Bogata fauna i flora, widoki zapierające dech w piersiach i niedalekie odległości – to zależy polskich parków narodowych. Kiedy na wypoczynek ma się mało czasu, zamiast podróżować do tłocznych i odległych kurortów zagranicznych można więc wybrać się na zwiedzanie rodzimych parków narodowych. W Polsce jest ich aż 23  i rozsiane są po całym kraju. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić, który z nich jest najbliżej oraz co można w nich zobaczyć. Poznaj parki narodowe w Polsce, które warto odwiedzić.

Roztoczański Park Narodowy

Listę parków narodowe, które warto odwiedzi, rozpoczynamy do tego roztoczańskiego. Odwiedzająca go można wybrać jedną z wielu tematycznych tras, które znacznie ułatwiają zwiedzanie. Oferuje m.in. szlak walk partyzanckich, trasę śladami ordynacji zamojskiej czy też przechadzkę z dala od cywilizacji. Roztoczański Park Narodowy można zwiedzać pieszo, rowerowo lub pokusić się skorzystanie ze spływu kajakowego. Ten park narodowy powinny odwiedzić szczególnie osoby, które są zapalnymi koniarzami. Znajda one tutaj hodowlą koni polskich (rasa przypominająca nieco kucyki).  Na zwiedzanie parku można też wybrać się zaprzęgiem konnym.

Biebrzański Park Narodowy

Kolejny park narodowy warto odwiedzenia to ten położony w województwie podlaskim i obejmujących dolinę Biebrzy.  Jest on największym polskim parkiem narodowym. Zwiedzać można go pieszo lub rowerem. W czasie wycieczki podziewa się przede wszystkim biebrzańską przyrodę  i podmokłe tereny parku. Można też skorzystać ze spływów kajakowych i tratwowych.  Dużą atrakcja Biebrzańskiego Parku Narodowego jest 1400 łosi, które żyją na jego terenie.

Białowieski Park Narodowy

Będąc na Podlasiu, warto również odwiedzić Białowieski Park Narodowy, którego głównym symbolem jest żubr. Obecnie na terenie parku żyje ok. 600 przedstawiciel tego gatunku.

Słowiński Park Narodowy

Na listę parków narodowych wartych odwiedzenia należy wpisać również ten Słowiński. Chroni on przede wszystkim wydmy, ale na jego terenie można też znaleźć lasy, bagna, torfowiska i jeziora. Największą atrakcją są Białe Góry, które wyglądają jak pustynia na Saharze. Park zwiedzać można, wybierając jedną z wielu ścieżek dydaktycznych, które umożliwiają zapoznanie się z roślinnością i zwierzętami występującymi na tym obszarze.

Tatrzanki Park Narodowy

Podróże po Polsce nie powinny ominąć również Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkać w nim można urozmaiconą faunę i florę. Jednymi z symboli tego parku są kozice oraz świstaki, które występują tylko na tych terenach. Na odwiedzających czekają również niesamowite wysokogórskie krajobrazy usłane skalnymi szczytami, urwiskami oraz jeziorami i strumieniami. Park można zwierzać pieszo lub na rowerze, a zimą na nartach. Tatrzański Park Narodowy obejmuje m.in. Kasprowy Wierch, Morskie Oko oraz Dolinę Kościeliska.

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy znajduje się na Pojezierzu Pomorski i swoim zasięgiem obejmuje kompleksony Puszczy Drawskiej. Park warto odwiedzić dla jego atrakcyjnej rzeźby terenu, ciekawie ukształtowanej linii brzegowej, starego drzewostany oraz cennych gatunków roślin i zwierząt. Niebywałą atrakcją są również spływy kajakowe po jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce – Drawie.

 

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ