Potrzeba bliskości między dzieckiem a matką jest, obok potrzeb biologicznych, jedną z podstawowych potrzeb, których spełnienie konieczne jest do zapewnienia prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka. Dotyk, zapach, bliskość, przyczyniają się również do budowania prawdziwej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Jest to szczególnie istotne w okresie niemowlęcym.
Naturalna potrzeba bliskości
Dziecko posiadające bezpośredni kontakt ze skórą matki łatwiej uspakaja się, lepiej reaguje na stresujące bodźce (np. hałas). Zaobserwowano, że dzieci które miały bezpośredni kontakt ze skórą matki w pierwszych miesiącach życia, lepiej rozwijają się pod względem emocjonalnym. Bliskość dziecka jest istotna również z uwagi na komfort psychiczny matki- może ona cały czas kontrolować co dzieje się z maleństwem.
Idealnym sposobem na zapewnienie dziecku niezbędnej bliskości z matką, jest korzystanie z chust do noszenia dzieci. Noszenie dzieci w chustach, jest jednym z pierwotnych i naturalnych sposobów, wywodzącym się z tradycji plemion afrykańskich.
Zalety noszenia dzieci w chustach
Bliskość fizyczna dziecka z opiekunem jest główną, ale nie jedyną, zaletą wykorzystywania chust do noszenia dziecka. Pozostałe zalety, to między innymi:
- dziecko można zabrać ze sobą wszędzie (z wózkiem nie zawsze się to udaje)
- dziecko jest przez cały czas „pod czujnym okiem” mamy bądź taty
- pozycja w chuście jest wygodniejsza dla dziecka i bardziej fizjologiczna, niż leżenie w wózku
- dzieci noszone w chuście są spokojniejsze i mniej płaczą
- noszenie w chuście jest wygodne przy karmieniu piersią (zapewnia dyskrecję)
- opiekun dziecka ma „wolne ręce” jednocześnie zajmując się dzieckiem
Na co zwrócić uwagę wybierając chustę do noszenia?
Z uwagi na rosnąca popularność wykorzystywania chust do noszenia dzieci, na rynku pojawiło się bardzo dużo tego rodzaju produktów. Szeroka gama chust dostępna jest w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.
Przy wyborze najlepszej chusty do noszenia, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- rodzaj chusty: kółkowa (z zakładką na ramię lub bez) posiadająca specjalne kółko do przeciągania materiału lub tkana, do samodzielnego zawiązywania
- materiał z którego wykonana jest chusta- powinien być naturalny (na początek najlepsze będą chusty wykonane w 100% z bawełny), przewiewny a także wytrzymały
- chusty występują w różnych rozmiarach, od XS do XL. Wybierając rozmiar należy wziąć pod uwagę wagę i wielkość dziecka, oraz posturę rodzica (osoby noszącej dziecko). W przypadku większych i cięższych dzieci, lepiej wybrać chustę z bawełny z domieszką wełny lub lnu- są one wytrzymalsze
- czy chusta barwiona jest naturalnymi barwnikami- pamiętajcie, że materiał z którego wykonana jest chusta, będzie miał bezpośredni kontakt z delikatną skórą waszego dziecka. Z tego powodu niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to czym był on farbowany.
- rodzaj splotu materiału- istnieje wiele różnych splotów materiałów, wykorzystywanych do produkcji chust. Najpopularniejszym splotem, jest splot skośno-krzyżowy. Dostępne są również chusty z materiałów o splotach: jodełkowym, diamentowym i żakardowym.
Ceny chust do noszenia dzieci wahają się w przedziałach:
- chusty kółkowe: ok. 150-300 zł
- chusty tkane: ok. 160-400 zł
W przypadku wyboru chusty do noszenia dziecka, zdecydowanie lepiej jest wybrać produkt od krajowego, sprawdzonego producenta. Z uwagi na komfort i bezpieczeństwo noszenia (zarówno po stronie dziecka, jak i rodzica), wybierając chustę, warto postawić na jakość, nawet kosztem nieco wyższej ceny.