Jak nie dopuścić do zaprószenia ognia podczas wycieczki po lesie?

0
1214

Pożar w lesie to jeden z największych zamachów na jego istnienie, ponieważ w porę niezgaszony może przynieść prawdziwe spustoszenie i pozbawić siedliska wielu gatunków zwierząt. Jest to czynnik drastycznie zakłócający leśny ekosystem i jego procesy życiowe. W związku z tym, że polskie lasy należą do tych najbardziej palnych w Europie Środkowej, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy zachować nasze, niezwykle wartościowe naturalne bogactwo i dobrodziejstwo. Ponadto, na podpalenia najbardziej podatne są lasy liczące nie więcej niż 40 lat, a stanowią one aż około 30% lasów państwowych. Jak wobec tego uchronić się przed tą biocenotyczną katastrofą?

Najczęstsze przyczyny pożarów

Aby rozpocząć skuteczną walkę z problemem zawsze warto najpierw skupić się na jego źródle. Analiza statystyk dotyczących pożarów w Polsce wskazuje na to, że najczęstszą ich przyczyną są przypadkowe zaprószenia ognia oraz mniej lub bardziej intencyjne podpalenia. Każe to wnioskować, że poziom świadomości społeczeństwa względem odpowiedniego zachowania w naturalnej biocenozie Państwa jest stale niewystarczająca, mimo, że polska edukacja jest skoncentrowana na przekazywaniu tej ważnej wiedzy już najmłodszym, od szkoły podstawowej. Wynika to tego, że ludzie dalej nie są świadomi konsekwencji pożarów w lesie, które mogą doprowadzić do zmian nieodwracalnych. Przykładem tych zmian są zmiany abiotyczne ekosystemów i ich mikroklimatu, wyjałowienie gleby oraz powstanie siedliska szkodników i grzybów pasożytniczych, które mogą zaszkodzić nawet sąsiednim lasom.

Jak nie dopuścić do zaprószenia ognia podczas pobytu w lesie?

Tak naprawdę, wydaje się to banalnie proste. Należy bowiem całkowicie zrezygnować z używania ognia i wszelkich przedmiotów łatwopalnych na terenie lasów. To przykre, ale aż 90% pożarów w lesie jest spowodowane zwykłymi niedopałkami papierosów! Takie zdarzenie absolutnie nie powinno mieć miejsca. Należałoby wprowadzić całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych w tych obszarach, a także wprowadzić regulacje stanowiącą o wysokich grzywnach za tego rodzaju wykroczenia. W okresie letnim, przy szczególnie długotrwałym braku opadów, a także wysokich temperaturach, pracownicy leśni powinni nosić ze sobą detektory jednogazowe i po ewentualnym wykryciu zagrożenia nawilżyć dany teren wężami strażackimi. Czymś zdecydowanie wskazanym byłoby umieszczenie także większej ilości znaków i ostrzeżeń pożarowych, przede wszystkim w pobliżu najczęściej uczęszczanych szlaków. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem mogłoby być także tworzenie więcej filmików video na temat konsekwencji, jakie może spowodować pożar w lesie i udostępnianie ich w internecie. Po więcej wskazówek zapraszamy na: https://strefa998.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ