Jazda autem pod wpływem alkoholu będzie stanowić wykrocznie lub przestępstwo. Wszystko zależy od stężenie alkoholu w Twoim organizmie podczas kontroli drogowej,. W zależności od tego, grożą Ci różne konsekwencje karne. O tym, co Cię czeka po „złapaniu” na jeździe na podwójnym gazie, dowiesz się z tego artykułu. Poza tym, znajdziesz tu odpowiedź na pytanie czy zawsze zostanie Ci odebrane prawo jazdy i kiedy będziesz musiał zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy.
Jazda po alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?
Jak w bardzo wielu kwestiach prawnych, prawidłowa odpowiedź jest jedna: „To zależy”. Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem – w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:
- grzywną od 50 zł do 5000 zł;
- karą aresztu od 5 do 30 dni;
- zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
- 10 punktami karnymi.
Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za które grozi:
- grzywna zależna od dochodu;
- ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
- świadczenie pieniężne w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł;
- odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;
W niektórych sytuacjach, kary mogą być dużo surowsze. Przykładowo, gdy kierowca doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć, sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Sąd może orzec wówczas dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Również recydywiści (osoby już poprzednio skazane za jazdę pod wpływem alkoholu) są surowiej ukarani.
Odebranie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?
To, czy będziesz musiał ponownie zdawać ponownie egzamin państwowy na prawo jazy, zależy od tego na jak długo sąd odbierze Ci prawo jazdy. Jęli będzie to na okres dłuższy nic rok – wtedy czeka Cię obowiązkowy egzamin teoretyczny i praktyczny. W innym przypadku, należy jedynie po upływie orzeczonego okresu, dopełnić kilku formalności, żeby odzyskać dokument prawa jazdy.
Odebranie prawo jazdy – czy można tego uniknąć
Sąd w każdym wypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, jest zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli popełnimy wykroczenie, minimalny okres na jaki zostanie nam odebrane prawo jazdy to 6 miesięcy. W przypadku przestępstwa zakaz ten musi trwać minimum 3 lata.
Istnieje jeden sposób na zachowanie prawo jazdy. Jest to możliwe w przypadku „warunkowego umorzenia postępowania”. W tej sytuacji sąd, pod pewnymi warunkami, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż wskazany w kodeksach, a nawet odstąpić od orzekania takiego zakazu. Jest to również jedyny sposób na pozostanie w świetle prawa „osobą niekaraną” oraz złagodzenia pozostałych konsekwencji karnych grożących za jazdę pod wpływem alkoholu.
Jednak, nie w każdym przypadku taka „strategia procesowa” będzie możliwa. Dlatego, najlepiej zasięgnąć rady adwokata lub radcy prawnego, który doradzi nam jakie rozwiązanie procesowe w naszym wypadku będzie najkorzystniejsze. O tym, jak wybrać najlepszego specjalistę z tym zakresie, przeczytasz na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.