Jak wybrać dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Okulary przeciwsłoneczne są nieodzownym akcesorium, którym powinien dysponować każdy sportowiec. Większość osób sięga po nie tylko latem, kiedy promienie upalnego słońca ograniczają widoczność na drodze. Tymczasem eksperci podkreślają, że dobrej jakości okulary chroniące przed słońcem powinny być stosowane również zimą.

Jakie skutki uboczne może wywoływać nieodpowiednia ochrona oczu?

  • Oślepienie – padające promienie niedostatecznie doświetlają drogę, co wiąże się ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia wypadku lub kolizji.
  • Zaćma oraz jaskra – choroby te szybko postępują i w większości przypadków niezbędna jest interwencja chirurgiczna, która niesie za sobą spore ryzyko.
  • Szybsze rozpoczęcie procesów starzenia się – co oczywiście wynika z nadmiernego marszczenia czoła i mrużenia oczu.

Jak wybrać dobrej jakości okulary?

Część osób w dalszym ciągu myśli, że do prawidłowej ochrony oka wystarczą bazarowe okulary za kilkanaście złotych. Niestety, są one designerskie, ale szkło nie odbija prawidłowo padających promieni. Okulary powinny więc być kupowane u dobrych źródeł – w aptece, sklepie optycznym lub bezpośrednio u producenta zajmującego się produkcją okularów dla sportowców. Ciekawą propozycję stanowią w tym przypadku okulary przeciwsłoneczne Bolle, które od wielu lat utrzymują wysokie pozycje w ogólnodostępnych rankingach. Można zapoznać się z nimi przeglądając sieć.

Bardzo istotny jest również kolor soczewek. Przeglądając oferty producentów można natknąć się na kilka propozycji. Zabarwienie szkła nie jest jedynie kwestią estetyki. Kto i jakie okulary pod względem barwy soczewki powinien wybierać?

  • Brąz i bursztyn – okulary z soczewkami w takich kolorach są dedykowane dla osób, które często narażone są na silne promienie słoneczne. Ich celem jest poprawa kontrastu widzenia. Mają pośrednią zdolność do zmniejszania napięcia oka a to chroni z kolei przed licznymi chorobami wzroku.
  • Szary – może się wydawać, że soczewki o szarym zabarwieniu nie wyglądają szczególnie estetycznie, ale przecież nie to jest najważniejsze. Faktem jest, że jest to barwa neutralna, dzięki której kontrast jest naturalny i nie zniekształcony. Okulary przeciwsłoneczne z szarym zabarwieniem soczewek są idealne dla osób uprawiających różne sporty, w tym jazdę rowerową, tenisa czy golfa.
  • Zieleń – na półkach sklepowych nie zabraknie również okularów z takim kolorem soczewek, czego najlepszym dowodem są okulary przeciwsłoneczne Bolle, o których już wcześniej wspomniano. Poprawiają kontrast i świetnie sprawdzają się przy małym natężeniu promieni słonecznych.
  • Żółty – soczewki w odcieniach żółci poprawiają kontrast, rozjaśniają go i zwiększają widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych.
  • Różowy – ten kolor odpowiada za zniekształcenie ostrości widzenia. W zamian za to poprawia się widoczność naturalnych barw.

Na okularach nie warto oszczędzać. Nie są one elementem ozdobnym, ale istotnym produktem, którego zadaniem jest ochrona naszych oczu przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ