Co robić z dziećmi w wakacje w górach?

Wyjazd w góry na urlop to wielkie wyzwanie dla każdej rodziny. Planując taką formę wypoczynku trzeba nie tylko odpowiednio się przygotować, gdyż góry rządzą się swoimi prawami, ale także dobrze zaplanować, co będziemy robili. Zacznijmy od tego przygotowania.

Jak przygotować się do wyjazdu w góry

Wyjazd w góry powinien na nas wymusić spakowanie odpowiedniej ilości ciepłych i przeciwdeszczowych ubrań. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie buty. Jeżeli planujemy wycieczki w góry, to powinny to być buty z wyższą cholewką (najlepiej poza kostkę) z odpowiednim protektorem. Nie ważne tak do końca są parametry butów (membrama itp.), ale ważne jest, aby były wygodne i dopasowane. No właśnie kiedy buty są dopasowane? Najczęstszym problemem wśród młodych adeptów pieszych wędrówek są otarcia. Otóż gdy wyruszamy w góry, często zakładany naszym dzieciom na wycieczkę nowe, piękne, niedopasowane buty z wysokiej klasy membramą. Buty spisują się znakomicie, gorzej z nogą, która nie jest przyzwyczajona do nowego buta. Pojawiają się bąble i otarcia i już jesteśmy o krok od zniechęcenia. Ważne jest, aby buty wcześniej dopasować do nogi i przyzwyczaić ją do nowego buta stopniując długość wycieczek od najkrótszych do dłuższych.

Wybierając się na urlop w góry z rodziną na pobyt stacjonarny lepiej jest wziąć więcej rzeczy niż mniej, szczególnie jeżeli mamy pojemny samochód, do którego możemy wrzucić dodatkowe akcesoria. Uważam, że każdy, także na krótkiej wycieczce, powinien nieść swój – nawet mały – plecak, w którym będzie miał swoje rzeczy. Ma to olbrzymią role edukacyjną. Jak sobie pościeliłeś tak się wyśpisz. Czy inaczej – co spakowałeś to dźwigasz. Wyruszając w góry warto zadbać o termos, folię NRC, opatrunki, kawałek linki (około 2 m), czołówkę, scyzoryk i koniecznie mapę papierową (często w górach rozładowuje się telefon lub nie ma zasięgu, więc nie możemy korzystać z mapy on line).

Co robić w górach z dziećmi?

Jeżeli wybraliśmy się na urlop w góry z dziećmi to warto te góry im pokazać. Nie będzie to łatwe, gdyż ogólnie panująca wśród dzieci niechęć do podejmowania wysiłku trudna będzie do przezwyciężenia. Tu musimy zastosować jakiś fortel. Jednym z pomysłów jest wybranie się z zaprzyjaźnioną rodziną razem na wycieczkę. Dzieci o wiele łatwiej będą się adoptowały do warunków, nie będą się nudziły i dopóki nie zaczną odczuwać prawdziwego zmęczenia nie będą marudziły. Będąc zajęte sobą żwawo będą przemierzały kolejne kilometry.

Co robić w górach z dziećmi

Kolejnym pomysłem jest określenie celu. Celem takim może być zdobywanie odznak turystycznych, które będą motywowały do uczestnictwa w wycieczkach. Na doskonały pomysł wpadli właściciele domu oferującego noclegi w górach, w Beskidzie Niskim – Siwejki – którzy początkowo tylko dla swoich Gości wprowadzili odznaki turystyczne W KRĘGU LACKOWEJ. Szybko jednak odznaki te zyskały popularność i stały się doskonałym narzędziem w rękach wielu rodziców, by motywować potomstwo do udziału w pieszych wędrówkach po Beskidzie Niskim. Naczelna zasada – zróbmy coś co da się zrobić – w tym przypadku jest zachowana. Aby zdobyć odznakę, wystarczy zrealizować minimum 4 wycieczki po Beskidzie Niskim o łącznej długości 50 km. Jest to jak najbardziej realne, co udowodnił 4 letni Kuba, który wraz z nieco starszym bratem i rodzicami należy do grona zdobywców Brązowej 50 – pierwszej z czterech odznak W KRĘGU LACKOWEJ. Do zdobycia mamy kolejno 4 odznaki: Brązową 50, Srebrną 100, Złotą 150 i Platynową 200. Aby zostać Finisherem trzeba łącznie przejść w czasie 16 wycieczek po Beskidzie Niskim 200 km z czego ¼ musi być zrealizowana w warunkach zimowych (wymóg na odznakę – Platynowa 200). Odznaka została wprowadzona w styczniu 2018 roku i od początku zyskała dużą popularność. Lista zdobywców cały czas rośnie i przekroczyła już 100 osób. Trasy są zróżnicowane ze względu na trudność i ich długość, dobrze są opisane ze zdjęciami i śladami gpx, więc nawet mało doświadczeni wędrowcy dadzą sobie radę w terenie. Wiele z tych tras bierze swój początek w zachodniej części Beskid Niskiego, w przepięknej miejscowości Ropki, gdzie można zarezerwować w atrakcyjnej cenie noclegi dla całej rodziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ