Wybierasz się na wakacje albo na dług wyjazd służbowy i nie chcesz zostawiać w domu swojego pupila? Możesz zabrać go ze sobą!
Linie lotnicze są coraz bardziej tolerancyjne i pozwalają na przewóz zwierząt. Niestety, nie jest to tak, że możesz przewozić wszystkie zwierzęta, bez wyjątku. Co więcej, są przewoźnicy, którzy zabraniają zabierania ze sobą pupili, poza kilkoma wyjątkami. Zanim jednak nastawisz się na urlop z Twoim czworonożnym przyjacielem, zorientuj się czy na pewno masz możliwość zabrania go na pokład. Przewóz zwierzęcia za każdym razem wymaga zgody przewoźnika, chociaż każda linia lotnicza ma w tym względzie własną politykę. Taką chęć musisz zgłosić już dużo prędzej. Wynika to po prostu z zasad bezpieczeństwa. Linie, które oferują takie usługi, pobierają za to dodatkowe opłaty.
Polityka poszczególnych linii
W praktyce jednak nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają możliwość podróżowania ze zwierzętami. Tak jest w przypadku Ryanaira czy WizzAir, którzy dopuszczają jedynie podróż z psem przewodnikiem. Wówczas osoba niewidoma może zabrać ze sobą takiego psa. W innym przypadku jest to niedopuszczalne. Mniej restrykcyjny jest np. LOT, gdzie dopuszcza się przewóz psa, kota lub tchórzofretki. Lufthansa natomiast dopuszcza przewóz zwierząt, ale w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych stosuje specjalne wymagania. Natomiast SAS oferuje przewóz zwierząt, ale za każdym razem konieczna jest indywidualna zgoda przewoźnika.
Co mówi prawo?
Prawo Unii Europejskiej zezwala na podróżowanie zwierząt. Jednak musza być ona oznaczone specjalnym chipem. Poza tym zwierzę trzeba dodatkowo zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Zwierzę musi posiadać również paszport. Wydają go lekarze weterynarii, a jego koszt oscyluje wokół 50 zł.
Jak podróżuje zwierzę?
Generalnie przewożone są one w specjalnych kontenerach, które umieszczone są w luku bagażowym. Małe zwierzęta mogą podróżować w kabinie pasażerskiej. Zasada jest taka: kontener musi być swobodny. Wewnątrz niej znajduje się miseczka z wodą, jedzenie i podłoże pochłaniające wilgoć. Zanim jednak zdecydujesz się na zabranie swojego pupila, sprawdź, czy kraj, do którego jedziesz dopuszcza wywożenie danej rasy zwierząt. Niemcy pod tym względem są restrykcyjni i zabraniają wprowadzania np. ras psów uchodzących za groźne. Pewnie przywileje ma natomiast tzw. psy przewodnik. Po pierwsze: zazwyczaj podróżuje za darmo. Może przebywać w kabinie pasażerskiej, bez kontenera, na smyczy i bez założonego kagańca. Oczywiście, musi posiadać wszystkie ważne dokumenty.
Jak przygotować zwierzę do podróży?
Niektórzy zalecają stosowanie środków uspokajających, inni zdecydowanie odradzają. Przed wylotem warto to ustalić z weterynarzem. Pamiętaj jednak, aby nie poić i nie karmić zwierzęcia, co najmniej 4 godziny przed lotem. Jeśli w luku bagażowym będzie chłodno (zazwyczaj są klimatyzowane) – przygotuj dodatkowy koc. Warto przygotować również zwierzęciu jakieś zabawki, najlepiej jego ulubione, aby się odstresował i miał zajęcia podczas lotu.
Zapoznaj się z innymi poradami dot. podróżowania: http://parkinghatlapa.pl/poradnik-pasazera/. Artykuł powstał dzięki firmie Parking Hatlapa właścicielowi parkingu przy lotnisku Katowice – Pyrzowice.