Wakacje na Sycylii

Sycylia, to popularna destynacja turystów z całego świata. Przyjezdnych zachwyca różnorodnością, zapierającymi dech krajobrazami, egzotyką, interesującą historią oraz bogatą kulturą. Sycylia jest dostępna dla turystów przez cały rok, ciepłe temperatury utrzymują się od marca do listopada, największych upałów, należy się spodziewać od lipca do września. Latem wyspa przeżywa prawdziwe oblężenie, jeśli zależy nam na komfortowym wypoczynku, należy rozważyć wyjazd w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku. Sycylia nazywana jest wyspą słońca, tę nazwę zawdzięcza największej w Europie liczbie godzin słonecznych w roku.

Geografia

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, od Włoch oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Typową dla klimatu śródziemnomorskiego roślinność, spotkamy na wybrzeżach, gdyż na wyspie dominują suche tereny górzyste. Najwyższym szczytem wyspy, a zarazem największym aktywnym wulkanem w europie jest Etna. Wyspa bogata jest także w plaże, piaszczyste oraz żwirowe. Sycylia oferuje ponad 3 tysiące kilometrów wybrzeża. Sycylijskie plaże są regularnie sprzątane, dzięki temu prezentują wysoki standard, jakość wody morskiej nie budzi zastrzeżeń. Wypoczywać na plażach, możemy zarówno na północy, która kusi orzeźwiającym klimatem, jak i na południu, które oferuje najwyższe temperatury. Te i inne powody o których piszemy poniższej sprawiają że Wakacje na Sycylii to idealny wybór dla większości wczasowiczów wybierających się do Włoch.

Kultura 

Pod względem kulturowym, Sycylia jest bardzo różnorodna. Taki stan rzeczy, wynika z uwarunkowań historycznych. Zwiedzając zabytki czy interesując się obyczajami, zauważymy mnóstwo drobnych akcentów. Wpływy arabskie, bizantyjskie, greckie i rzymskie, widoczne są na każdym kroku.

Kuchnia

Sycylijska kuchnia, jest wyjątkowa, ponieważ jak w każdym innym aspekcie dotyczącym Sycylii, również w gastronomii, znajdziemy wpływy innych kultur. Podstawą tutejszej kuchni są warzywa i owoce charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej, ogromną popularnością cieszą się makarony, ryby oraz owoce morza.

Baza noclegowa

Sycylia od wielu lat, jest bardzo popularnym kierunkiem podróży. Niesłabnące zainteresowanie przyczyniło się do wielu inwestycji, wobec czego oferta noclegowa na wyspie, jest bardzo szeroka. Na wyspie znajdziemy zarówno hotele o wysokim standardzie, jak i budżetowe hostele. Chcąc oszczędzić pieniądze, powinniśmy zdecydować się, na zakwaterowanie poza miejscowościami turystycznymi oraz rezerwację noclegu.

Co warto zwiedzić, podczas pobytu na Sycylii?

Palermo

Historia stolicy Sycylii, swój początek miała w starożytności i podobnie jak cały region, znajdowała się pod wpływami wielu kultur. Odwiedzając Palermo, warto zobaczyć Zamek Królewski, Katakumby Kapucynów oraz Villa Giulia.

Trapani

Miasto w zachodniej Sycylii. Serce turystów podbiła urzekająca starówka, podczas spaceru możemy podziwiać barokową zabudowę. Trapani najwięcej uroku zyskuje, po zachodzie słońca.

Marsala

Marsala słynie z produkcji wina, przebywając w mieście, mamy możliwość złożenia wizyty w jednej z lokalnych winnic. Miasto przetrwało bombardowanie w czasie II wojny światowej, wobec czego ma do zaoferowania wiele zabytków.

Scopello

Nadmorska wioska, znana przede wszystkim z malowniczych krajobrazów.

Cefalu

Określane Sycylią w pigułce, ponieważ to miasto, oferuje wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać od włoskiej wyspy. Cechą charakterystyczną Cefalu, są stare kamienice, we wnętrzu których zazwyczaj funkcjonują restauracje. Punktem obowiązkowym, jest Muzeum Madralisca oraz szczyt Rocca di Cefalu, z którego będziemy mogli obejrzeć panoramę miasta.

Unesco

Sycylia może poszczycić się obiektami, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa.

  1. Valle dei Templi(dolina świątyń) – kompleks 10 świątyń, których powstanie datuje się na VI i V w. p.n.e.
  2. Villa Romana del Casale– luksusowa rzymska willa, wybudowana w okresie późnego Cesarstwa rzymskiego. Willa jest niezwykle popularna, ze względu na mozaiki posadzkowe, którego ukazują sceny z życia codziennego.
  3. Wyspy Liparyjskie– wulkaniczne wyspy ulokowane na Morzu Tyrreńskim. Wysp jest dokładnie 17, największą jest Lipari.
  4. Osiem miast późnego baroku w dolinie Noto– Caltagirone, Katania, Militello in Val di Catania, Modica, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa oraz Scicli.
  5. Syrakuzy i Skalna Nekropolia w Pantalica– Syrakuzy skupiają na swoim terenie wiele zabytków i instytucji kultury. Turyści mogą zwiedzić m.in: amfiteatr rzymski, teatr grecki, kamieniołomy oraz muzea z bogatą kolekcją eksponatów. Nekropolia składa się z 5 cmentarzysk i zawiera 5000 grobowców.

Bogactwo naturalne

Jak wcześniej wspomniano, Sycylia jest zdominowana przez tereny wyżynne, miłośnicy górskich wędrówek, nie będą zawiedzeni. Niepodważalnym liderem, jest cieszący się niesłabnącą popularnością wulkan Etna, jednak to nie wszystko, na wyspie znajdziemy m.in: łańcuch górski Le Madonie, pasmo Monti Iblei, góra Sparagio oraz Mount Pellegrino, Obowiązkowym punktem wycieczki, dla osób ceniących kontakt z przyrodą, jest Wąwóz Alcantara, skalny kanion wyżłobiony w bazalcie, potrafi zaprzeć dech w piersiach. Chcąc podziwiać egzotyczną roślinność, powinniśmy udać się do Rezerwatu Zingaro, bowiem na jego mierzącym 1650 ha terenie, spotkać można 800 gatunków roślin. Na wyspie znajduje się wiele plaż, jednak za najpiękniejsze, uważa się te, które ulokowane są w Cefalu, Marina di Noto oraz San Vito Lo Capo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ