Loty paralotniowe to świetny pomysł na spędzenie wakacji. W Polsce miejsc, w których można spróbować paralotniarstwa jest sporo. Aby latać trzeba jednak wcześniej zapisać się na kursy paralotniowe. Lot paralotnią na własną rękę może bowiem zakończyć się tragicznie.

Szkolenia paralotniowe – jakie wybrać?

Nauka latania motolotnią czy paralotnią możliwa jest w zasadzie w całej Polsce. Najwięcej szkół jednak zlokalizowanych jest w okolicach górskich i są one na ogół prowadzone przez prawdziwych fachowców. Na terenach nizinnych szkolenia odbywają się na ogół przy pomocy specjalnych wyciągarek. Pierwszy etap nauki to teoria i praktyka. Początkowo kursant samodzielnie lata z niewielkich wzniesień. Najtrudniejsza jest nauka samego startu. Przez cały czas trwania szkolenia nad kursantami czuwa oczywiście instruktor.

Nauka latania paralotnią

Oczywiście kolejne etapy szkolenia to loty z coraz większej wysokości. Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Miejsce i termin jego odbywania się ogłaszany jest przez Stowarzyszenie Instruktorów Lotniowych i Paralotniowych. Zazwyczaj odbywa się on w jednym zeznanych ośrodków szkoleniowych. Po jego zdaniu kursant otrzymuje lotnicze prawo jazdy. Jednak do lotów za granicami Polski wymagana jest też karta IPP. Egzamin w tym przypadku zdaje się już za granicami Polski np. w Alpach.

Czy paralotniarstwo jest bezpieczne?

Paralotniarstwo jak każdy inny sport wiąże się oczywiście z ryzykiem, ale osoby rozsądne nie mają się czego obawiać. Wystarczy zawsze stosować się do zasad bezpieczeństwa. Zdecydowana większość wypadków do jakich dochodzi związana jest z brawurą. Każdy paralotniarz posiada zawsze zapasowo spadochron ratunkowy, z którego może skorzystać w razie zagrożenia życia. Poza tym zawsze trzeba myśleć racjonalnie. Kiedy pogoda jest kiepska czy wiatr za mocny lepiej sobie odpuścić latanie. W Polsce terenów idealnych do latania paralotnią jest wiele. Dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. góra Żar położona w Beskidzie.

Szkolenia paralotniowe – Flyingman.pl

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ