Podróż własnym samochodem to idealne rozwiązanie do samodzielnie zorganizowanych wyjazdów po Polsce i Europie. Wybierając to rozwiązanie, nie trzeba martwić się, czy zdąży się na samolot lub autobus, a godziny przyjazdu i odjazdu z danego miejsca można dostosować do swoich potrzeb. Problemem nie jest fakt, że w danym miejscu chce się zostać chwile dużej, w końcu pieniądze za zabukowany bilet nie przepadają. Jednak podróżowanie samochodem może mieć też wiele wad. Dostrzegalne są one głównie wtedy, gdy samochód nie jest przygotowany do pokonywania długich i ciężkich tras. Zobacz, jak przygotować auto do podróży.
Przegląd samochodu przed podróżą
Planując wyjazd na wakacje samochodem najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to dokładny przegląd najważniejszych podzespołów auta. Dzięki temu zyskać się większość pewność, że auto nie ulegnie awarii w na trasie i będzie konieczne jego kosztowna naprawa za granicą. W warsztacie samochodowym powinno sprawdzić się stan zawieszenia, hamulców, układu chłodzenia czy pasków. Dobrze jest też sprawić poziom oleju i wymienić go na nowy, jeśli to jest konieczne.
Ubezpieczenie podróżne samochodu
Wybierając się w długą trasę samochodem, warto sprawdzić termin przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC. Brak tych dokumentów może narazić kierowcę na duże nieprzyjemności w przypadku np. kolizji drogowej. Polisy i przeglądy muszą być ważne przez cały okres trwania podróży.
Zielona karta samochodu
Wybierając się na wakacje poza Unię Europejską samochodem, konieczne jest wykupienie zielonej karty. Jest to ubezpieczenie OC honorowane poza granicami Wspólnoty. Zieloną kartę dla samochodu można wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym posiada się polisę OC. Zazwyczaj wydawana jest ona gratis, należy tylko się po nią zgłosić. Zielona karta jest obowiązkowym dokumentem, jeżeli chce się podróżować po: Maroko, Albanii, Macedonii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Tunezji, Iranie, Izraelu, Ukrainie lub Turcji.
Wyposażenie podróżne samochodu
Długie trasy wymagają, aby samochód był w pełni sprawny i odpowiednio wyposażony. Apteczka i gaśnica to te podstawowe elementy. Do nich można dodać jeszcze lewarek oraz trójkąt drogowy. Wyposażenie samochodu na podróż zagraniczną powinno być zgodne z przepisami kraju, po którym będzie się jeździć. Dodatkowe wyposażenie samochodu np. w kamizelkę odblaskową dla każdego pasażera jest wymagane, chociażby w: Austrii, Chorwacji, Francji, na Węgrzech czy we Włoszech.
To tych akcesoriów należy również dodać podstawowe narzędzie, które przydadzą się w sytuacji kryzysowej oraz linkę holowniczą. Warto sprawdzić też stan koła zapasowego.
Winiety i opłaty drogowe
Chcąc poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach konieczne jest opłacenie tzw. winiet. Przed podróżą warto zaplanować trasę i sprawdzić, czy będzie się korzystać z płatnych dróg. Jeżeli tak należy ustalić, w jaki sposób można zapłacić za przejazd nimi. W większości krajów pobierane są opłaty w bramkach przy autostradach tak jak u nas, jednak podróżując np. po Węgrzech, winietę można zakupić on-line lub na jednej ze stacji benzynowych.