Co robić po stracie paszportu za granicą?

Zgubienie paszportu lub kradzież to jedna z najbardziej koszmarnych wizji, jakie prześladują ludzi podróżujących. Mogłoby się wydawać, że przez to nie uda się wrócić do kraju, sytuacja zakończy się kłopotami z lokalną policją, pojawiają się wizje więzienia, aresztu, sankcji, oskarżeń… nic bardziej mylnego. Przy tak niefortunnym zbiegu okoliczności najważniejsze, to nie panikować. Co zrobić, by szybko odzyskać prawo przekroczenia granicy po kradzieży paszportu lub w przypadku jego zgubienia?

Po pierwsze – wizyta na policji

Warto udać się na lokalny posterunek niezależnie od kraju, w jakim się przebywa. Teoretycznie nie jest to konieczne, ale dzięki temu można uniknąć opłaty za wyrobienie nowego, a także odzyskać wieloletnią wizę do USA. W drugim przypadku raport z posterunku będzie wręcz konieczny.

Zgubienie dokumentu poza granicami Unii Europejskiej

To poważniejszy problemy, niż gdyby to samo przytrafiło się w Unii, gdzie można poruszać się pomiędzy krajami tylko na podstawie dowodu osobistego lub nawet prawa jazdy. W innych państwach konieczna będzie niezwłoczna wizyta w konsulacie lub ambasadzie Polski. Warto mieć pojęcie, gdzie w kraju aktualnego pobytu znajduje się taki urząd. Pracujący tam ludzie pomogą wyrobić nowy dokument, który pozwoli na powrót do kraju.

Jak wyrabia się nowy dokument?

Należy wypełnić dwa wnioski, które można dostać w ambasadzie albo konsulacie. Do tego dołączyć zdjęcia, a także potwierdzić tożsamość i polskie obywatelstwo, używając do tego innego dokumentu. Idealną sytuacją jest, gdy posiada się ksero paszportu – zawsze warto przed wyjazdem skserować swoje dokumenty i schować kserówki do innego miejsca w bagażu. Można też przesłać skany na swój e-mail.

Co jeśli nie ma ambasady, lub zgubione zostały inne dokumenty?

W przypadku utraty kompletu dokumentów można poprosić o poręczenie inną osobę, na przykład kogoś z rodziny, z kim się podróżuje. Z kolei w przypadku braku urzędu, należy udać się do jakiegokolwiek konsulatu lub ambasady kraju należącego do UE i tam poprosić o Europejski Dokument Podróży, który pozwala awaryjnie wrócić do kraju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ