Afryka to kontynent, który w dużej mierze nie został jeszcze odkryta przez turystów. Chociaż podróże do Maroka, Egiptu czy Kenii są jednymi z tych popularniejszych, to na afrykańskim kontynencie nadal pozostaje wiele państw, do których turyści zaglądają rzadko albo wcale. Często wynika to z przesadnego strachu i postrzegania Afryki, jako miejsca niebezpiecznego, mało ciekawego i biednego. O ile w tym ostatnim stwierdzeniu jest wiele prawdy, to dwa pierwsze można odrzucić od razu. W Afryce jest wiele krajów, które są o wiele bezpieczniejsze niż nękane zamachami państwa europejskie, a egzotyczny klimat zachwyca i zdumienia. Sprawdź jak przygotować się do podróży do Afryki?

Dokumenty i formalności

Chcąc odwiedzić kraje afrykańskie, przede wszystkim trzeba posiadać paszport. Bez niego nie uda się odwiedzić żadnego kraju w Afryce. Należy pamiętać, że paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wyjazdu, a czasem nawet i dłużej. Chcąc wybrać się do Sudanu, trzeba też pamiętać, że w paszporcie nie może być stempli izraelskich. Oprócz paszportu konieczne będzie również wiza. Wizy obowiązują w większości państw afrykańskich, pewnym udogodnieniem jest to, że w przypadku podróży krótszych niż np. 30,60 czy 90 dni można wjechać bez konieczności tego dokumentu. Wiza będzie natomiast potrzebne przy wyprawie do Kenii, Namibii czy Etiopii. Jeżeli do Afryki wyjeżdża się na własną rękę, należy samodzielnie złożyć wniosek o wizę w ambasadzie danego kraju (zazwyczaj można to zrobić on-line), jeżeli podróżuje się z biurem podroży, zazwyczaj to ono załatwia wszystkie formalności.

Jak nie zachorować w Afryce?

Przygotowując się na podróż do Afryki, warto również odwiedzić lekarza medycyny podróży. O ile wycieczki na północ kontynentu nie wiążą się z koniecznością obowiązkowych szczepień, to już podróżując po interiorze czy wschodniej Afryce należy się zaszczepić m.in. na cholerę, dur brzuszny czy chorobę meningokokową. Polecane jest jednak nawet przy wycieczkach do Maroka czy Egipt zaszczepienie się na wściekliznę, wirusowe zapalenie wątroby czy tężec. Często podnoszoną kwestią jest również profilaktyka antymalaryczna. Środki przeciwko malarii należy stosować zawsze, jeśli wyjeżdża się do Afryki w porze deszczowe oraz planuje wycieczki po buszach i innych nieturystycznych regionach. Należy też pamięć, że w wielu krajach afrykańskich malaria traktowana jest tak, jak u nas grypa. W lokalnych aptekach można zaopatrzyć się w leki, które są o wiele bardziej skuteczne niż nasze europejski. Decydując się na stosowanie profilaktyki antymalarycznej, trzeba liczyć się też ze skutkami ubocznymi, wiele osób reaguje na leki bardzo złe. Nie mniej jednak to czy brać leki na malarię, czy nie najlepiej skonsultować z lekarzem i uzależnić od pory wycieczki do Afryki oraz jej planu.

Kiedy jechać do Afryki?

W podróż do Afryki najlepiej wybrać się w miesiącach zimowych, to wtedy w większości krajów trwa pora sucha. Oznacza to, że jest się mniej narażonym na zagrożenie malaryczne oraz uniknie się ciągle padających deszczy.

Jakie ubrania zabrać do Afryki?

Afryka jest kontynentem gorącym i suchym, dlatego należy zaopatrzyć się głównie w letnie ubrania. Trzeba jednak pamiętać, że podróżując afrykańskim wybrzeżem, można napotkać silne wiatry i niższe temperatury, więc przyda się bluza i długie spodnie. Konieczne jest zabranie ze sobą nakrycia głowy oraz dobrych butów. Do Afryki nie ma raczej co zabierać szpilek czy eleganckich butów, ponieważ i tak się one nie przydadzą. Najlepiej zabrać ze sobą ubrania oraz buty, które będzie można potem przekazać mieszkańcom tego biednego kontynentu.

Wycieczka do Afryki: co zabrać?

Oprócz odpowiednich ubrań w podróż do Afryki trzeba obowiązkowo zabrać krem z filtrem UV oraz żel antybakteryjny do rąk. Wyruszając w mniej turystyczne kraje, do walizki trzeba też włożyć własne ręczniki oraz co najmniej poszewka na poduszkę, a także moskitierę (nie we wszystkich hotelach można je znaleźć). Jeżeli podróż ma trwać długo, dobrze jest zabrać ze sobą suplementy diety i witaminy – woda do picia w Afryce niewiele ma wspólnego z naszymi wodami mineralnymi czy źródlanymi. Jest ona jałowa i wyłupuje składniki odżywcze z organizmu, dlatego też ważne jest wzmaganie go zewnętrznymi preparatami. Do podróżnej walizki dobrze jest również wrzucić przybory szkolne i artykuły papiernicze, które będzie można przekazać podczas odwiedzin w wiosce afrykańskiej.

 

[Głosów:13    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ