Modernistyczna i portowa – te dwa przymiotniki w punkt opisują charakter Gdyni. Ale nie są to jedyne określenia, które pasują do tego miasta. Skrywa ono w sobie bowiem wiele zielonych miejsc, jak rezerwaty i parki. A te naprawdę warto odwiedzić podczas jednego z wielu spacerów.

Gdynia to miasto bardzo niedoceniane, wciąż ukrywane za gotyckim Gdańskiem czy pełnym kurortowych atrakcji Sopotem. Warto jednak i tej miejscowości poświęcić choć chwilę, i to nie tylko na najbardziej znane atrakcje, jak na przykład Akwarium Gdyńskie czy Dar Pomorza przy skwerze Kościuszki – mówi jeden z pracowników sieci hoteli AccorHotels.

Gdynia Orłowo – ten klif musi zobaczyć każdy!

Jedna z piękniejszych plaży całego Trójmiasta. Jej urok to przede wszystkim ciekawy klif, który widać nie tylko z samej plaży czy też mola – także tego w Sopocie. Orłowski klif jest widoczny w całej swojej okazałości z pokładu statków kursujących miedzy Trójmiastem a Helem.

Plażę w Orłowie wyróżniają również inne elementy, np. otoczaki (zaokrąglony przez wodę kamień). Tutaj powstały one ze skał magmowych oraz metamorficznych. Jeśli dobrze się przyjrzysz, znajdziesz tam dioryty, granitoidy czy kwarcyty. Dodatkowo także piasek pod klifem wyróżnia się na tle innych plaż. Pojawiające się co jakiś czas ciemnobrunatne warstwy piasku to skupiska minerałów ciężkich, magnetytu, manganu oraz tytanu! Niezwykle mocne towarzystwo.

Kępa Redłowska, czyli spojrzenie ze szczytu Orłowa

Będąc na plaży w Orłowie, można się zastanawiać, co mieści się na szczycie klifu. Odpowiedź jest prosta – Kępa Redłowska, czyli jeden z rezerwatów przyrody w Gdyni. Na jego terenie znajdują się naturalne lasy bukowe oraz stanowiska jarzębu szwedzkiego – rosnącego dziko jedynie w tych rejonach Polski.

Ze szczytu klifu widać gdyński port, a także Molo w Sopocie.

Rezerwaty przyrody w Gdyni

To nie koniec przyrodniczych atrakcji. Pobytu tu nie warto spędzić jedynie w pokoju w hotelu w Gdyni. Poza Orłowem opłaca się bowiem udać także do Rezerwatu Kacze Łęgi. Na terenie tego leśno-florystycznego obiektu znajduje się roślinność typowa dla dolin niewielkich rzek.

Fragmenty buczyny czy łęgu jesionowo-olszowego można wciąż podziwiać w rezerwacie Cisowa, który znajduje się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Tutaj ścisłą ochroną są objęte m.in.:

  • bluszcz pospolity,
  • gnieźnik leśny,
  • wawrzynek wilczełyko,
  • widłak wroniec.

Piękno przyrody w samym centrum Gdyni

Rezerwaty to jednak bardzo… oczywiste propozycje dla wielbicieli przyrody. Obowiązkowym punktem wycieczki do Gdyni są odwiedziny na Kamiennej Górze. To wyjątkowa dzielnica willowa położona w centrum miasta, na wzgórzu. Dzięki temu zorganizowanie tam punktu widokowego z panoramą całej Gdyni było bardzo proste.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ