Senegal to państwo, które większości osób kojarzy się z rajdem Paryż – Dakar. Statystyczny Polak wie o nim niewiele więcej i raczej nie uważa go za miejsce godne wakacyjnego wypoczynku. Jednak w ostatnim czasie widać, że ten trend się zmienia. Wycieczki do Senegalu są coraz częstsze. Na podbój tego afrykańskiego kraju wyruszają już nie tylko zapaleni turyści, ale i osoby, które wyjeżdżają z biurami podróży. Bez względu na to, którą formę podróży do Senegalu się wybierze, warto sprawdzić, czy będzie miało się okazję odwiedzić te najważniejsze miejsca. Sprawdź, co warto zobaczyć w Senegalu.
Dakar – stolica kraju
Wybierając się na wycieczkę do Senegalu, najpewniej wyląduje się w Dakarze, stolicy kraju. W samym Dakarze warto odwiedzić jedno z licznych muzeów oraz kolorowych targów, na którym można zakupić lokalne pamiątki. Wartymi uwagami budynkami są: pałac prezydencki, Plac Niepodległości oraz pomnik Renesansu Afryki, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.
W Dakarze można złapać prom płynący na Wyspę Niewolników (Wyspę Goree). Sama podróż trwa ok. 30 minut w jedną stronę, oczekiwanie na prom może potrwać trochę dłużej. Wyspa ta wpisana jest na listę UNESCO i charakteryzuje się kolonialną zabudową i barwnymi pastelowymi domami. Na Wyspie Goree obejrzeć można Dom Niewolników oraz fortyfikację Fort d’Estrées. Sama Wyspa Niewolników jest miejscem, w którym pomiędzy XVI a XIX wieków wywożono afrykańskich niewolników do Stanów Zjednoczonych. To właśnie na tym skrawku lądu wieziono ich, sprzedawano i ładowano na statki.
Lac Rose – Morze Martwe w Senegalu
W niedalekich okolicach od Dakaru położone jest również Różowe Jezioro (Lac Rose), które posiada identyczne właściwości jak Morze Martwe. Dzięki ogromnemu zasoleniu w jeziorze nie mogła się kąpać, ponieważ woda wybywa pływających na górę. Wielką atrakcją jest więc siedzenie na jego powierzchni. Ci, którzy liczą na to, że woda jeziora będzie faktycznie różowa, mogą się srogo rozczarować. Jest to rzadkie zjawisko, które w dużej mierze uzależnione jest od pory roku i kąta padania słońca. Z tego powodu nie warto jednak zrezygnować z odwiedzenia Lac Rose podczas wycieczki do Senegalu. Atrakcja będzie tutaj obejrzenie procesu wydobywania soli z jeziora. A ci, którzy będą chcieli poczuć się jak na rajdzie Paryż – Dakar mogą skorzystać z wycieczki po wydmach słynnego rady. Odbywają się one quadami lub specjalnie przygotowanymi do tego celu samochodami i dostarczają niemałych przeżyć.
Stolica afrykańskiego jazzu
Kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Senegalu to miasto Saint Louis. Położone jest ono tuż przy samej granicy z Mauretanią i jeszcze nie tak dawno było centrum osadnictwa francuskiego. Na turystów czeka tutaj piękna, choć bardzo zniszczona kolonialna zabudowa, która również została wpisana na listę UNESCO oraz most, który ponoć został skonstruowany przez samego twórcę wieży Eiffla. Osoby, które chcą poczuć nieco lokalnego klimatu, mogą przejść się po lokalnym targu, gdzie można kupi niemal wszystkie produkty.
Park narodowy Djoudj – obowiązkowe miejsce dla ornitologów
Będąc w Senegalu, nie można nie odwiedzić parku ornitologicznego Djoudj. Jest on rajem nie tylko to pasjonatów ptactwa, ale i dla zwykłych turystów. Park jest królestwem pelikanów, kormoranów, ibisów, długoszponów, rybołowów, bielików afrykańskich, czapli i innych ptaków. Wycieczka po parku odbywa się łodzią i trwa ok. 2 godzin. W jej trakcie można podziwiać ptaki w ich naturalnym środowisku.
Rezerwat Bandia – bezkrwawe safari
Warty uwagi jest również Rezerwat Bandia. W specjalnie przygotowanych samochodach (jest też możliwość wjazdu samochodami osobowymi) podróżuje się po rozległym safari. W czasie przejażdżki można podziwiać żyrafy, nosorożce białe, zebry, bawoły afrykańskie, antylopy, hieny (dokładnie jedną, zamkniętą w klatce), koczkodany oraz innych przedstawicieli afrykańskiej flory.
Rezerwat Fathala – spacer z lwami
Kolejnym miejscem, które należy odwiedzić w Senegalu, jest rezerwat Fathala. Jest to jedno z 8 miejsca na świecie, gdzie można spacerować z lwami. Spacer jest całkowicie bezpieczny i odbywa się pod okiem pracowników rezerwatu, należy jednak ściśle stosować się do zasad i reguł określony przed wejściem do rezerwatu. Spacerując z lwami, można nosić okularów przeciwsłonecznych oraz koszulek, ubrań z ewzorami i wizerunkami zwierząt, konieczne jest też ciągle trzymanie dużego kija, który otrzymuje się przy wejściu. W czasie spaceru ci, którzy mają szczęście, mogą podtrzymać lwa za ogon, natomiast wszyscy mogą wykonać kilka pamiątkowych fotek.
Rozlewiska rzeki Saloum
Wycieczka do Senegalu nie byłaby pełna bez odwiedzenia rozlewisk rzeki Saloum. Udając się do Toubacouta, można wyruszyć w wodną podróż, w czasie której ogląda się muszelkowe wyspy, lasy namorzynowe oraz rytuał układania się ptaków do snu.