Pierwsza podróż samolotem nierzadko budzi lęk. Przyszli pasażerowie obawiają się kontroli bezpieczeństwa, zastanawiają się, co mogą zabrać w bagażu podręcznym i jakie rzeczy będą niezbędne w trakcie lotu. Wiele osób przed pierwszym lotem poszukuje również informacji o tym, jak zachować się na lotnisku i odnaleźć wszystkie potrzebne informacje.  Sprawdź, jak przygotować się do podróży samolotem.

Ile wcześniej należy przyjechać na lotnisko?

Standardowy czas podawany przez większość portów lotniczych to 2-3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Jest to optymalny czas, w którym można na spokojne przejść przez kontrolę bezpieczeństwa oraz odprawę biletową. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli leci się poza granicę Unii Europejskiej, konieczne będzie przejście dodatkowo przez kontrolę paszportową, która zazwyczaj trwa dość długo, dlatego też lepiej nie przyjeżdżać kilka chwil przed odlotem. Jeżeli planuje się lot krajowy, w granicach UE lub ten, przy którym nie nadaje się bagażu rejestrowanego, na lotnisku można pojawić się ok. godziny przed odlotem.

Gdzie nadaje się bagaż?

Bagaż rejestrowany nadaje  się w punktach, w których pobiera się bilet lotniczy. Aby go odebrać, należy posiadać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Bagaż podręczny zabiera się ze sobą na pokład samolotu. Po nadaniu bagażu i odbiorze karty pokładowej należy skierować się do kontroli bezpieczeństwa. Wymiary oraz wagę bagażu rejestrowanego określają wewnętrzne regulaminy linii lotniczych, który należy sprawdzić przed wylotem. Standardowa waga bagażu rejestrowanego to od 15 do 20 kg.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny, czyli ten zabierany na pokład samolotu jest sprawdzany w trakcie kontroli bezpieczeństwa. To, co można, a  czego nie można zabierać, określają przepisy. Przede wszystkim nie można przewozić niebezpiecznych narzędzi, takich jak broń, brzytwy, żyletki luzem, druty i szydełka, golarki i ostrza, noże, nożyczki, skalpele, igły i strzykawki, topory, tasaki, szpikulce do lodu, korkociągi. W bagażu podręcznym można natomiast przewozić kosmetyki w pojemnikach do 100 ml każdy (maksymalnie można zabrać ze sobą 1 litr płynów) oraz żywność o ile jest to możliwe na trasie przelotu.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Aby przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku należy mieć ze sobą kartę pokładową. W jej trakcie do specjalnych pojemników należy włożyć wszystkie przewożone urządzenia elektroniczne (aparat, laptop itp.) oraz przezroczystą saszetkę z płynami. Konieczne jest też ściągnięcie odzieży wierzchniej (kurtki, bluzy, swetra), czapki, biżuterii, paska oraz butów – najlepiej zrobić to od razu, dzięki temu kontrola będzie sprawniejsza. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa należy udać się pod odpowiednie wyjście, którym będzie schodzić się do samolotu. Informacje o numerze wyjścia umieszczane są na interaktywnych tablicach – nie ma się co martwić, że wsiądzie się do złego samolotu, ponieważ przed wpuszczeniem pasażerów na pokład bilety sprawdzane są jeszcze raz przez naziemną obsługę lotniska.

Co zabrać ze sobą do samolotu?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ubrać się wygodnie. Polecana jest odzież, która się nie mnie (lniane spodnie w samolocie to nie najlepsza opcja) i jest wygodna. Nawet lecąc do ciepłych krajów, do samolotu warto zabrać ze sobą bluzę, ponieważ zazwyczaj we wnętrzu przez klimatyzację jest dość chłodno. Na długich trasach przydatny będzie też koc i poduszka lub zagłówek. Lecąc przez dzień, warto zabrać okulary przeciwsłoneczne, na dużej wysokości słońce razi zarówno latem, jak i zima. Oprócz tego w bagażu podręcznym powinny znaleźć się chusteczki odwiedzające, żel antybakteryjny, suchy prowiant (jeżeli w czasie lotu linie nie oferują darmowego posiłku – te, które można kupić, są bardzo drogie i niezbyt smaczne, przynajmniej w klasie ekonomicznej), słuchawki lub zatyczki do uszu, guma do żucia (dla osób, którym zatyka uszy w czasie zmiany wysokości), książką, gazetą lub wgrany firm np. na tablet. Należy pamiętać, że w trakcie lotu można korzystać z urządzeń elektronicznych, ale tylko w trybie off-line.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ