Polskie góry co roku przyciągają wielu turystów – zarówno tych spragnionych aktywnego wypoczynku na stoku, jak i chcących odprężyć się na łonie dzikiej przyrody. Z racji ciągle rosnącej popularności tego kierunku wypraw oraz niskiej ceny za noclegi w górach coraz częściej okazuje się, że ciche górskie polany i przełęcze musisz dzielić z innymi turystami. Jak tego uniknąć?
Okazuje się, że nie potrzeba wiele – wystarczy mądrze zaplanować wycieczkę i udać się na rzadziej uczęszczane (co nie znaczy, że trudniejsze!) szlaki. Zobacz, gdzie skierować swoje kroki, aby cieszyć się pięknymi widokami na Tatry i nie spotkać przy tym wielu innych turystów.
Noclegi w górach, jak wymarzone szlaki – bez nadmiaru turystów
Zanim rozpoczniesz górskie wędrówki, zadbaj o dobrą bazę wypadową. Najpopularniejsze noclegi w górach, z jakich korzystają turyści zainteresowani trekkingiem to oczywiście schroniska. Jeżeli jednak Twój urlop przypada na szczyt sezonu lub jeśli cenisz sobie przestrzeń i prywatność, to może to nie być najlepszy wybór.
Dla chcących odpoczywać w bardziej komfortowych warunkach (lub podróżujących z rodziną i dziećmi) polecamy apartamenty w Zakopanem. Z zimowej stolicy Polski z łatwością można przejechać samochodem do każdego ze szlaków wymienionych na naszej liście. Zarezerwowanie sobie miejsca w obiekcie o wyższym standardzie (jakim niewątpliwie jest apartament), gwarantuje większą dostępność niż w przypadku popularnych tanich noclegowni oraz gwarancję prywatności, jakiej nie dają wspólne pokoje w schroniskach. Przeglądając więc internet przy użyciu hasła „noclegi Zakopane” pamiętaj – taniej nie znaczy lepiej, a odrobinę wyższa cena może zaważyć o tym, czy już na etapie szukania miejsca do spania zaznasz tłoku, czy nie.
Tatry na wyłączność
Wpisałeś już w wyszukiwarkę „Zakopane apartamenty” i zarezerwowałeś nocleg, pora przejść do sedna sprawy, czyli kilku miejsc w Tatrach, które zarówno zimą, jak i latem pozwolą Ci uciec od tłumów turystów:
- Stoły – nawet Ci, którzy nie byli w górach znają Dolinę Kościeliską, nie każdy zna jedna Stoły – wysokogórską halę pasterską leżącą nad wspomnianą doliną, na niewielkim, wapiennym masywie górskim. Osoby odwiedzające Stoły mogą podziwiać Hruby, Regiel, Czerwone Wierchy i Giewont.
- Smocza Jama – droga tam obfituje w wiele ciekawych atrakcji. Dojście do jamy wymaga między innymi przechodzenia przez wyschniętą rzekę, wdrapywania się po drabinie i przechodzenie żółtym szlakiem z Polany Pisanej przez Wąwóz Kraków z powrotem na Polanę Pisaną.
- Schronisko w Dolinie Roztoki – znajdujące się nieopodal Morskiego Oka malownicze schronisko z 1911 roku było wielokrotnie rozbudowywane. To doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku po wędrówce oraz zaplanowanie dalszej wyprawy – ze schroniska wybiegają aż 4 szlaki (dwa zielone i dwa czerwone).
- Jaskinia Mylna – gratka dla miłośników adrenaliny. Do zwiedzania jest wymagana lampka czołowa i sporo cierpliwości. Położona w Dolinie Kościeliskiej jaskinia składa się z aż 1 630 metrów korytarzy i chociaż przejście przez nią w teorii zajmuje ok. 30 minut, to mniej wprawionym grotołazom może to zająć znacznie więcej czasu.
Powyższe propozycje to tylko kilka spośród wielu propozycji, które skrywają polskie góry. Piękno Tatr co roku sprowadza do Zakopanego i okolic całe tysiące turystów, jednak ogrom szlaków, rezerwatów i szczytów, które można tam zdobyć wciąż umożliwia wyciszenie się i odpoczynek od cywilizacyjnego pędu.
Jeżeli więc masz ochotę odpocząć w ciszy i spokoju, a przy tym podziwiać piękne widoki, odwiedź Zakopane, zarezerwuj nocleg na Sun & Snow i na własnej skórze przekonaj się, jak działa magia Tatr.