CZY TWOJE DZIECKO JEST GOTOWE NA WYJAZD? OTO PRZEGLĄD OBOZÓW DLA DZIECI

Pierwsza kolonia to nie lada wyzwanie. Wszystko jedno, czy dziecko wtedy ma lat siedem, czy dziesięć, to i tak jest to wielkie doświadczenie życiowe i rolą rodziców oraz kadry obozu jest to, by taki wyjazd był wielką, pozytywną przygodą, którą pociecha będzie chciała powtórzyć. Tęsknota jest czymś naturalnym i nie dotyczy tylko malutkich dzieci – również dwunastolatki tęsknią za mamą i tatą, jednak w nastawieniu rodziców i opiekunów powinny wtedy uzyskać zrozumienie i wsparcie.

Obozy dla dzieci czy wczasy z rodzicami?

Często rodzice dzieci w wieku siedmiu czy ośmiu lat zadają sobie pytanie, czy to już właściwy moment, by rozpocząć kolonijne życie i samodzielne wyjazdy. Jak to jest z tymi pierwszymi obozami, czy siedem – osiem lat to nie za wcześnie na taką rozłąkę? Na te pytanie odpowiadają specjaliści z zakresu turystyki dziecięcej i młodzieżowej z portalu KOGIS.PL, który jest jednocześnie biurem organizującym obozy dla dzieci, więcej na stronie: https://www.kogis.pl/obozy.

Czy kolonia dla siedmiolatka to dobry pomysł?

Bywa z tym niestety różnie i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tylko rodzic dzięki znajomości dziecka oraz rodzicielskiej intuicji wie, jakie wakacje będą dla dziecka najlepsze. Jeśli się waha, powinien porozmawiać o tym pomyśle z dzieckiem – najpierw delikatnie, wstępnie wybadać nastawienie pociechy do pomysłu kolonii, a potem rzeczowo wytłumaczyć synowi czy córce o co w tych koloniach chodzi, na czym to polega, jakie taki wyjazd ma dobre strony. Nie straszmy dziecka negatywami ani swoimi przeżyciami z dzieciństwa, jeśli takie mieliśmy. Niech dziecko dostanie konkretną informację i niech ustosunkuje się do tego. Są dzieci, które natychmiast zareagują krzykiem, że nigdy bez mamy nie wyjadą i wczepią się w maminą spódnicę. Nie będą chciały nawet słuchać o koleżankach z wakacji, programie artystycznym czy LEGO, ani o nowych przygodach – to znaczy, że dziecko jest jeszcze bardzo związane z rodzicem i nie pora jeszcze na pomysły samodzielnych wyjazdów. Są też dzieci ciekawskie i odważne, które zareagują zaciekawieniem i “podejmą temat” – wtedy mamy wielkei szanse na sukces i na rezerwację kolonii.

Jak zacząć rozmowę z dzieckiem o wyjeździe?

Warto porozmawiać o kolonii kilka razy w odstępach na przykład tygodniowych, aby upewnić się, że dziecko tego chce, że jest gotowe i akceptuje taki pomysł. Wtedy zabierzmy się do wspólnego wybierania obozu dla dzieci – niech rodzic wcześniej wybierze na rynku kilka najlepszych jego zdaniem opcji, a potem niech wspólnie z pociechą zasiądą do wybierania.

Odległość od domu i dojazd

Teraz czas na określenie długości wyjazdu, jego tematyki oraz odległości od domu. O odległości powinien zadecydować rodzic – dziecko może nie zdawać sobie sprawy, że jadąc z Rzeszowa do Międzyzdrojów będzie totalnie wykończone i zestresowane tak długą, niekończącą się podróżą, że pierwszy dzień na kolonii może być bardzo nieudany – po prostu ze zmęczenia. Dla najmłodszych dzieci podróż na kolonię nie powinna trwać dłużej niż 3-4 godziny, a najlepiej w ogóle zawieźć dziecko samodzielnie – wtedy sami wszystko obejrzymy na miejscu, będziemy spokojniejsi, a dziecko będzie miało czas na pożegnanie i poczuje się bezpiecznie odwiezione do swojego nowego pokoiku.

Pożegnanie na kolonii

Miło, gdy mama czy tata zostawią przy pożegnaniu dziecku coś fajnego na pierwsze trudne noce – może to być apaszka z zapachem mamy, własna podusia pachnąca domem, ulubiona przytulanka, a dla niektórych pociechą i radoscią będą nieduże ilości ulubionych słodyczy, owoców czy picia.

Unikaj negatywnych przekazów

Przy pożegnaniu nie należy ulegać emocjom, pamiętajmy bowiem, że niemal zawsze to rodzic bardziej się denerwuje całą sytuacją i dziecko wówczas wyczuwa to napięcie, również czując się gorzej i mniej pewnie. Dlatego oszczędźmy sobie przekazywania stresu, nigdy nie zaczynajmy kolonii od negatywnych emocji – że ośrodek brzydki, domki w cieniu, a zasłonki mają bury kolor. Zachowajmy te uwagi dla siebie albo przekażmy je potem dyskretnie kadrze obozu, natomiast przy dziecku starajmy się mówić o samych pozytywach. To dobry momentm by opowiedzieć córce lub synowi, jak czuliśmy się na swoich pierwszych koloniach – że najpierw było nam nieswojo, ale szybko poznaliśmy nowe koleżanki i panie – a wtedy czas kolonijny minął bardzo szybko. Zaznaczmy też, że obozy dla dzieci są coraz lepsze i na pewno dziecko będzie zadowolone.

Czas trwania wypoczynku

Możemy wybierać rozmaite oferty, obozy dla dzieci są 7-dniowe, 10-dniowe, a czasem dłuższe. Najlepsze wyjazdy letnie trwają 10-12 dni, krótszych nie warto kupować, bo dziecko wtedy nie zdąży dobrze się zintegrować na obozie, a już będzie pakowanie. Zawsze na koloniach najtrudniejsze są 2-3 pierwsze dni, dlatego jak już je dziecko przetrwa, to dopiero zaczyna się najlepszy czas wyjazdu. Warto, by nie skończył się, gdy dzieci się zapoznają i zaczną bawić się w najlepsze. Wyjazdy 7-dniowe są jednak tańsze i czasem stanowią jedyną możliwość wyjazdu dla dziecka – można oczywiście wybrać i takie, jednak pamiętajmy, że zanim dzieci tam się wypakują, odnajdą, zwiedzą ośrodek i okolicę oraz zapoznają się z kolegami, to już będzie zbliżać się czas pożegnań, zwykle na zajęcia i wycieczki pozostaje tylko pięć lub sześć pełnych dni.

Kolonia z koleżanką lub kolegą

Jaki temat obozu dla dzieci?

Obozy dla dzieci w dzisiejszych czasach są niezwykle różnorodne. Znając swoje dziecko, wiemy mniej więcej w jakich tematykach wyjazdów szukać – czy bardziej sportowe, wodne, pełne ruchu i energii, czy raczej stonowane, z jakąś fabułą bajkową czy filmową. Wiele dzieci ma sprecyzowane zainteresowania – lubią zwierzęta, klocki LEGO albo plastykę. Część dzieci jest otwarta na nowe przygody i tematy, więc chetnie podejmie się na przykład wyjazdu pierwszy raz na obóz aktorski czy na obóz fotograficzny dla dzieci. Jednak to raczej u małych dzieci jest rzadkość, maluchy wolą zwykle wyjazdy ogólne, gdzie coś zaciekawi je w programie – na przykład wyprawa do aquaparku, wizyta w stadninie koni czy warsztaty plastyczne. Wachlarz tematyk jest naprawdę szeroki, od sportu, przez sztukę, obozy dla dzieci fabularne, magiczne, wodne, żeglarskie, a także detektywistyczne, kulinarne czy konstruktorskie. Niektóre dzieci zgodzą się pojechać na kolonię z nauką języka – będą to naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze, bo dziecko otrzyma i świetny wypoczynek, i konkretne umiejętności przydatne w kolejnej klasie. Najważniejsze, by dziecko w pełni akceptowało temat wyjazdu i czuło, że uczestniczy w jego wybieraniu, że ma wpływ na decydowanie o tym.

Kolonia z koleżanką lub kolegą

Dobrym pomysłem jest zapisanie na pierwszą kolonię pociechy wraz ulubioną koleżanką, kuzynem czy sąsiadem – zawsze w zasięgu wzroku będzie wtedy ktoś znajomy, a najlepiej, gdy będzie to siostra czy przyjaciółka, z którą można byc razem w pokoju. Wtedy dziecko będzie się czuło dużo mniej samotne. Jednak większość maluchów wyjeżdża na obozy dla dzieci samodzielnie – kadra na miejscu zajmuje się przez pierwsze dni integracją uczestników.

Kontakt na kolonii

Pamiętajmy, że dla małych dzieci najcięższe kolonijne chwile to kilka pierwszych wieczorów – zwykle kadra wtedy intensywnie zajmuje się dziećmi, czyta im bajki, nie pozwala na właczanie telefonów, by nie wzmagać tęsknoty dzieci. Najlepiej, gdy dziecko kontaktuje się z rodzicem nawet codziennie, ale w ciągu dnia, gdy jest wypoczęte i przeżywa nowe przygody, wtedy nie będzie płaczu do słuchawki po usłyszeniu głosu mamusi. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego organizatora, by profesjonalna kadra doskonale zajęła się maluszkami w tych trudnych momentach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ