Jedną z najpiękniejszych części Wrocławia, która jest najchętniej odwiedzana przez turystów przybywających do tego miasta, jest Ostrów Tumski. Jakie zabytki można tam podziwiać i jaka jest historia tego miejsca? Warto ją poznać, jeżeli w najbliższych planach mamy odwiedziny południowo-zachodniej części Polski. Co w takim razie powinno nas przyciągnąć do Ostrowa Tumskiego?

Ostrów Tumski i jego historia

Ostrów Tumski to miejsce, w którym czas płynie wolniej. Początkowo, jeszcze w czasach pogańskich, żyli w nim Ślężanie. W okresie średniowiecza był siedzibą książąt śląskich pochodzących z dynastii Piastów. Kiedy w 1000 roku założono biskupstwo, Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Około 1163 roku władzę nad nim przejął Bolesław Wysoki, który przeobraził drewniany gród w należycie chroniony fort z murami obronnymi. Przez setki lat Ostrów Tumski był wyspą – dodaje nasz rozmówca z Hotelu Sleep we Wrocławiu. W tym okresie powstała tutaj też romańska rezydencja, a na przestrzeni kolejnych wieków cały czas przebudowywano i modyfikowano ten teren. Do XIX wieku wyspa miała charakter kościelny, gdzie mieściło się 6 kościołów oraz kilkadziesiąt budynków. W 1824 oddzielona wyspa stała się częścią lądu przez zasypanie jednej z odnóg Odry.

Okres II wojny światowej znacznie zniszczył Ostrów Tumski, wiele obiektów zostało doszczętnie zrujnowanych. W dobrym stanie zachował się kościół św. Marcina, a kamienice odrestaurowano dopiero w latach 70. XX wieku. Ich projekt przedstawił Edmund Małachowicz. Jakie zabytki dzisiaj możemy podziwiać, odwiedzając Perłę Wrocławia?

Najpiękniejsze zabytki Ostrowa Tumskiego

Odwiedzając Perłę Wrocławia, na pewno nie będziemy narzekać na brak atrakcji. Zabytków tutaj jest wiele, dlatego warto zarezerwować sobie miejsce w hotelu niedaleko Ostrowa Tumskiego, aby mieć czas rozkochać się w otoczonym wodami grodzie. Do najokazalszych zabytków zaliczają się katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Krzyża, które zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych. Katedra jest najwyższą budowlą, znajdującą się w całym mieście. Zwana jest również „matką kościołów polskich” i ma aż 97 metrów wysokości. Oczy przyciągają liczne zdobienia i niezwykła architektura. Wieczorem mieni się świetlnymi refleksami, nie pozwalając odwrócić wzroku. W jej wnętrzach znajdziemy liczne zabytki, w tym piękny ołtarz „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”. Z kolei kościół św. Krzyża wiąże się z konfliktem i utworzeniem dwóch kościołów. W trakcie budowy znaleziono korzeń przypominający krzyż, który stał się powodem powstania kościoła św. Krzyża oraz kościoła św. Bartłomieja. Warto też zajrzeć do niewielkiego kościoła św. Marcina oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Możemy podziwiać w nim pamiątki sztuki sakralnej. A jeśli podczas swoich podróży szukamy romantycznych miejsc, znajdziemy je również odwiedzając Perłę Wrocławia. To Most Tumski, nazywany Mostem Zakochanych, który mierzy ponad 52 metry długości oraz 6 metrów szerokości. Każdego dnia spacerują nim turyści, wieszając kłódki na znak łączącej ich miłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ