Polacy planują urlopy najczęściej od czerwca do września. Większość osób wyjeżdżających na wakacje nastawia się na plażowanie, jednak zdążają się także turyści, którzy urlop chcą spędzić, zwiedzając znane i mniej znane regiony świata. Warto sprawdzić, dokąd najchętniej wyjeżdżają Polacy.

Według badania przeprowadzonego dla Mondial Assistance, w 2018 roku 60% dorosłych Polaków (około 18,5 mln) zaplanowało wakacyjny wyjazd w miesiącach między czerwcem a wrześniem. To różnica w porównaniu do 2017 roku, gdy na wakacje chciało wyjechać 52% Polaków, czyli 16,5 mln osób. 38% badanych, którzy nie planowali wakacyjnego wyjazdu wypoczynkowego, zaznaczyło odpowiedź, że w tym okresie ma inne obowiązki. Około 27% Polaków jako przyczynę rezygnacji z urlopu wskazuje brak pieniędzy, 16% nie pojedzie na wakacje z powodu stanu zdrowia, a 4-7% nie dostanie w tym czasie urlopu.

– Polacy najczęściej planują wypoczynek w miesiącach wakacyjnych, co jest związane z naszym klimatem, przerwą w szkole oraz sezonem urlopowym – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Coraz częściej nasi rodacy rezerwują wycieczki letnie już na początku roku. Wtedy można liczyć na duże rabaty i ofertę First Minute, co pozwala zredukować koszt wymarzonych wakacji. Na tygodniowy urlop za granicą trzeba wydać od 1000 do nawet 3000 zł za osobę. To dość duży wydatek, zwłaszcza gdy planujemy wyjazd z całą rodziną, dlatego część Polaków decyduje się na pożyczkę, żeby sfinansować wakacje – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

Zagraniczne wyjazdy Polaków

W tym roku wakacje za granicą planuje spędzić prawie 7,5 mln osób, to o około 3 mln więcej niż w roku poprzednim (badanie przeprowadzone przez Ipsos Polska). Największą popularnością w tym roku będzie cieszyła się Hiszpania. Urlop w tym kraju planuje co siódmy Polak – to oznacza, że wakacje na Półwyspie Iberyjskim spędzi ponad 1 mln polskich turystów. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Chorwacja, gdzie chce wypoczywać około 12% badanych, czyli około 900 tys. osób. Podium najpopularniejszych kierunków wyjazdów zamyka Grecja, którą planuje odwiedzić 10% Polaków, czyli 750 tys. turystów. Do Włoch wybiera się 9% badanych, a do Bułgarii – 7%.

51% wyjeżdżających latem za granicę Polaków ma zamiar skorzystać z usług biur podróży. Uzasadniając swój wybór, respondenci twierdzą, że wyjazd organizowany przez touroperatora pozwala im uniknąć konieczności samodzielnego załatwiania różnych spraw organizacyjnych. 64% turystów wyjeżdżających na zagraniczne wakacje ma zamiar dotrzeć na miejsce wypoczynku samolotem. Drogę lotniczą jako środek transportu, wybrało 4,7 mln Polaków.

Ile kosztują wakacje za granica?

Tegoroczne wakacje mają być dużo tańsze od poprzednich. Wiąże się to z faktem, że polscy turyści coraz częściej korzystają z ofert First Minute. W 2018 roku do połowy kwietnia 75% więcej osób niż w 2017 roku zarezerwowało wyjazd zagraniczny na sezon letni. Polacy chętniej korzystają z wcześniejszych rezerwacji, ponieważ dzięki temu zyskują lepsze warunki oraz rabaty cenowe. Tegoroczne wakacje mogą być tańsze nawet o około 160-170 zł. Średni koszt wypoczynku w lipcu i sierpniu za osobę to wydatek około 2 550 zł (w 2017 roku było to 2 740 zł). Planując wyjazd do Hiszpanii, musimy przygotować się na wydatek 2 774 zł za osobę, w Grecji – 2 471 zł, a we Włoszech – 2 445 zł. Taniej wakacje spędzimy w Chorwacji – tam za osobę zapłacimy 1 671 zł, podobnie w Bułgarii – 1 899 zł, w Albanii – 1990 zł.

Jak sfinansować zagraniczne wakacje?

Wakacje za granicą to dość duży wydatek. Pamiętajmy, że do kosztów samej wycieczki wykupionej w biurze podróży musimy jeszcze doliczyć pieniądze na inne przyjemności związane z atrakcjami, pamiątkami itp. Planując wypoczynek z dużym wyprzedzeniem, możemy na wyjazd zaoszczędzić, odkładając co miesiąc nawet niewielką kwotę. Gdy jednak na taką wycieczkę zdecydujemy się w ostatniej chwili, korzystając na przykład z oferty Last Minute, wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka. Przy czym, jeśli zależy nam na czasie, warto wziąć pod uwagę ofertę firm pożyczkowych, gdzie formalności są dużo mniej skomplikowane niż w bankach, wszystko załatwimy najczęściej przez internet bez konieczności dostarczania ogromnej ilości dokumentów, a pieniądze znajdą się błyskawicznie na koncie pożyczkobiorcy. Należy podkreślić, że Polacy pożyczają w firmach pożyczkowych nie tylko drobne kwoty (chwilówki), ale również większe sumy (pożyczki na raty).

Wiele wskazuje na to, że nadchodzące wakacje będą rekordowe pod względem liczby wyjeżdżających za granicę Polaków. Dlatego, jeśli ktoś jeszcze nie zaplanował letniego wypoczynku, powinien zrobić to jak najszybciej, żeby uniknąć problemu z dostępnością miejsc w najpopularniejszych kurortach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ