Wyjazd do USA, nawet w celach turystycznych wymaga uzyskania wizyt. Trzeba o nią starać się w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulacie USA w Krakowie. Otrzymanie wizy do USA jest owiane wieloma mitami i tajemnicami. Wiele osób uważa, że wizę turystyczną do USA tak samo trudno dostać, jak tą imigracyjną, wiele też myli te dwa dokumenty ze sobą. Tymczasem wiza turystyczna do USA jest dokument, który wcale nie tak trudno zdobyć. Oczywiście wymaga czasu i dopełnienia formalności, ale złożenie wniosku niemal w 9 na 10 przypadków kończy się sukcesem. Zobacz, czym jest wiza turystyczna do USA i jak ją zdobyć.
Kto nie powinien starać się o wizę turystyczną do USA?
Przeciwwskazania do starania się o wizę turystyczną do USA są trzy. Spełniając, któreś z poniższych kryterium masz niemal 100%, że takiego dokumentu nie uzyskasz, jeśli jesteś poza ta grupą, możesz spokojnie zaplanować wakacje w Stanach Zjednoczonych.
Wizy turystyczne do USA nie otrzymują osoby, które miały przeszłość kryminalną, pracowały na czarno na terenie Stanów Zjednoczonych lub posiadają rodzina, która w USA przebywa nielegalnie.
Warunki otrzymania wyzuty turystycznej do USA
Warunkiem otrzymania wizy turystycznej jest zaplanowanie wyjazdu w celach podróżniczych lub wypoczynkowych, zaplanowanie czasu pozostania w USA w określonym terminie (np. 14 dni, a nie 10 lat), zamieszkanie poza terenie USA i posiadanie więzi łączących z krajem np. studiów, rodziny, pracy. Aby ubiegać się o wizę turystyczną, nie należy mieć zakupionego biletu lotniczego.
Jak ubiegać się o wizę turystyczną do USA? Wniosek wizowy
Wniosek o wizę turystyczną do USA składa się na formularzu B-2. Wniosek wypełnia się na stronie https://ceac.state.gov/genniv/, podając swoje dane, termin wyjazdu, miejsce zatrudnienia/studiów oraz odpowiadając na dość dziwne pytania np. czy braliśmy udział w ludobójstwie. Po wypełnieniu wniosku należy zapisać sobie przypisany do niego numer, który będzie potrzebny w trakcie rozmowy z konsulem.
Ile kosztuje wiza turystyczna do USA?
W kolejnym roku konieczne jest uiszczenie opłaty za rozpatrzenie wniosku (sama wiza jest bezpłatna). Opłata za wizę turystyczną do USA wynosi 160 dolarów, czyli ok. 570 zł. Płatności również dokonuje się poprzez system on-line. Na formularzu płatności wybiera się typ wizy do USA oraz to czy spotkanie z konsulem ma się odbyć w Krakowie, czy Warszawie. Opłata za wizę nie podlega zwrotowi, nawet jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Po dokonaniu płatności należy zapisać numer potwierdzenia opłaty.
Spotkanie z konsulem USA
Kolejny etap to umówienie się na spotkanie z konsulem. Cała proceduje również obydwa się on-line. Polega na podaniu numeru potwierdzenie opłaty oraz numeru wniosku i preferowanego terminu spotkania.
Na spotkanie z konsulem należy zabrać ze sobą: wydruk potwierdzenie daty rozmowy, potwierdzenie złożenia formularza DS-160, zjecie, jeśli nie zostało wgrane do formularza, ważny paszport oraz te poprzednie, plan podróżny, potwierdzenia zatrudnienia itp.
O co pyta konsul na rozmowie?
Rozmowa z konsulem zazwyczaj odbywa się w języku polskim. Czasem może on przejść na język angielski, jeśli przekażesz informacje, że go umiesz. Podstawowe pytania przy ubieganiu się o wizę turystyczną do USA to
- Po co chcesz jechać do USA?
- Ile czasu będziesz tam przebywać?
- Kiedy planujesz wakacje w USA?
- Co chcesz odwiedzić/ zobaczyć?
- Ile wynosi budżet wyjazdu?
- Skąd masz te pieniądze?
- Gdzie będziesz mieszkać w czasie wakacji?
- Czy masz już bilet?
- Czy wcześniej byłeś w USA?
- Czy mówisz po angielsku?
Rozmowa z konsulem zakończy się informacja czy udało się uzyskać wizę turystyczną, czy też nie. Jeśli tak zostaje ona wklejana do paszportu, który odesłany jest przez kuriera (opłata za dostarczenie ok. 20 zł). Wiza turystyczna do USA ważna jest 10 lat.
Czy wiza upoważnia do wjazdu do USA?
Niestety otrzymanie wizy turystycznej do Stanów nie jest jednoznaczne, z tym że uda się wjechać na teren tego państwa. O tym, czy zostanie się wpuszczonym, decyduje pracownik lotniska USA, to on wpisuje do paszportu wizę np. na 6 miesięcy. Oznacza to, że po wylądowaniu należy przejść kolejną rozmowę indywidualną. W jej trakcie możemy spodziewać się podobnych pytań jak na rozmowie z konsulem.
Są raczej one łatwe i nie sprawiają problemów, w przypadku trudność z językiem anglikiem można poprosić o tłumacza. Rozmowa z pracownikiem lotniska USA mam na celu zweryfikować czy faktycznie przyjechało się na wakacje do Stanów, czy też nasz cel jest zarobków.