Macie trochę wolnego czasu? A może właśnie jesteście na urlopie albo po prostu chcecie gdzieś wyjechać? Zapraszamy na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. Opowiemy wam o wielu ciekawych miejscach i udowodnimy, że Warszawa nie powinna kojarzyć się tylko z Pałacem Kultury i Stadionem Narodowym! Wspólnie udamy się na spacer, poznamy kulturę żydowską
i studencką, a wszystko po to, żeby „zakochać się w Warszawie”.
Łazienkowy spacerownik – zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem
Naszą wyprawę rozpoczynamy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Znajduje się tu wiele zabytków architektonicznych, które pamiętają jeszcze m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac na Wyspie to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Łazienkach. Pierwotnie był to pawilon Łaźni ukończony w 1689 roku, a więc za czasów poprzedniego właściciela, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Projektantem budowli był Tylman z Gameren. Kiedy Łazienki zakupił Stanisław August, podjął decyzję o całkowitej przebudowie pałacu. Według króla miał on być symbolem „państwa idealnego, nowoczesnego i suwerennego”, dlatego właśnie tu odbywały się w miesiącach letnich słynne obiady czwartkowe.
Stara Oranżeria (a kiedyś Stara Pomarańczarnia lub Ogród Zimowy) swoją nazwę zawdzięcza drzewkom pomarańczowym, które przechowywano w niej zimą. Znajdziemy tu również Galerię Rzeźby, w której eksponowane są dzieła z kolekcji Stanisława Augusta ocalałe z II wojny światowej.
Pierwszym budynkiem wzniesionym od podstaw na życzenie króla Stanisława był Biały Domek. W 1801 roku mieszkał w nim król Francji Ludwig XVIII. Dziś znajduje się w nim wystawa stała królewskiej kolekcji rycin z „Metamorfoz” Owidiusza.
Na koniec polecamy odpoczynek w jednym z czterech ogrodów. Ogród Królewski jest uznawany za „nowożytne muzeum na powietrzu”, w którym główną rolę odgrywa kolekcja królewskich rzeźb. W Ogrodzie Romantycznym odnajdziemy wiele nawiązań m.in. do starożytnej Grecji i Egiptu, np. Świątynię Egipską, w której miała mieścić się… hodowla fig. Ogród Modernistyczny rozciąga się aż do Pomnika Chopina i, jak sama nazwa wskazuje, utrzymany jest w duchu polskiego i europejskiego modernizmu. Natomiast Ogród Chiński to doskonały przykład obecności „chinoiserie” także w sztuce ogrodowej czasów Stanisława Augusta.
Przewodnik po Warszawie – szlakiem historii i kultury żydowskiej
Po odpoczynku w Łazienkach Królewskich przenieśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Historia polskich Żydów została tu opowiedziana przy użyciu nowoczesnych środków przekazu. Poza niezwykle ciekawą wystawą stałą można tu podziwiać wiele ekspozycji czasowych (ostatnio np. znakomitą wystawę „Szafa grająca. Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”). Zwiedzając, przechodzimy przez poszczególne etapy wystawy dedykowanej historii diaspory. Niezwykłą podróż rozpoczynamy w czasach Mieszka I, aby poprzez kolejne epoki pełne dotrzeć do współczesności.
Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, czyli UW „po studencku”
Wyprawę zakończymy na Uniwersytecie Warszawskim. Być może będzie to okazja, by przypomnieć sobie studenckie czasy? Przechodząc przez Bramą Główną połowa zwiedzających zaczyna nerwowo przeszukiwać swoje kieszenie i plecaki, ale spokojnie nie przyszliśmy tu po „wpisy”:) Zwróćmy uwagę na Pałac Czetwertyńskich-Uruskich, w którym dziś mieści się tu Wydział Geografii i Studiów Regionalnych. W tym właśnie budynku Stanisław August Poniatowski dowiedział się, że został królem! Upamiętniono to pomnikiem. Pałac Kazimierzowski spełnia dziś bardzo ważną rolę – jest siedzibą władz UW. Dawniej służył m.in. królom Polski, jako letnia rezydencja, a swoją nazwę zyskał dzięki królowi Janowi Kazimierzowi, który chętnie tam wypoczywał. Audytorium Maximum, w którym dziś odbywają się głównie wykłady dla studentów, również skrywa pewną tajemnicę. W czasie nalotów na Warszawę i powstania warszawskiego, budynek AudiMax-u został bardzo zniszczony. Przez jakiś czas w jego hallu funkcjonowała stajnie, o czym nie wiedzą często nawet studenci UW.
Chcielibyście Państwo przeczytać więcej ciekawostek o Warszawie? Zapraszamy do odwiedzin portalu przewodników po Warszawie: http://warszawazwiedzanie.pl/!