Wyjazd na wakacje ma być chwilą odpoczynku i relaksu, a także ucieczką od codziennych problemów. Niestety nie zawsze tak jest.  Czasem na upragnionym urlopie dosięga nas choroba czy przydarza nam się nieszczęśliwy wypadek. Wtedy konieczna okazuje się pomoc lekarza specjalisty. O ile urlop spędzamy w Polsce, nie jest to dużym problemem, gorzej, gdy na wakacje wyjechaliśmy za granicę. Okazuje się wtedy, że jeśli nie mamy wykupionego ubezpieczenia podróżnego, nawet za drobną pomoc możemy słono zapłacić. Zobacz czy warto wykupywać ubezpieczenie podróżne i na jakie się zdecydować.

Rodzaje ubezpieczeń podróżnych

Najprościej mówiąc, wyjeżdżając na zagraniczną wycieczkę, możemy spotkać się z kilkoma rodzajami ubezpieczeń turystycznych. Pierwsze z nich do ubezpieczenia KL – czyli pokrywające koszty leczenia, drugie to ubezpieczenie NNW, od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC oraz kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach i na morzu. Polacy jako obywatele Unii Europejskim mogą spotkać się również z tzw. EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona podstawowe świadczenia zdrowotne.

Wakacje z biurem podróży a polisa turystyczna

Wykupując wczasy w biurze podróży, wraz z nimi otrzymuje się ubezpieczenie podróżne. Kwoty, na jakie ubezpieczają swoich klientów biura podróży, są różne. Najczęściej można spotkać się z ubezpieczeniem KL na sumę ok. 20 tys. Euro i NNW 3 tys. Pozostałe ubezpieczenia są rzadko dodawane do standardowych wycieczek, a nawet jeśli to opiewają na minimalne kwoty np. ubezpieczenie od zgubionego bagażu na 1000 zł lub OC na 5000 euro.  Jak pokazuje praktyka, takie sumy zazwyczaj jednak nie wystarczają, dlatego też wyruszając w daleką podróż, najlepiej jest wykupić ubezpieczenie podróżne we własnym zakresie.

Gdzie kupuje się ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne można wykupić w każdej firmie ubezpieczeniowe, oferuje je również część banków współpracujących z tymi instytucjami. Wykupując ubezpieczenie podróżne w banku, można liczyć na zniżkę dla stałego klienta.

Jakie ubezpieczenie kupić na wakacje za granicą?

Podróżując za granicę, przede wszystkim należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia na kwotę minimum 40 000 euro. Sprawi to, że w przypadku poważniejszych chorób nie będzie trzeba dopłacać do pobytu w szpitalu czy wizyt u specjalisty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poważnych wypadków to kwota i tak jest kropla w morzu potrzeb. Kolejne ważne ubezpieczenie dla podróżnika to NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie to związane jest z ochroną majątku, zdrowie i życia i nie powinno być niższe niż 6 000 euro. Wypłata ubezpieczenia następuje w przypadku, gdy na wakacjach np. złamiemy sobie nogę i będzie konieczna długotrwała rehabilitacja. Wyjeżdżając na wakacje, warto też wykupić turystyczne ubezpieczenie OC, pokryje ono szkody, które wyrządzimy osobom trzecim np. gdy spowodujemy wypadek komunikacyjny lub potrącimy pieszego. Najlepiej jest wybrać jak najwyższą kwotę ubezpieczenia OC. Jeżeli chcemy wykupić polisę kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach i na morzu najlepiej zdecydować się na te powyżej kwot 6000 euro, ponieważ sam star śmigłowca szacowany jest na 5000 euro.

Ubezpieczenia podróży zagranicznych

Do tych podstawowych ubezpieczeń wyjazdów zagranicznych warto jeszcze dołożyć polisę turystyczną, która obejmuje bagaż oraz sprzęt sportowy. Na jej podstawie będzie można ubiegać się o wypłatę ubezpieczenia w przypadku jego kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia. Dobrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu – pozwoli ono odzyskać pieniądze za bilet lotniczy czy noclegi, jeśli okaże się, że w ostatniej chwili będziesz musiał  odwołać wakacje.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ