Zestawy akwariowe

Lubisz kupić wszystko w jednym zestawie tak, aby tylko podłączyć konkretne elementy i cieszyć się nowym nabytkiem? Jeśli tak, a do tego interesuje cię akwarystyka, na pewno spodoba ci się możliwość zakupu gotowego zestawu akwariowego o preferowanej przez ciebie wielkości.

Dlaczego warto wybrać gotowy zestaw akwariowy?

Wybierając gotowy zestaw akwariowy, masz pewność, iż będzie on tak przygotowany, abyś nie musiał samodzielnie poszukiwać żadnych dodatkowych elementów. Wystarczy, iż wszystkie dostarczone w zestawie elementy zamontujesz i wepniesz do kontaktu, a akwarium po prostu będzie działać – bez specjalnych zabiegów, bez czekania i bez żmudnych poszukiwań każdej rzeczy, która ci się przyda.

Jest to rozwiązanie idealne dla początkujących akwarystów, a także dla tych, którzy mają więcej doświadczenia, ale nie mają czasu na poszukiwanie poszczególnych elementów. Wówczas mogą zdecydować się na gotowy zestaw, aby na przykład powiększyć swoje akwarium, co przyjdzie im równie łatwo, jak codzienne karmienie rybek.

Co powinno znaleźć się w zestawie akwariowym?

Zestaw akwariowy powinien być przygotowany tak, aby zapewniał optymalne warunki do życia i rozwoju rybek, bez dokupywania do niego kolejnych elementów – o ile oczywiście dany gatunek nie ma jakichś specjalnych wymagań. Do podstawowych urządzeń, jakie muszą w nim być, należą więc filtr z pompą i napowietrzaczem, grzałka z termometrem oraz oświetlenie.

Filtr z pompą i napowietrzaczem odpowiadają za oczyszczanie wody w akwarium. Filtracja mechaniczna oddziela zabrudzenia dużych rozmiarów, takie jak resztki pokarmu, drobinki liści i podłoża czy odchody rybek. Następnie można je łatwo usunąć, spłukując z sitka. Filtracja biologiczna odpowiada z kolei za usuwanie szkodliwych, toksycznych produktów przemiany materii, co także wpływa na kondycję i zdrowie rybek.

Napowietrzanie może być dodatkową funkcją filtra, ale w zestawie może też znaleźć się oddzielny napowietrzacz. Zapewnia on zwiększenie ilości powietrza, a przede wszystkim tlenu w wodzie, co poprawia warunki życia tamtejszych gatunków.

Grzałka odpowiedzialna jest za utrzymanie preferowanej przez rybki temperatury. W niektórych przypadkach w czasie letnich upałów potrzebna może okazać się z kolei chłodziarka, jednak nie jest ona niezbędnym elementem i zazwyczaj nie znajduje się w zestawach akwarystycznych.

Oświetlenie z kolei zapewnia rybkom właściwe warunki życiowe, a nam pozwala na ich obserwację. 

Niezbyt duże gotowe akwarium. Czy to dobry wybór?

Przykładowy zestaw z akwarium 50l zawiera wszystkie te podstawowe urządzenia, dzięki czemu nadaje się do rozpoczęcia hodowli wielu ciekawych gatunków. Jest to także wielkość minimalna dla większości początkujących hodowców – i z zasady zbyt mała dla doświadczonych. Jednak jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, na pewno bez problemu sobie z nim poradzisz i jednocześnie będziesz mógł czerpać przyjemność z hodowli rybek takich jak m.in. gupiki czy neonki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ