Co zabrać ze sobą w góry?

Wycieczka w góry całą rodziną może być wspaniałą przygodą, ale jeśli nie zaplanujemy jej dobrze, może także niestety zmienić się we frustrujące doświadczenie. Zwłaszcza zabierając ze sobą dzieci trzeba przemyśleć bagaż – nie powinien być zanadto obciążający, a przy tym warto, żeby zawierał wszystko, czeku kupienie na miejscu przysparza problemów. Na jakie kategorie podzielić pakowane przedmioty i co zabrać ze sobą na udany wyjazd w góry całą rodziną?

Po pierwsze – dokładne plany

Wcześniej zarezerwowany nocleg i określenie budżetu, a także zorientowanie się w dostępnej na miejscu gastronomii czy rozrywkach – brzmi jak banał, jednak dorośli czasem nie przejmują się tym, planując swoje wycieczki. Nie stanowi dla nich większego problemu konieczność dłuższego poszukania hotelu czy odpowiedniego sklepu już na miejscu, a rozrywką może być rozmowa czy wieczorne siedzenie nad kieliszkiem dobrego wina. Niestety, nie dotyczy to dzieci – konieczność jeżdżenia od jednego pensjonatu do drugiego jest dla nich nudna i frustrująca, a deszczowy dzień wymaga odpowiedniego zajęcia. Warto odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować.

Odpowiednia odzież

Pogoda w górach potrafi szybko się zmienić, stąd nawet jeśli rano jest gorąco, trzeba mieć ze sobą cienką, wodoodporną kurtkę, na przykład The North Face, 4F lub Jack Wolfskin. Niezbędne są też dobre, nieprzemakalne buty, które się nie ślizgają i stabilizują kostkę.

W drogę!

Spacery po szlakach bywają wyczerpujące. Bezwzględnie trzeba zabrać ze sobą zapas wody niegazowanej, a także przekąski – owoce, warzywa, słodycze. Trzeba też mieć ze sobą mapę, scyzoryk, naładowany telefon, a także apteczkę (bandaż, plaster, wodę utlenioną lub Octenisept).

Na deszczowe wieczory

Nie zawsze pogoda w górach sprzyja wielogodzinnym eskapadom. Wtedy niezwykle przydatne okazują się puzzle, gry planszowe, karty. Warto sprawdzić gry edukacyjne Adamigo czy Trefl, przy których cała rodzina może świetnie się bawić. Ratunek na nudę to najlepszy sposób, by atmosfera się nie popsuła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ