Odwiedzając Warszawę, nie sposób nie wstąpić, chociaż do jednego z wielu ciekawych muzeów, które swoje siedziby mają w tym mieście. Warszawskie muzea kryją w sobie obrazy wybitnych malarzy, tajemnice kosmosu i ludzkiego ciała, najsłynniejsze neony uliczne, plakaty, a także masę historii. Jak więc widać w stolicy nie brakuje muzeów, które koniecznie należy zobaczyć. Jednak, które z nich powinny być tymi pierwszymi na liście? Zobacz subiektywne zestawienie muzeów, które warto odwiedzić w Warszawie.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik zostało otwarte w 2010 roku i od tego czasu niezmiennie przyciąga zarówno małych, jak i dużych. To niezwykłe miejsce ciężko nawet nazwać muzeum, bardziej pasuje do niego miano interaktywnej ekspozycji. Odwiedzający mogą znaleźć tutaj mnóstwo ciekawostek z dziedziny fizyki, chemii, biologii czy autonomii. Interaktywna eksponaty pokazują, jak działa ludzkie ciało i jakie prawa rządzą światem i kosmosem. W Centrum Nauki Kopernik znajduje się też ogólnodostępne planetarium.

POLIN – Muzeum Żydów Polskich

POLIN to jedno z najmłodszych warszawskich muzeów. Na jego olbrzymiej powierzchni znajdują się eksponaty dokumentujące życie i działalność polskich Żydów od okresu wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. Wśród eksponatów znajdują się unikatowe pamiątki po Irenie Sendlerowej, list pisane przed II woja światowa, elementy wyposażenia synagogi w Zgierzu i pamiątki dokumentujące codzienne życie. Ilość zgromadzonych eksponatów jest naprawdę duża i aby zobaczyć je wszystkie, konieczne jest poświęcenie całego dnia lub nawet więcej czasu. To warszawskie muzeum może pochwalić się jednak nie tylko ciekawymi wystawami. Cykliczne organizowane są tutaj warsztaty, spotkanie i projekcje związane z kulturą judaizmu.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolejne ciekawe muzeum na mapie Warszawy to, to powstania warszawskiego. Na kilku piętrach starej zajezdni tramwajowej zgromadzono eksponaty dokumentujące ten zryw narodowościowy. Muzeum przyciąga nie tylko ich ilością, ale i sposobem ich przedstawienia. Multimedialne zaprezentowanie historii powstania warszawskiego przemawia szczególnie do najmłodszych zwiedzających. Dzięki połączeniu obrazów i dźwięków łatwiej jest zrozumieć powstańczą przeszłość i realia, w jakich przyszło żyć naszym dziadkom. To muzeum Warszawy jest więc obowiązkowym punktem do odwiedzenia przy okazji wycieczki do stolicy.

Muzeum Narodowe w Warszawie

To warszawskie muzeum powinien odwiedzić każdy pasjonat sztuki. W Muzeum Narodowym znajduje się ponad 800 tysięcy dzieł sztuki pochodzących z Polski i ze świata. Obejmują one niemal każdą sztukę od malarstwa przez rysunek aż po rzeźbę i sztukę użytkową. Muzeum podzielone jest na kilka części. Można w nim odwiedzi Galerie Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerie Faras, Galerią Sztuki Średniowiecznej czy Galerie Sztuki Użytkowej.

Muzeum Nurkowania w Warszawie

Znajdujące się w niepozornym budynku, tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Nurkowania jest ciekawym miejscem, w którym można poznać historię tego sportu. W zbiorach znajdują się liczne skafandry, hełmy, obudowy wodoszczelne oraz aparaty do nurkowania.

Muzeum Neonów

Jednym z ciekawszych warszawskich muzeów jest również muzeum neonów. Wchodząc do niego mamy zagwarantowane przeniesienie się w klimat dawnej Warszawy. Zbiory liczą ponad 100 świetlnych napisów.

Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie

Będąc w stolicy, warto także odwiedzić Muzeum na Zamku królewskim. Znajdują się tu ciekawe zbiory malarstwa oraz mebli pochodzących z różnych epok. W zamku można zwiedzić sale królewskie, które powstały dla króla Stanisława Augusta oraz byłą salę sejmową. Trasa zwiedzania obejmuje także salę tronową.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ