Filtry przeciwsłoneczne – dlaczego warto ich używać nie tylko latem?

Słońce może wyrządzić wiele krzywd naszej delikatnej skórze. Właśnie z tego powodu ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna. Pozwoli nie tylko opóźnić procesy starzenia, ale stanowi również zabezpieczenie przed poparzeniami słonecznym i pomaga uchronić ciało przed zmianami nowotworowymi, czy plamami słonecznymi.

Kremy z filtrami są więc niezbędne szczególnie latem, ale nie tylko. Również wiosną, jesienią i zimą jesteśmy narażeni na promienie UVB oraz UVA, które występują w jednakowym natężeniu o każdej porze roku. Raz uszkodzone komórki nie regenerują się, dlatego warto o nie zadbać, by w przyszłości uniknąć poważnych problemów.

Oznaczenia na kremach z filtrem

Każdy z nas na pewno doskonale kojarzy napisy na kremach z filtrem, które wskazują na wysokość ochrony przeciwsłonecznej. Wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) występuje w różnych wysokościach. Najczęściej spotykane filtry, które ma w swojej ofercie praktycznie każda apteka, to 15+, 20+, 30+, a nawet 50+. To oznaczenie określa zdolność produktu do ochrony przed poparzeniem i dotyczy promieniowania UVB. Ważne jest również drugi skrót, czyli PPD (PA) lub IPD. Ten wskaźnik pokazuje, czy dany krem chroni również przed promieniami UVA, z którym mamy do czynienia przez cały rok.

Filtry chemiczne czy mineralne?

Kiedy już znamy oznaczenia na opakowaniach, warto się również przyjrzeć rodzajom filtrów. Dzielą się one na filtry chemiczne oraz mineralne. Który z nich jest lepszy i czym się różnią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno jedne, jak i drugie mają swoje plusy, a najlepiej działają w duecie.

Filtry chemiczne najczęściej mają bardzo bogate składy, a ich działanie polega na tym, że pochłaniają promieniowanie UV, zmieniając je w nieszkodliwe ciepło. Są niezwykle skuteczne, a także trwałe. Jednak przebywając stale na słońcu warto je stosować co kilka godzin. Najczęściej mają bardzo lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Zdarza się jednak, że u osób z bardzo wrażliwą skórą mogą powodować podrażnienia. Z kolei filtry mineralne najczęściej składają się dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Po nałożeniu tworzą ochronę przed promieniowaniem UV (zarówno UVA i UVB). Są mniej uczulające niż filtry chemiczne. Najlepiej wybrać więc produkt, który łączy w sobie właściwości obu tych filtrów. Dzięki temu ochrona przeciwsłoneczna będzie najskuteczniejsza.

Kremy z filtrem – skuteczna ochrona przed słońcem

Promieniowanie UVA ma takie samo natężenie przez cały rok, dlatego nie powinno się rezygnować z filtrów przeciwsłonecznych tuż po tym, jak skończy się lato. Zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu, wpadają do naszych domów przez okna i szyby samochodów. To mit, że tylko w trakcie trwania ciepłych miesięcy jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Nie musimy również obawiać się, że używając kremów blokujemy dostęp witaminy D do organizmu. Nie jesteśmy w stanie w 100% ochronić się przed słońcem. Promienie UV dotrą do naszej skóry, dostarczając odpowiednie dawki witaminy D.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ