Góry pod namiotem

Wakacje w górach pod namiotem to niesamowita przygoda – można na własnej skórze poczuć zapomnianą już dzisiaj bliskość natury, zmienność pogody i niesamowitość górskich krajobrazów o dowolnej porze dnia. Jednak zanim rozbijemy namiot pierwszy raz, a przygoda stanie się faktem, warto zadbać o właściwie dobrany, użyteczny bagaż. Powinien przede wszystkim zawierać wszystko, co niezbędne oraz nie być zbyt ciężki – noszenie go w plecaku na stromych, górskich szlakach może się wtedy okazać niezwykle trudne.

Co najważniejsze – odpowiedni namiot

Odpowiedni, czyli taki, który nie przecieka, rozkładanie i składanie go nie jest kłopotliwe i czasochłonne, wytrzyma wiatr i niepogodę, ochroni przed insektami i zimnem. Powinien też być lekki, ponieważ noszenie ciężkiego namiotu to ogromne obciążenie na szlaku. Warto zainwestować w jakość namiotu, który przez cały pobyt będzie przecież naszym schronieniem.

Karimata czy mapa samopompująca się?

Każde z tych rozwiązań na wady i zalety – karimata jest cieńsza, nie da się jej uszkodzić, ale niestety waży więcej i zajmuje więcej miejsca. Mata samopompująca to wygoda, szybkość przygotowania oraz komfortowe przenoszenie, niestety można ją uszkodzić.

Śpiwór chroniący przed zimnem

Śpiwór – kołdra lub model „mumia” powinny przede wszystkim dobrze trzymać ciepło. Noce w górach bywają lodowate, a sam namiot nie zapewni odpowiedniej temperatury. Stąd warto dobrze wybrać śpiwór.

Odpowiedni plecak i gadżety

Plecak powinien być wodoodporny, by w razie nagłej ulewy nie zaszła konieczność gorączkowego ratowania całego dobytku. Warto dopasować go do swojego wzrostu, a do środka trzeba zapakować latarkę, mapę, scyzoryk, apteczkę.

Kwestia bezpieczeństwa

Precyzyjnie zaplanowany biwak w górach jest cudownym przeżyciem. Nie można jednak bagatelizować niebezpieczeństw, jakie wiążą się z tego typu podróżowaniem. Apteczka, odpowiedni sprzęt, możliwość kontaktu ze światem, dostosowywanie wyzwań do swoich możliwości… wszystko to świadczy tylko o rozsądku, który może uratować zdrowie i życie. Warto więc poświęcić czas i energię na właściwe przygotowania do takich wakacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ