Wyprawa do Iranu czy to bezpieczne?

0
1189

Wycieczka do Iranu to fantastyczny pomysł. Szczególnie dla tych, których interesuje bądź intryguje kultura tamtych terenów, jest to fantastyczna propozycja na udany urlop. Jeszcze do niedawna Iran pozostawał zamknięty dla turystów. Dlatego też przylgnęła do niego łatka wrogiego i niebezpiecznego kraju. Jenak rzeczywistość okazuje się diametralnie rożne od tej opinii.

Iran – co to za miejsce?

Wielu ludzi uważa, że nierozważna jest wycieczka do Iranu. W dużej mierze dzieje się tak przez obraz kreowany w mediach. Pokazuje on Iran, jako zagłębie terroryzmu oraz biedy i zwyczajów świadczących o kulturowym zacofaniu. Skojarzenia odnośnie Iranu oscylują w oku pojęć takich jak pustynia, nieszanowanie kobiet, wojenny rejon, antyamerykańskie demonstracje i bezprawie. Jest to opinia bardzo krzywdząca dla tego państwa. Nie wiele ludzi wie, że starożytne Imperium Persów było największym państwem na świecie. Swoja potęgę zawdzięczało szacunkowi dla różnych kultur zjednoczonych pod jedną koroną. Ze skojarzeniami dotyczącymi Iranu jest jak ze skojarzeniami na temat naszej Ojczyzny w zagranicznych krajach. Takie doświadczenie możemy mieć jako Polacy przebywających np. w USA. Kiedy zapytamy spotkanych ludzi gdzie jest Polska zapewne skojarzą nas z Rosją i zacofaniem. Czy jest to prawda?

Iran – czy to bezpieczne?

Na szczęście rzeczywistość okazuje się diametralnie różna od powszechnych wyobrażeń. Iran jest naprawdę bezpiecznym krajem. Szczególnie obcokrajowcy mogą nie czuć tu zagrożenia. Dzieje się tak dlatego, że Irańczykom bardzo zależy, aby nie naruszyć wizerunku swojego kraju. To właśnie dlatego turyści są tu traktowani szczególnie, można by powiedzieć z taryfą ulgową. Możemy być pewni, że podróżując po Iranie nie spotkamy obrazków, które widzimy na co dzień w mediach. Spotkamy się natomiast z piękna, odmienną od europejskiej kulturą. Niesamowite miejsca związane zarówno z przyrodą i krajobrazami, jak i z architekturą miast i miasteczek, nacieszą nasze zmysły.

Iran – na co trzeba uważać?

Jak w każdym miejscu na świecie musimy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z naszym bezpieczeństwem. Dbajmy o nasz bagaż i nie pozostawiajmy go samotnie. Pamiętajmy o kieszonkowcach, szczególnie korzystając z komunikacji miejskiej. Nie zapuszczajmy się w opustoszałe rejony, szczególnie po zmroku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ