa to rozwiązanie głównie biznesowe, które łączy w sobie plecak i aktówkę. Osoby posiadające służbowy laptop często muszą zabrać go ze sobą do domu lub w delegację. Wtedy niejednokrotnie zaczynają się problemy.

Laptop na wyjeździe

Nie może on przeszkadzać w podróży oraz sprawiać, że będziemy się martwili każdym niefortunnym zahaczeniem torby. Odpowiednia ochrona musi łączyć się z komfortem w transporcie. Trzeba jednak wybierać z głową. Istnieją płócienne torby na laptopa, które przez brak swojej totalnej sztywności lepiej się nosi. Jednak jeśli np. w drodze do lub z pracy złapie nas deszcz to laptop pod pachą w tego rodzaju torbie, może najzwyklejszej mżawki „nie przeżyć”.

Zainwestowanie w solidne rozwiązanie, które może być nieco droższe jest lepszym wyjściem. Trzymanie się kurczowo argumentu, że lepiej zrobić oszczędność na torbie mija się z celem. Laptop w pewnym momencie będzie wymagał „dalszego transportu”. Z drugiej strony jeśli kupujemy sprzęt na użytek prywatny, raczej pewnym jest, że zamierzamy zainwestować w niego kilka tysięcy złotych – chodzi o jakość. W takim wypadku próbowanie na siłę oszczędzić około 50 zł na lepszej jakościowo torbie, jest niepotrzebnym narażaniem drogiego sprzętu na uraz. Decyzja należy do nas – lepiej podjąć właściwą.

Torba, a może walizka? Trudny wybór!

0

Bez względu na to, czy wybieramy się na dłuższą czy krótszą wycieczkę, torby podróżne zawsze zabieramy ze sobą. Chowamy do nich bieliznę, ubrania, drobną elektronikę, ulubioną książkę, ale też kosmetyki czy dziecięce zabawki. Nie oznacza to jednak, że na każdą podróż potrzebujemy takiej samej torby – sprawdźmy, jak dokonać rozsądnego wyboru w tym zakresie.

Do najpopularniejszych toreb podróżnych należą obecnie walizki różnego rodzaju – miękkie, twarde, duże i małe. Spora jest jednak nadal popularność toreb wieszanych na ramieniu, zwłaszcza niewielkich, przypominających torby sportowe, jak też walizek specjalnie na elektronikę. Każda z nich ma swoje wady, ale i zalety.

Środek transportu

Najpierw powinniśmy ocenić, czym najczęściej podróżujemy. Jeśli jest to własny samochód, to mamy sporą dowolność w wyborze torby podróżnej – jedynym wymaganiem jest to, aby zmieściła się do auta z resztą bagaży. W przypadku autokaru czy pociągu warto postawić na coś bezpiecznego pod kątem ewentualnych kradzieży zawartości, ale też poręcznego i łatwego w przenoszeniu – walizki z kółkami sprawdzą się tutaj doskonale. Najwięcej ograniczeń dotyczy podróżowania samolotami. W tym przypadku warto ocenić, jakie wymagania mają najpopularniejsze linie lotnicze, które będą nas interesowały, a potem określić, czy podróżujemy na długo czy krótko, w celu odpoczynku czy też zawodowo. Warto pamiętać, że bagaż podręczny może być torbą na ramię albo walizką – ale musi mieć określone wymiary, abyśmy mogli zabrać go na pokład.

Torba czy walizka?

Największy problem dotyczy zwykle tego, czy lepiej wybierać torby podróżne, czy też popularne obecnie i dostępne w korzystnych cenach walizki. Na pewno, jeśli podróżujemy własnym autem, możemy nabyć obie te rzeczy. Walizka sprawdzi się w różnych warunkach, zaś torbę niewielkich rozmiarów możemy na co dzień używać np. do zabrania rzeczy na treningi sportowe. Jeśli podróżujemy często na krótko i zabieramy mało cennych rzeczy, a nasz bagaż jest raczej lekki, to torba miękka sprawdzi się idealnie – zawiesimy ją na ramię i zyskujemy wolne ręce. Z kolei, gdy bagaż zawiera cenne przedmioty, np. laptop, a bagaż jest nieco cięższy, to lepszym wyborem zdecydowanie będzie walizka.

Dodatkowe udogodnienia

Istnieje szereg udogodnień, które pozwolą nam w pełni cieszyć się wygodą podróżowania. Przede wszystkim mowa o kółkach – standardowo wyposażone są w nie nowoczesne walizki, zarówno o miękkim, jak i twardym, plastikowym poszyciu. Warto jednak wiedzieć, że również częściowo torby podróżne wyposażone są w kółka, również ze stelażem, który można dowolnie zakładać i zdejmować zależnie od potrzeb. W parze z kółkami powinna iść specjalna wysuwana rączka, która ułatwia ciągnięcie bagażu za sobą albo przy sobie, jeśli kółka jest obrotowe. W przypadku, gdy podróżujemy daleko i chcemy mieć pewność, że nikt łatwo nie dostanie się do wnętrza naszego bagażu, świetnym rozwiązaniem są kłódki montowane przy zamkach zasuwanych do siebie – spinamy wówczas otwory  w dwóch skrzydełkach służących do zamknięcia walizki.

Jak widać, wybór między torbą na ramię a walizką jest uwarunkowany wieloma kwestiami. Najlepiej jednak… mieć do wyboru obie te rzeczy, aby móc swobodnie podróżować w rozmaitych warunkach.

Przebarwienia hormonalne i posłoneczne – możesz je usunąć przy pomocy jednej prostej metody

0

Przebarwienia na twarzy to problem, z którym głównie mają do czynienia kobiety. Istnieją dwa podstawowe czynniki, jakie mogą prowokować powstawanie nieestetycznych plam na skórze: promienie słoneczne i zaburzenia hormonalne. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety, takie jak: ciąża, przyjmowanie antykoncepcji czy menopauza, uwrażliwiają skórę na działanie słońca, przez co ma większe skłonności do przebarwień. Ciemnych plam na skórze możemy jednak bardzo łatwo pozbyć się przy pomocy jednej prostej metody, a mianowicie leczenia laserowego.

Kołobrzeg – noclegi i atrakcje w mieście bursztynu

0

Po każdym sztormie plaża w Kołobrzegu zapełnia się profesjonalnymi zbieraczami bursztynu oraz turystami, którzy liczą na to, że znajdą skarb. Jeśli planujesz zimowy wypad do Kołobrzegu, to noclegi nad morzem stanowią gwarancję udanego wyjazdu i… znalezionego bursztynu. Dowiedz się, jakie apartamenty czekają na Ciebie w Kołobrzegu oraz poznaj atrakcje, które umilą Twój wyjazd.

Centrum rozrywki – idealne miejsce na Twoją imprezę!

0

Szukasz idealnego miejsca na organizację urodzin, imprezy integracyjnej, lub zajazdu klasowego? Centrum rozrywki to odpowiedź na Twoje wszystkie potrzeby i wymagania.

Beskid Śląski – ciekawa alternatywa dla Tatr

0

W poszukiwaniu pomysłu na górski wypoczynek w kraju zwykle kierujemy swoje zainteresowanie w stronę Tatr. Jak się okazuje – w Polsce jest jednak dużo więcej miejsc wysoko nad poziomem morza, które zasługują na uwagę turystów szukających fascynujących szlaków. Jednym z nich jest rejon Beskidu Śląskiego. Gdzie, jak i dlaczego – na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule!

Ustroń – kolebka Beskidu

Jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc w Beskidzie Śląskim jest Ustroń. Tutaj wybierają się turyści w każdym wieku, bowiem też dla wszystkich – bez względu na to czy mowa o dziecku czy seniorze – miasto to ma sporo do zaoferowania.

Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba:

  • odwiedzić Leśny Park Niespodzianek
  • spróbować regionalnych przysmaków w licznych karczmach
  • skorzystać z uroku uzdrowisk i świeżego powietrza
  • podziwiać park krajobrazowy Beskidu Śląskiego
  • wyjechać kolejką na Czantorię

Wielkim plusem wybierania się w te strony jest także fakt, iż nie ma problemu ze znalezieniem wyjątkowego noclegu dla siebie i swoich bliskich. Idealnym tego przykładem jest www.milezowka.pl – warto sobie zanotować ten adres poszukując „miejsca do spania”. Tym bardziej, iż to znacznie przewyższa oczekiwania – choć nadal jest w przystępnej cenie. Spa, atrakcje, piękne pokoje, pyszna kuchnia – to wszystko znakomicie dopełni ustrońskie wakacje.

Jednak Beskid Śląski to nie tylko Ustroń – choć ta miejscowość jest niejako kwintesencją regionu. Warto jednak zahaczyć również o inne miejsca i atrakcje, aby w pełni poczuć ten góralski klimat południowej Polski. Będąc w Beskidzie Śląskim – bez względu na porę roku, jest naprawdę sporo do zrobienia.

  • Szczyty Beskidu Śląskiego:
  • Skrzyczne
  • Barania Góra

Oba są bardzo charakterystycznymi miejscami o wielkich walorach. Miejscowości położone w tym rejonie, jak wyżej wspomniany Ustroń żyją w dużym stopniu z Turystki, co obfituje w atrakcje, rozrywki i inne ciekawostki przygotowane dla przyjezdnych. Warto też zwrócić uwagę na bliskie sąsiedztwo Czech – nie ma więc żadnego problemu z tym, by będąc w tych okolicach odwiedzić i naszych pobratymców.

Beskid Śląski – co jeszcze ma do zaoferowania?

Piękne górskie tereny to wizytówka tej części Polski – choć nie są okryte takim prestiżem i sławą jak te tatrzańskie, są niemniej godne uwagi. Na spragnionych emocji turystów czekają różnorakie szlaki turystyczne i fenomenalne punkty widokowe. Uwaga – jest tu nawet początek najdłuższego szlaku górskiego polski, jaki ciągnie się przez 500 km, ale zaczyna właśnie tutaj – na stokach Równicy w Ustroniu.

Warto się wybrać w te strony nawet zimą – znakomite warunki dla amatorów sportów zimowych czekają, kuszą i zachęcają. Szczególną perełką w tym kontekście jest Wisła – już chyba każdemu z naszych rodaków kojarząca się z Adamem Małyszem, skoczkiem narciarskim którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Poszukiwacze atrakcji zimowych w wersji aktywnej winni zajrzeć również do malowniczego Szczyrku. Jedno jest pewne – ktokolwiek zajrzy w te strony, na pewno nie będzie znudzony!

Wycieczka do Brazylii – poczuj sambę!

0

Pełna energii, słońca muzyki i tańca – taka właśnie jest piękna Brazylia. Planując najbliższe wyprawy, warto umieścić ten kraj u góry swojej listy marzeń. Wycieczka Brazylia będzie niezapomnianym przeżyciem, a każdy kto tam już był z pewnością nie poprzestanie na jednej wyprawie. Brazylia to bardzo duże państwo, które skrywa w sobie wiele interesujących miejsc. Na początek warto jednak skupić się na tych najważniejszych punktach na mapie. Czego na pewno nie wolno przeoczyć podczas pierwszej wyprawy do tego największego i najludniejszego kraju w Ameryce Południowej?

Słynne Rio de Janeiro

To miasto legenda, o którym krąży wiele plotek. Faktem jest, że są tam pewne dzielnice, do których lepiej się nie zapuszczać. Jednak samo centrum miasta jest bezpieczne, a do tego bardzo malownicze. Z Rio kojarzy sam się przede wszystkim posąg Jezusa górujący nad metropolią. Warto wspiąć się na wzgórze i podziwiać piękny widok na Rio. Słynny jest też stadion piłki nożnej Maracana. Argentyńczycy uwielbiają piłkę nożną, co jest widocznie niemal wszędzie. Turyści znużeni miejskim zgiełkiem mogą odpocząć na jednej z najbardziej znanych plaż na świecie – Copacabana.

Co oprócz stolicy?

Warto odwiedzić kurort Búzios, gdzie odpocząć można od zgiełku Rio de Janeiro. Obowiązkowy jest także ogromny wodospad Iguacu, który wabi odwiedzających z całego świata. Warte uwagi jest cesarskie miasto Petropolis. Wybierając właściwą wycieczkę należy dokładnie przestudiować jej plan – Brazylia jest na tyle duża, że sam transport zajmuje bardzo wiele czasu. Harmonogram zwiedzania z reguły jest bardzo napięty. Co gratka dla miłośników intensywnych wyjazdów i amatorów podróżowania w czystej postaci.

Kiedy pojechać do Brazylii?

Datę wyjazdu powinno ustalić się biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Brazylia kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, ale są miesiące kiedy może tam być naprawdę zimno! Osoby ciepłolubne powinny więc planować urlop raczej w porze suchej. Są oczywiście części kraju, w których pogoda jest łaskawa raczej przez cały rok. Należą do nich północno-wschodnie rejony kraju.