Bośnia i Hercegowina to kraj, których, chociaż leży w Europie nadal pozostaje nieznany szerszemu gronu turystów. Odwiedza go stosunkowo mało osób, które często traktują to bałkańskie państwo jako przystanek w drodze na południe półwyspu. Tymczasem Bośnia jest pięknym i różnorodnym krajem, w którym nadal widać pozostałości po toczącej się na Bałkanach wojnie w latach 90 XX wieku. Należy jednak zaznaczyć, że podróże do Bośni są bezpieczne. Kraj ten podoba się zarówno amatorom górskich wędrówek, jak i sympatykom pięknej architektury. Swoje miejsce mogą odnaleźć tu także fani plażowania. Poznaj miejsca, które warto odwiedzić w Bośni i Hercegowinie.

Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny

Najwięcej turystów odwiedzających Bośnię trafia do Sarajewa. Miasto to zachwyca swoim orientalnym klimatem oraz połączeniem wpływów europejskich i muzułmańskich, które można bez większego wysiłku zobaczyć na każdej z sarajewskich uliczek. Odwiedzając Sarajewo, należy przygotować się na prawdziwy kulturowy misz – masz i multi kulturową atmosferę. Miejscami, które warto odwiedzić w Sarajewie, jest Bascarija, czyli dzielnica turecka składająca się z wąskich, urokliwych uliczek, przy których znajdują się liczne stragany z pamiątki i lokalnymi wyrobami. Na Bascariji warto zajrzeć przynajmniej do jednego z licznych meczetów, hammanów czy medresów. Kolejnym punktem zwiedzania tureckiej dzielnicy jest Sebil, czyli fontann z 1753 roku. Zwiedzanie Bascarij warto zakończyć wypiciem mocnej kawy w jednej z licznych kawiarni lub przepysznym burkiem, który bodajże najlepszy jest w Buregdzinica Sac.

Kolejnymi punktami obowiązkowymi w Sarajewie jest Stary Ratusz i słynny most, na którym dokonano zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (Most Łaciński).  Mając trochę więcej czasu, warto zajrzeć do jednego z sarajewskich muzeów. Te polecane do Muzeum Narodowe, Muzeum Sarajevo, Muzeum Sarajevskiej Psvary  czy Muzeum Tunelu, które pokazuje dzieje tunelu wydrążonego w czasie oblężenia Sarajewa w latach 90. XX wieku.

Wyjazd do Sarajewa nie może odbyć się tez bez wizyty na jednym z punktów widokowym. Do wyboru są aż trzy: żółta i biała twierdza oraz Viikovac. Z każdego rozpościera się piękny widok na całe miasto.

O ile nie chce się wchodzić do muzeów, na zwiedzanie Sarajewa można przeznaczyć ok. 2 dni. Nie jest to duże miasto, jednak warto na chwilę się w nim zatrzymać, aby poczuć jego klimat.

Mostar – najsłynniejszy most Bałkanów

Miejsce, które warto odwiedzić w Bośni i Hercegowinie, jest miejscowość Mostar. Znajduje się tam słynny kamienny most, który łączy dwa brzeg miasta i przecina rzekę Nertwę. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany w 2004 roku i udostępniony turystom. Oprócz najsłynniejszego mostu Bałkanów w Mostarze znajdziemy urokliwe stare miasto, na którym znajduje się m.in. dom Biscevica, meczet Karadjoz-Beji oraz Koski Mehmeda Paszy, z którego minaretu rozpościera się panorama całego miasta.

Wycieczkę do Mostaru warto uzupełnić o odwiedziny w Blagaju, niewielkim miasteczku położonym tuż obok. Jest to dawna stolica Hercegowiny z zamkiem Stjepan grad. Jednak najbardziej malowniczym zabytkiem tego miasteczka jest unikatowy dom derwiszów, który stoi tuż u podnóża wysokiej, nachylonej skały.

Jajce – Sarajewo w miniaturze

Jajce nazywane są Sarajewem w miniaturze. Mniejsze i ze znacznie okrojona starówką jest ciekawym miejsce bardzo rzadko odwiedzanym przez turystów. Można tu zobaczyć wodospad na Plivie, gdzie podziwia się wodny spektakl rzeki  Plivy, który zapiera dech w piersiach, Wieżę Niedźwiedzią i katakumby oraz cytadelę.

Religijne atrakcje Bośni i Hercegowiny

Miejscem, które warto odwiedzić w Bośni i Hercegowinie, są również Medjugorje. Miejscowość znana z objawień maryjnych rokrocznie przyciąga rzesze pielgrzymów i turystów, chcących zobaczyć Sanktuarium Królowej Pokoju oraz wzgórze Podbrdo, gdzie doszło do objawiania.

Bośniackie wybrzeże

Dla zmęczonych zwiedzaniem zabytków Bośni dobrym miejsce na odpoczynek będzie Neum. Jest to największa miejscowość położona na bośniackim wybrzeżu, które liczy całe 14 km. Dostęp do Morza Adriatyckiego oraz piękne plaże pomogą się zrelaksować i odpocząć przed dalszą podróżą. Plusem bośniackiego Neum są o wiele niższe ceny niż na Chorwacji oraz bliskie położenie zarówno w stosunku do Dubrovnika, jak i Splitu.

Bośnia to fascynujący kraj, kwintesencją Bałkanów, która zachwyca przyrodą, klimatem i połączeniem tego, co europejskie z tym, co muzułmańskie. Chociaż jej niewielka powierzchnia sugeruje, że dałoby się ją zwiedzić w zaledwie kilka dni, to jednak na dogłębnie poznanie tego kraju należy poświęcić o wiele więcej czasu. Wymienione powyżej miejsca, które warto odwiedzić w Bośni są tylko przykładami tego, jak barwne jest to państwo i jak wiele może zaoferować turystom.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ