Jak prawidłowo spakować się na wakacje?

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej Polacy zaczęli intensywnie podróżować samolotem. Nic dziwnego, w końcu dostępność tanich linii lotniczych umożliwiła ekonomiczne wakacje również osobom mniej majętnym. Jednak podróż samolotem ma swoje zasady, które obejmują również bagaż podręczny. W jaki sposób spakować się na wakacje, aby o niczym nie zapomnieć i przejść odprawę bezpieczeństwa?

Wybór odpowiedniej walizki

Kiedy planujemy podróż do jakiegoś pięknego zakątka świata, powinniśmy zorientować się, jakie zasady co do bagażu ma linia lotnicza, z którą będziemy podróżować. Tani przewoźnicy przeważnie pozwalają zabrać za darmo jedną walizkę na pokład. Jednak torby podróżne, które zabieramy ze sobą do samolotu mają określone wymiary, których należy ściśle przestrzegać. Jeśli bowiem się okaże, że nasza walizka jest za duża (lub zbyt ciężka), wówczas będziemy musieli ją nadać jako bagaż rejestrowany, a to może kosztować nawet więcej niż sam bilet. Na szczęście z powodu takich obwarowań producenci oferujący torby podróżne zaznaczają na nich, czy wymiary są zgodne z wymaganiami przewoźnika. Jeżeli natomiast jesteśmy pewni, że do takiej walizki nie damy rady się spakować, wówczas warto wykupić bagaż rejestrowany, który może być nawet dwukrotnie większy. Należy mieć też na uwadze, że nadal możemy zabrać dodatkową, darmową sztukę bagażu.

Co można zabrać na pokład?

Jeśli zdecydowaliśmy się oszczędzić na bagażu rejestrowanym i zabieramy ze sobą tylko podręczny, to musimy pamiętać o zasadach, jakie obowiązują w przypadku jego zawartości. Po 2001 roku lotniska znacznie obostrzyły swoje regulaminy, przez co wiele produktów, które pasażerowie zabierają na pokład jest po prostu zakazanych. Przede wszystkim dotyczy to płynów, których możemy posiadać przy sobie maksymalnie 1 litr rozdzielony w pojemnikach 100 mililitrowych. Dlatego jeśli planujemy zabrać ze sobą kosmetyki upewnijmy się, że ich opakowania nie przekraczają 100 ml. W przeciwnym wypadku będziemy musieli je wyrzucić. Każdy pojemnik z płynem powinien być przezroczysty, a także umieszczony wspólnie w worku plastikowym. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą picie na drogę, to należy zakupić je po przejściu kontroli bezpieczeństwa, na strefie bezcłowej. Jedzenie w formie stałej można ze sobą mieć, za to należy pozbyć się wszystkich ostrych przedmiotów, takich jak pilniczek, nożyczki czy pęseta. Niekiedy torby podróżne z braku miejsca zabierane są do luku bagażowego, dlatego lepiej nie umieszczać w bagaży podręcznym rzeczy, z których chcemy korzystać w trakcie lotu.

Niezbędnik podróżnika

Jeśli wybieramy się na wakacje do jakiegoś egzotycznego kraju, warto pamiętać o spakowaniu rzeczy, które ochronią nas przed słońcem. Będzie to przede wszystkim krem z wysokim filtrem UV, możemy go oczywiście zakupić na miejscu, jednak ceny na takie produkty w kurortach są wielokrotnie wyższe. Do walizki warto spakować też nakrycie głowy w kolorze jasnym, a także okulary słoneczne. Poza tym warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami na miejscu i odpowiednio przygotować apteczkę podróżniczą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ