Sposoby na tanie podróżowanie

Podróże to jedna z najwspanialszych rzeczy w życiu. Mówi się, że nie warto na nich oszczędzać, bo doświadczenia to coś, czego nikt nam nie odbierze. Często jednak odkładamy zwiedzanie świata na później, na ten moment, kiedy będziemy więcej zarabiać. Czy słusznie?Wydaje się, że podróżowanie to kosztowne hobby, jednak dostępne dziś możliwości pozwalają wyjechać na parę dni za granicę – nawet za kilkaset złotych.

Tanie noclegi i loty

W internecie dostępnych jest wiele porównywarek ofert oraz serwisów bookingowych. Warto przeglądać je uważnie. Często za dokładnie ten sam pokój w hotelu możemy zapłacić różną cenę – zależnie od tego, gdzie dokonamy rezerwacji. Trafiają się też promocje obowiązujące na pierwszy nocleg po rejestracji w serwisie lub kody rabatowe. Możemy je znaleźć np. na blogach albo otrzymać za polecanie znajomym.

Także polityka cenowa samych hoteli często pozwala wiele zaoszczędzić. Z reguły ceny bywają niższe poza sezonem. Niekiedy możemy spotkać tzw. promo room – czyli mniejszy pokój lub z nieco mniej spektakularnym widokiem niż pozostałe. Wyposażony będzie tak samo, za to tańszy.

Zwykle najwięcej udaje się zaoszczędzić na przelotach. Tanie linie lotnicze docierają dziś niemal do każdego miejsca w Europie, a im wcześniej kupimy bilet, tym mniej zapłacimy.  Warto dodać, iż również drożsi przewoźnicy coraz częściej mają ciekawe promocje.

Jak podróżować taniej – poluj na okazje

Oszczędzanie na podróżach wymaga elastyczności. Kiedy trafi się niepowtarzalna okazja, dobrze jest, jeśli możemy zmienić planowany kierunek lub nawet termin urlopu. Zamiast wycieczek jedynie na najbliższe wakacje, przyda się lista miejsc, które chcemy odwiedzić. Wtedy zmiana kierunku (gdy pojawi się korzystna oferta) nie będzie dla nas problemem. Kłopotem może być jednak brak gotówki, zwłaszcza – kiedy musimy zdecydować się szybko. Wtedy warto rozważyć wzięcie pożyczki (jeżeli nie mamy żadnych innych do spłaty, to nie ma się czego bać). Więcej można dowiedzieć się na przykład mycredit.pl.

Gdzie szukać okazyjnych ofert na urlop? W pierwszej kolejności warto przejrzeć katalogi biur podróży z wycieczkami last minute, a coraz częściej także first minute. Samodzielnie rezerwując noclegi mamy szansę zapłacić mniej – kiedy zarezerwujemy pokój z dużym wyprzedzeniem albo przeciwnie – kiedy w ostatniej chwili zwolni się czyjaś rezerwacja. Bądźmy otwarci na propozycje, śledźmy kilka ulubionych serwisów.

Podróżuj z przyjaciółmi i oszczędzaj

Urlop z grupą znajomych pozwoli nam rozłożyć koszty i tym samym zaoszczędzić pieniądze. W cztery i więcej osób możemy wynająć na czas pobytu komfortowy apartament lub dom. Po podzieleniu kosztów – dla każdego wyjdzie taniej, niż gdybyśmy spali w hotelu. Za to swoboda korzystania z apartamentu pozwoli spędzać czas we wspólnym gronie. Możemy też sami przygotowywać posiłki z przywiezionych i kupionych na miejscu produktów. Opłacać się będzie również wspólne wynajęcie samochodu – dzięki temu zobaczymy więcej niż na objazdowej wycieczce czy korzystając z publicznego transportu.

Ponadto, jeśli chcemy podróżować niedrogo, szukajmy miejsc ciekawych, a łatwo dostępnych. Niekoniecznie tylko najbardziej znanych. Wyjazd połączony ze zwiedzaniem miasta lub imprezowaniem uda się zmieścić nawet w studenckim budżecie. A kwotę, którą zaoszczędzimy na lotach i noclegach, możemy wydać na lokalne jedzenie, pamiątki i niezapomniane przeżycia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ