Budapeszt okiem kinomaniaka – miejsca znane z filmów

Niskie koszty produkcji i przepisy sprzyjające filmowcom sprawiają, że Budapeszt stał się prawdziwą mekką dla osób związanych z przemysłem filmowym. Urokliwe uliczki stolicy Węgier doskonale sprawdzają się bowiem jako plan filmowy. Zobacz wybrane przez nas filmy kręcone w Budapeszcie!

Czy wiesz, że według Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego (MNF) Budapeszt jest drugim po Londynie miastem, w którym powstaje najwięcej produkcji filmowych? Można się o tym przekonać między innymi podczas oglądania filmu „Evita”, w którym wystąpiła Madonna, co nie spodobało się mieszkańcom Argentyny, dlatego argentyńską architekturę z powodzeniem udawały węgierskie budynki. Specjaliści od podróżowania z AccorHotels zapraszają na spacer po mieście filmowym szlakiem.

Które filmy były kręcone w Budapeszcie?

Pełen przepychu Budapeszt doskonale sprawdza się jako tło dla filmowych historii. Niekiedy jednak stolica Węgier odgrywa rolę… innych miast. Budapeszt często naśladuje architekturę Berlina. Zagrał też takie miejsca jak Florencja czy Moskwa. W stolicy Węgier nakręcono między innymi:

  • „Inferno” – akcja filmu na podstawie powieści Dana Browna, w którym profesor Robert Langdon budzi się we florenckim szpitalu i ucieka z niego, podążając śladem wskazówek ze słynnego poematu Dantego, rozgrywa się głównie we Florencji i Stambule. Nie wszystkie ujęcia nakręcono jednak właśnie w tych lokalizacjach. Część scen „Inferno” powstała w Budapeszcie, który udawał włoskie miasto (Muzeum Etnograficzne zastąpiło część Palazzo Vecchio, a Węgierskie Muzeum Narodowe zastąpiło część Uniwersytetu Harvarda).
  • „Szklana pułapka 5” – w 5. części sensacyjnego hitu John McClane wyrusza do Rosji, a tam razem ze swoim synem, agentem CIA, próbuje zapobiec kradzieży broni nuklearnej. Zamiast zabytków Moskwy widzowie mogą jednak oglądać Plac Bohaterów oraz Eötvös utca w 6, dzielnicy, czyli częste miejsce kręcenia scen z wyścigami samochodowymi.
  • „Kraina miodu i krwi” – w tym przypadku Budapeszt udaje Sarejewo z 1990 roku. W filmie wyreżyserowanym przez Angelinę Jolie można dostrzec między innymi Muzeum Kiscelli oraz Kościół św. Elżbiety na Placu Rozsák.
  • „Zawód Szpieg” – kolejny film sensacyjny, w którym przewijają się miejsca z węgierskiego miasta. Wbrew temu, co można zobaczyć w napisach końcowych, wiele scen nie było kręconych w Berlinie, a właśnie w Budapeszcie. Widać tu m.in. stację Nyugati.

Budapeszt sprawdza się również jako tło dla opowieści, które nie rozgrywają się w jasno określonej przestrzeni – w „Blade Runnerze 2049” pojawia się Węgierska Giełda Papierów Wartościowych, która gra „Vintage Casino”.

W zestawieniu nie może zabraknąć także tytułów, w których Budapeszt nie udaje innego miasta. W filmie „Ja, szpieg” bardzo dużo scen kręcono właśnie w stolicy Węgier. Na ekranie widać m.in. kompleks zamkowy oraz bardzo charakterystyczny Most Łańcuchowy. Co więcej, można nawet usłyszeć, jak Owen Wilson mówi po węgiersku! Budapeszt, atrakcje miasta i jego architektura zostały więc też dodatkowo docenione przez filmowców.

Zobacz też hotele w Budapeszcie! Zarezerwuj nocleg i wybierz się w podróż śladem miejsc znanych z ulubionych filmów.

[Głosów:5    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ