Po każdym sztormie plaża w Kołobrzegu zapełnia się profesjonalnymi zbieraczami bursztynu oraz turystami, którzy liczą na to, że znajdą skarb. Jeśli planujesz zimowy wypad do Kołobrzegu, to noclegi nad morzem stanowią gwarancję udanego wyjazdu i… znalezionego bursztynu. Dowiedz się, jakie apartamenty czekają na Ciebie w Kołobrzegu oraz poznaj atrakcje, które umilą Twój wyjazd.

Noclegi nad morzem w Kołobrzegu cieszyły się popularnością już od XIX w. To wówczas bowiem Jan Henryk von Held, odsiadujący karę w kołobrzeskiej twierdzy radca celny z Poznania, opublikował książkę, w której przedstawiał nadmorskie okolice miasta jako idealne środowisko do stworzenia uzdrowiska. Jednak na to, aby idea Jana von Helda została zrealizowana, trzeba było poczekać aż do 1872 r., kiedy to zlikwidowano twierdzę wojskową w Kołobrzegu.

Bazylika w Kołobrzegu – poznaj historię miasta, zarezerwuj noclegi nad morzem

Radcę z Poznania uznaje się za… pierwszego kuracjusza w Kołobrzegu, jednak historia miasta sięga znacznie dalej w przeszłość niż początek XIX w. Dobrym przykładem jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, której budowę rozpoczęto na początku XIV w. Przez następne wieki świątynia była wielokrotnie przebudowywana – aż w 1945 r. Bazylika, służąca za punkt obronny w walkach o Twierdzę Kołobrzeg, została zburzona przez ostrzał radzieckiej artylerii. Na szczęście ruiny kościoła przetrwały, dzięki czemu w 1957 r. rozpoczęto jego odbudowę.

Apartamenty Kołobrzeg – zarezerwuj nocleg w jednym z ponad 20 obiektów

Najważniejszymi elementami wyposażenia Bazyliki WNMP w Kołobrzegu, które przetrwały do naszych czasów, są:

  • Korona Schlieffenów – bogato zdobiony świecznik wiszący z 1523 r., zwieńczony dużym baldachimem. Według legendy rodzina Schlieffenów, członkowie miejskiego patrycjatu, ufundowała świecznik, aby odpokutować swoje winy za skazanie na śmierć Jakuba Adebara, szlachcica sprawującego dyktatorskie rządy w Kołobrzegu;
  • Gotycki świecznik siedmioramienny – jedyny w Polsce przedmiot tego typu i jeden z niewielu istniejących do dziś na świecie. W latach 50. XX w. zostało on odnaleziony przez robotników, którzy… chcieli sprzedać go na złom. W ostatniej chwili jednak uratowano świecznik przed zniszczeniem.

Oceanarium, dąb Bolesław – atrakcje Kołobrzegu i okolic

Oprócz zabytków Kołobrzeg ma jednak do zaoferowania również szereg atrakcji, które sprawią przyjemność zarówno starszym, jak i młodszym turystom odwiedzającym miasto. Warto zacząć od Oceanarium w Kołobrzegu (al. Armii Wojska Polskiego 6C), czyli wystawy prezentującej dziesiątki gatunków egzotycznych ryb.

A jeśli masz ochotę odpocząć od pełnego turystów Kołobrzegu i wybrać się za miasto, to ok. 15 km na południowy wschód możesz zobaczyć dąb Bolesław (wysokość: 30 m, obwód pnia: 7 m). Najprawdopodobniej dąb Bolesław liczy sobie ok. 400 lat (przez pewien czas błędnie przypisywano mu 800 lat). Niestety, w 2016 r. został on powalony przez wichurę, jednak władze postanowiły przemianować go na pomnik przyrody, dzięki czemu do dziś można go podziwiać.

Zmęczony podróżami po Kołobrzegu? Apartament Kasprowicza to 100 zł za noc i bliskość nadmorskiego parku!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ