Podróż samolotem z dzieckiem może być kłopotliwa, szczególnie jeśli  leci się po raz pierwszy. Maluch, mimo że na początku podekscytowany wzbiciem się w powietrze, na pokładzie może marudzić z powodu nudy i trudów podróży. Dlatego też do podróży samolotem z dzieckiem należy się odpowiednio przygotować. Podjęte działania sprawią, że wycieczka będzie mniej kłopotliwa zarówno dla rodzica, jak i pozostałych pasażerów. Jak przygotować się do podróży z dzieckiem samolotem? Zobaczcie sami.

Godzina wylotu

Lecąc z dzieckiem, należy dopracować każdy szczegółów podróży. O ile dorosłym  niemal obojętne jest, o której startuje i ląduje samolot oraz nie przeszkadzają zbytnio długie międzylądowania, dzieciom takie atrakcje mogą nie odpowiadać. Dlatego też, jeżeli tylko ma się możliwość, warto kupić bilety na wieczorny lot. Jest wtedy szansa, że maluch zmęczony całodziennym oczekiwaniem i podekscytowany pierwszą podróży samolotem zwyczajnie zaśnie na pokładzie. Dobrze jest też postawić na loty bezpośrednie, a gdy nie jest to możliwe ograniczyć przesiadki i czas oczekiwania na lotniskach do minimum.

Jak przygotować dziecko do lotu samolotem?

Lotnisko wiąże się z dużą ilością osób, ruchem i hałasem. Jeżeli dziecko leci po raz pierwszy samolotem, może być przerażone i zdenerwowane panującą na lotnisku atmosferą. Stąd też przygotowania do lotu warto zacząć dużo wcześniej i np. tydzień lub dwa przed wylotem przyjechać na lotnisko i pokazać dziecku, jak wygląda płyta, skąd startują samoloty, gdzie pobiera się bilet itd. Pozwoli to obeznać się maluchowi z nowym miejscem i tłumem. Warto też opowiedzieć dziecku jak będzie wyglądał cały dzień podróży. Kiedy i czym pojedziecie na lotnisko, jakie bagaże nadajecie, jak samolot startuje i ląduje.

Dziecko na lotnisku

Kolejne wyzwanie, jakie czeka na rodzica to pobyt na lotnisku z dzieckiem. Należy się na nim pojawić co najmniej 2 godziny przed odlotem. Dla dorosłych to czas odprawy bagażowej, odbierania biletów i nadawania bagażu, dla dziecka czas nudy. Warto zadbać więc o to, aby miało w tym czasie rozrywkę. Starszemu maluchowi można zabrać gry lub książeczki do czytania. Samą atrakcją będzie też odwiedzenie tarasu widokowego lotniska czy zwyczajne obserwowanie startujących samolotów zza szyby.

Dziecko w samolocie – o czym pamiętać?

W czasie odprawy biletowej warto poprosić, aby dziecko siedziało obok nas (nie zawsze zostają przydzielone bilety obok siebie) oraz wybrać miejsca z przodu samolotu. Jest tam najwięcej przestrzeni. Do bagażu podręcznego koniecznie należy zabrać cieplejsze ubrania dla malucha. Przez klimatyzację może być mu zimno na pokładzie. Przypada się również koc, żeby przykryć dziecko, kiedy zaśnie oraz poduszka. Na pokład samolotu dobrze jest też zabrać kilka zabawek np. malowanki, wyklejanki, książeczki do czytania lub tablet z ulubionymi bajkami.

Ciśnienie w samolocie

Jednym z najczęstszych problemów dzieci w samolocie jest zmiana ciśnienia. Zatkane uszy potrafią wywołać histerię u niejednego malucha. Żeby tego uniknąć, należy wyposażyć się w jedzenie i picie oraz w zwykłe cukierki do ssania, które pomagają na tę przypadłość.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ