Bez względu na to, czy wybieramy się na dłuższą czy krótszą wycieczkę, torby podróżne zawsze zabieramy ze sobą. Chowamy do nich bieliznę, ubrania, drobną elektronikę, ulubioną książkę, ale też kosmetyki czy dziecięce zabawki. Nie oznacza to jednak, że na każdą podróż potrzebujemy takiej samej torby – sprawdźmy, jak dokonać rozsądnego wyboru w tym zakresie.

Do najpopularniejszych toreb podróżnych należą obecnie walizki różnego rodzaju – miękkie, twarde, duże i małe. Spora jest jednak nadal popularność toreb wieszanych na ramieniu, zwłaszcza niewielkich, przypominających torby sportowe, jak też walizek specjalnie na elektronikę. Każda z nich ma swoje wady, ale i zalety.

Środek transportu

Najpierw powinniśmy ocenić, czym najczęściej podróżujemy. Jeśli jest to własny samochód, to mamy sporą dowolność w wyborze torby podróżnej – jedynym wymaganiem jest to, aby zmieściła się do auta z resztą bagaży. W przypadku autokaru czy pociągu warto postawić na coś bezpiecznego pod kątem ewentualnych kradzieży zawartości, ale też poręcznego i łatwego w przenoszeniu – walizki z kółkami sprawdzą się tutaj doskonale. Najwięcej ograniczeń dotyczy podróżowania samolotami. W tym przypadku warto ocenić, jakie wymagania mają najpopularniejsze linie lotnicze, które będą nas interesowały, a potem określić, czy podróżujemy na długo czy krótko, w celu odpoczynku czy też zawodowo. Warto pamiętać, że bagaż podręczny może być torbą na ramię albo walizką – ale musi mieć określone wymiary, abyśmy mogli zabrać go na pokład.

Torba czy walizka?

Największy problem dotyczy zwykle tego, czy lepiej wybierać torby podróżne, czy też popularne obecnie i dostępne w korzystnych cenach walizki. Na pewno, jeśli podróżujemy własnym autem, możemy nabyć obie te rzeczy. Walizka sprawdzi się w różnych warunkach, zaś torbę niewielkich rozmiarów możemy na co dzień używać np. do zabrania rzeczy na treningi sportowe. Jeśli podróżujemy często na krótko i zabieramy mało cennych rzeczy, a nasz bagaż jest raczej lekki, to torba miękka sprawdzi się idealnie – zawiesimy ją na ramię i zyskujemy wolne ręce. Z kolei, gdy bagaż zawiera cenne przedmioty, np. laptop, a bagaż jest nieco cięższy, to lepszym wyborem zdecydowanie będzie walizka.

Dodatkowe udogodnienia

Istnieje szereg udogodnień, które pozwolą nam w pełni cieszyć się wygodą podróżowania. Przede wszystkim mowa o kółkach – standardowo wyposażone są w nie nowoczesne walizki, zarówno o miękkim, jak i twardym, plastikowym poszyciu. Warto jednak wiedzieć, że również częściowo torby podróżne wyposażone są w kółka, również ze stelażem, który można dowolnie zakładać i zdejmować zależnie od potrzeb. W parze z kółkami powinna iść specjalna wysuwana rączka, która ułatwia ciągnięcie bagażu za sobą albo przy sobie, jeśli kółka jest obrotowe. W przypadku, gdy podróżujemy daleko i chcemy mieć pewność, że nikt łatwo nie dostanie się do wnętrza naszego bagażu, świetnym rozwiązaniem są kłódki montowane przy zamkach zasuwanych do siebie – spinamy wówczas otwory  w dwóch skrzydełkach służących do zamknięcia walizki.

Jak widać, wybór między torbą na ramię a walizką jest uwarunkowany wieloma kwestiami. Najlepiej jednak… mieć do wyboru obie te rzeczy, aby móc swobodnie podróżować w rozmaitych warunkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ