Augustów Turystycznie

Augustów jest miastem, które znajduje się w północno-wschodniej części Polski, a dokładniej leży w województwie podlaskim i jest siedzibą powiatu augustowskiego. Jest to miasto królewskie starostwa augustowskiego, które swoje prawa miejskie otrzymało w połowie XVI wieku.

Położone jest nad rzeką Nettą, a w pobliżu znajdują się również jeziora, takie jak m. in. Necko, Białe Augustowskie czy też Sajno. Ciekawym faktem jest również to, że nieopodal tego miasta przepływa najkrótsza rzeka w Polsce – Klonownica. Jest to rzeka, która wpisana została do księgi Guinnessa. W pobliżu tego miasta znajduje się również Puszcza Augustowska, której większa część przypada na obszar Polski.

Augustów to miasto, mające ciekawą i bogatą historię, która przejawia się m. in. w licznych zabytkach z odległych czasów, a także w innych atrakcjach, które chętnie odwiedzane są przez turystów.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Augustowie? 

Za jeden z najważniejszych, najbardziej popularnych i chętnie oglądanych zabytków tego obszaru uznaje się Kanał Augustowski. Jest to kanał wodny, który łączy dopływy Wisły z Morzem Bałtyckim poprzez dopływy Niemna. Odbywa się to więc okrężną drogą i pomija się przy tym dolny bieg Wisły. Jest to kanał, którego budowa miała miejsce mniej więcej w połowie XIX wieku. Został on ujęty w rejestr zabytków nieruchomych, a także uznany został za pomnik historii. Jest on włączony w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, który jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Na kanał ten składają się rzeki i zbiorniki, takie jak: Netta, Czarna Hańcza, a także jeziora augustowskie. W tym obszarze występuje bardzo dużo różnych gatunków zwierząt, w tym głównie ryb, takich jak m. in. leszcz, lin, okoń, szczupak, ukleja, płoć czy też węgorz. Występuje tu również wiele gatunków ptaków wodnych, a wśród nich dostrzec można m. in. łabędzie, kaczki i gęsi. Po kanale tym pływają statki Żeglugi Augustowskiej, które przewożą rocznie wiele tysięcy pasażerów. Jest to więc miejsce, w którym z powodzeniem kwitnie turystyka i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w Augustowie.

Ciekawym zabytkiem architektury związanej z budynkami użyteczności publicznej, jest na przykład Stara poczta w Augustowie. Jest to zabytkowy budynek dawnej poczty, który został wybudowany w pierwszej poł. XIX w., a jego styl określić można jako klasycystyczny. Kompleks ten składał się z budynku głównego, a także dwóch innych oficyn. Mieściły się w nim różnego rodzaju pomieszczenia, takie jak stacja przeprzęgowa, pokoje dla gości specjalnych, ekspedycja. Przez ten teren przejeżdżali m. in. car Mikołaj czy Książę Konstanty. Pod koniec XIX wieku za sprawą cara poczta straciła swoją samodzielność. Budynki te zostały zniszczone w okresie II wojny światowej, a odbudowano je dopiero w drugiej poł. XX wieku. Następnie w tym gmachu mieściły się m. in. biblioteka czy też szkoła muzyczna.

Innym, niezwykle ciekawym zabytkiem w tym mieście jest również Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie. Jest to świątynia, która wybudowana została na początku XX wieku, a uznaje się, że jej stylem jest styl eklektyczny. Została wybudowana w miejsce rozebranego kościoła klasycystycznego. Jest to budowla, która wykonana jest z cegły, jest otynkowana i posiada trzy nawy. W świątyni tej znajdziemy pięć bardzo ciekawych ołtarzy. Najbardziej okazały jest oczywiście ołtarz główny, który został wykonany w stylu neorenesansowym. Jest on wkomponowany w apsydę. Ołtarz ten ma mensę, która jest wysunięta do przodu, a także tabernakulum. Cechuje się również bardzo rozbudowaną i bogato zdobioną predellę. W przezroczu znajduje się natomiast obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Poza tym ołtarzem podziwiać możemy również cztery inne ołtarze boczne, takie jak ołtarz św. Antoniego, św. Izydora, św. Apostołów Piotra i Pawła, czy też Świętej Rodziny. W tych ołtarzach można również zauważyć ciekawe elementy charakterystyczne dla tego stylu.

Ciekawą opcją będzie również odwiedzenie Domu Turysty w Augustowie. Jest on położony na Białej Górze, nad jeziorem Necko. Wybudowany został on w pierwszej poł. XX w. Jest to budynek wykonany w stylu modernistycznym. Został on zniszczony podczas działań wojennych w okresie II wojny światowej, a następnie po wojnie został odbudowany, a dziś mieści się w nim zajazd „Hetman”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ