Orient Express, safari, rejs po Karaibach? Luksusowe wakacje kiedyś i dziś

Wszystkich ciągnie do luksusu. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak ludzie łatwo przyzwyczajają się do lepszego. Kiedy raz skosztuje się jedzenia z eleganckiej restauracji lub wysokogatunkowej kawy, niełatwo powrócić do poprzedniego standardu. Tak samo jest z podróżami. I choć smak kawy można zapomnieć, tak wspomnienia z wojaży pozostaną na zawsze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PAZOLA –  wyjazdy i safari nurkowe.

Dziś luksusowe wakacje, to nie to samo co kiedyś. Każde ekskluzywne biuro podróży w swojej ofercie ma już coś innego niż jeszcze kilka lat temu. Vip travel na przestrzeni lat, to ciekawy fragment turystycznej historii.

W poprzednim wieku luksusowe wakacje to synonim wczasów w Bułgarii. Można się śmiać, jednak to prawda. Nawet najznakomitsze osobistości wyjeżdżały do południowoeuropejskich krajów. Jednak, kiedy sytuacja geopolityczna Starego Kontynentu uległa ustatkowaniu, pojawiły się nowe kierunki podróży. Zaczęły pojawiać się prawdziwe oferty vip travel – dostępne już tylko dla nielicznych.

Orient Express – przedwojenne vip travel

Orient Express, czyli luksusowy tabor kolejowy, który przemierzał świat dostarczając podróżującym luksusowych rozrywek, to wspomnienie wielu dostojników i państwowych urzędników. Trasa licząca 2880 km wiodła z Paryża do ówczesnego Konstantynopola – czyli przez prawie całą Europę! Uruchomionej w 1883 roku kolej wieszczono koniec w czasach żelaznej kurtyny. Faktycznie, kilka razy zawieszano kursy. Dziś można na nowo skosztować luksusowych wakacji na szynach, jednak kursy odbywają się bardzo rzadko, a bilety wyprzedane są ze sporym wyprzedzeniem. Vip travel pociągiem, to nie tylko moda w Europie. Podobne koleje funkcjonują chociażby w Australii czy Ameryce Południowej.

Na pokładzie taboru było wszystko, czego człowiek mógł zapragnąć. Luksusowe wakacje były naprawdę luksusowe! Eleganckie wagony sypialne, wyborne jedzenie w częściach restauracyjnych, luksusowe toalety i obsługa na najwyższym poziomie – to wszystko było do dyspozycji podróżujących. Panująca atmosfera wyjątkowo sprzyjała poczuciu dostojności. Na kolacje ubierano się w eleganckie stroje, spożywano posiłki na drogich zastawach, a prowadzone rozmowy były w dużej mierze inteligentnymi dyskusjami.

Safari świadczy o sile człowieka?

Podróżowanie na safari do (najczęściej) krajów afrykańskich też miało swoje czasy świetności. Choć safari kojarzy się z polowaniem na dzikie zwierzęta, należy mieć na uwadze, że odkąd wycieczki do Afryki są organizowane, nic takiego nie ma miejsca. Luksusowe wakacje na safari, to obcowanie z dziką przyrodą, tamtejszymi zwierzętami i… upałem. Afryka jest niezwykle gorącym krajem, w którym to właśnie słońce jest jednym z największych wyzwań.

Sprawia ono, że każde safari, to nie tylko podróż po lasach, pustyniach, sawannach. To także walka z samym sobą. Właśnie dlatego każde ekskluzywne biuro podróży, jeszcze do niedawna miało w ofercie taką wycieczkę. W opinii publicznej, ich uczestnicy cieszyli się silnym charakterem, sprawnością fizyczną i umiejętnościami przetrwania nawet w trudnych warunkach. Strój podróżnika niczym z „W pustyni i w puszczy” do dziś kojarzony jest z kimś, kogo stać było (i jest! bo wciąż safari jest dość popularną wakacyjną formą wypoczynku) na luksusowe wakacje, w oderwaniu od konsumpcyjnej rzeczywistości.

Luksusowe wakacje na statku

Niezapomniany Titanic, to historia, którą znają wszyscy. Dziś bezpieczne i ogromne wycieczkowce wyruszają na otwarte oceny, by dostarczać swoim pasażerom wszystkich możliwych rozrywek, z dala od miejskiego zgiełku, pracy i… lądu!

Na otwartej wodzie można też spróbować na przykład rejsu po Karaibach, podczas którego podróżujących czeka rozrywka na jachcie. Cumowanie co rusz w innym porcie i zwiedzanie okolicznych wysp jest szczególnie pożądane przez młodych podróżników. Z dala od miejskiego zgiełku i miejscowości iście turystycznych można odpocząć i nabyć przepiękną opaleniznę. To bardzo atrakcyjny, wbrew pozorom, sposób na luksusowe wakacje. Uciec z dzisiejszego świata nie jest prosto. A jak uciekać, to koniecznie daleko od wszystkich i wszystkiego.

Ekskluzywne biuro podróży – choć każdy znajdzie takie w swoim mieście, nie każdy zdecyduje się na skorzystanie z jego usług. A szkoda. Bo historia pokazuje, że to co było przejawem zasobności finansowej kiedyś, dziś już jest trudno dostępne. A nie wiadomo co nas czeka w przyszłości. Może vip travel w kosmos? Albo luksusowe wakacje pod wodą. Z pewnością warto korzystać, nie warto siedzieć w miejscu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ