Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę po Krakowie z przewodnikiem? Opowiadamy o atutach tej formy zwiedzania, prezentujemy przykładowe trasy i informujemy, jak zarezerwować usługi przewodnickie.
Zalety zwiedzania Krakowa z przewodnikiem
Zwiedzanie w towarzystwie przewodnika po Krakowie jest nieodzownym rozwiązaniem w przypadku dużych grup turystycznych, ale także turyści indywidualni mogą wiele skorzystać na takiej formie uprawiania turystyki. Profesjonalista perfekcyjnie znający miasto i jego atrakcje pomoże Państwu w taki sposób zaplanować wycieczkę, aby zrównoważyć czas potrzebny na podziwianie zabytków i odpoczynek. Zapewne będzie również w stanie doradzić w takich kwestiach, jak rezerwacja biletów, transport czy parking. Najważniejszą i najbardziej oczywistą zaletą zwiedzania z dobrym przewodnikiem miejskim jest jednak możliwość wysłuchania pasjonującej opowieści o dziejach i oglądanych zabytkach Krakowa. Ważne oczywiście, by towarzyszył nam ktoś, kto nie tylko dysponuje rozległą wiedzą, ale również darem opowiadania. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem powinno być przede wszystkim niesamowitą przygodą i okazją do odkrycia największych sekretów miasta, w żadnym wypadku nudnym i męczącym doświadczeniem (a i tak bywa, jeśli wybór przewodnika okaże się nietrafiony). O tym, gdzie szukać najlepszych piszemy poniżej, zatrzymajmy się jednak na chwilę przy fundamentalnym zagadnieniu, jakim jest wybór trasy zwiedzania!
Przewodnik po Krakowie – trasy najchętniej wybierane przez turystów
Oczywiście wybór trasy zwiedzania Krakowa z przewodnikiem zależy od Państwa zainteresowań i czasu przeznaczonego na wycieczkę. Dla turystów odwiedzających Kraków po raz pierwszy istnieje oczywiście pewien kanon miejsc i obiektów, od których warto rozpocząć odkrywanie miasta! Na pierwszym miejscu wśród tych szlaków zdecydowanie należy wymienić tzw. Drogę Królewską. Trasa historycznie pokrywa się z marszrutą wkraczających niegdyś uroczyście do miasta orszaków królewskich. Wiedzie sprzed kolegiaty św. Floriana na Kleparzu, obok Barbakanu, przez XIV-wieczną Bramę Floriańską, słynną ulicę o tej samej nazwie, Rynek Główny i ulicę Grodzką na Wzgórze Wawelskie. Po drodze czekają na Państwa obiekty tak wspaniałe jak Sukiennice, kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza czy barokowy kościół śś. Piotra i Pawła. Na Starym Mieście turystów zachwyca również kwartał uniwersytecki ze średniowiecznym Collegium Maius. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należy także bazylika OO. Franciszkanów, w której można podziwiać m. in. witraże Stanisława Wyspiańskiego oraz znajdujący się naprzeciwko budynek Kurii Biskupiej ze słynnym oknem papieskim.
Jednym z najważniejszych punktów w programie zwiedzania Krakowa jest oczywiście wizyta na Wzgórzu Wawelskim. Przewodnik opowie tu Państwu o olśniewających wawelskich budowlach, dziejach pochowanych w katedrze monarchów i wspaniałych artystach, spod dłut których wyszły zdumiewające klasą artystyczną kaplice i nagrobki. Punktem obowiązkowym jest wizyta w kryptach i na wieży, na której zawieszony jest Dzwon Zygmunt. Przewodnik po Krakowie zabierze Państwa również na przechadzkę po dziedzińcu krużgankowym Zamku Wawelskiego.
Kolejny punkt obowiązkowy w programie zwiedzania to oczywiście spacer po krakowskim Kazimierzu. Największą atrakcją tej pięknej, historycznej dzielnicy jest kwartał żydowski. Przetrwało tu do naszych czasów siedem synagog datowanych od XV po XIX wiek. O każdej z nich przewodnik po Krakowie opowie Państwu niezwykłe, czasem piękne, często tragiczne historie, nierozerwalnie związane z dziejami społeczności kazimierskich Żydów. Obok maleńkiej renesansowej synagogi Remuh usytuowany jest również jeden z najstarszych europejskich kirkutów. Kazimierz to także dziedzictwo chrześcijańskie. Podczas przechadzki odwiedzicie Państwo m. in. ogromne i zachwycające gotyckie kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz słynne Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.
Z przewodnikiem warto również wybrać się na zwiedzanie wielkich, narracyjnych muzeów w Podziemiach Rynku i Fabryce Schindlera. W Krakowie można odbyć również wiele wycieczek tematycznych, m. in. śladami Jana Pawła II, szlakiem krakowskich sanktuariów (warianty zwiedzania często wybierane przez pielgrzymów), krakowskiego Street-Artu, zdjęć do „Listy Schindlera” Spielberga czy np. najciekawszych budynków socrealistycznych w Nowej Hucie.
Zwiedzanie Krakowa – gdzie szukać oferty usług przewodnickich?
Wielu najlepszych przewodników po Krakowie – tych, którzy łączą pasję i profesjonalizm – współpracuje z portalem: http://krakowzwiedzanie.pl/. Na stronach tego serwisu znajdą Państwo propozycje gotowych tras, możliwość rezerwacji zwiedzania ze znakomitymi przewodnikami oraz mnóstwo pięknych zdjęć i wszystkie informacje potrzebne odwiedzającym Kraków!