Iran to bardzo egzotyczne dla polaków miejsce, choć jest naprawdę fascynującym i inspirującym miejscem, które warto odwiedzić. Obecna łatwość w podróżowaniu po świecie zachęca jeszcze bardziej do zwiedzania najdalszych zakątków i poznawaniu tamtejszej kultury. W tym artykule prezentujemy krótki poradnik na temat wyjazdu do Iranu. Co warto tam zwiedzić i zobaczyć ? Jak tam funkcjonować ? O czym warto pamiętać przed wyjazdem ? O tym wszystkim poniżej.

Co zwiedzać w Iranie ?

W Iranie istnieje wiele niezwykłych miejsc, które warto zwiedzić. Pierwszym jest oczywiście Teheran, gdzie jest wiele muzeów czy atrakcji jak lokalne jedzenie i targowiska. Miastami wartymi uwagi również są Yazd czy starożytne Personalis. Do zabytków i lokalnych miejsc można zaliczyć różnego rodzaju meczety np. Różowy Meczet w Szirazie czy Vakil Bazaar. Wyjazd do Iranu to też niepowtarzalna okazja skosztować szafranu czy lodów różanych, które jako oryginalne i świeże produkty są nie do osiągnięcia w Europie. Warto zaplanować i wybrać przed wyjazdem miejsca, które chcemy odwiedzić. Znacznie usprawni to przemieszczanie się i całą wyprawę.

Oprócz zwiedzania będziemy musieli również gdzieś nocować. Na szczęście nie ma z tym większych trudności. W Iranie tak jak w każdej innej części świata istnieje wiele hoteli i hosteli, a ceny są podobne do tych europejskich. Ceny biletów wstępu do muzeów, wycieczek czy transportu to koszt najczęściej kilkunastu złotych.

Iran to też zupełnie inna kultura i same już spędzanie czasu w miejscach publicznych z Irańczykami przeniesie nas do zupełnie innego świata niż tego, który znamy na co dzień. Warto poznać też Iran od kuchni wynajmując „łóżko” poprzez popularny serwis od typowych Irańczyków. Możemy wtedy zobaczyć, co jedzą, gdzie chodzą po pracy i co robią w wolnym czasie. Należy też szanować ich kulturę i zachowywać się w określony sposób. Dotyczy to zwłaszcza ubioru kobiet, które nie powinny być bez chusty w miejscu publicznym i krótkich rękawach czy spodenkach.

Jak przygotować się do podróży ?

Iran to bardzo dalekie miejsce i wymaga też szczególnego podejścia. Pierwszym krokiem, jakim trzeba poczynić — jest wyrobienie wizy. Istnieją dwa sposoby. Pierwszy to wyrobienie jej na miejscu samodzielnie lub przez pośrednika — np. biuro podróży. Czas, jaki potrzebujemy na załatwienie tego dokumentu to ok. 1 miesiąca, a jej koszt to ok. 500 zł. Druga opcja to uzyskanie pozwolenia na lotnisku w Iranie. Załatwia się je od ręki i jest nieco tańsza. Trzeba również liczyć się z np. kilkugodzinną kolejką. Jeśli lubimy mieć wszystko załatwione przed wyjazdem, warto wyrobić ją jeszcze w Polsce.

Waluta to kolejna rzecz, którą warto załatwić i wymienić przed wyjazdem. W Iranie nie działają karty bankomatowe, dlatego trzeba zabrać tyle gotówki, ile będziemy potrzebowali na cały wyjazd. Warto rozłożyć ją w kilka miejsc na wypadek kradzieży. Na lotniskach również można wymienić dolary i euro po dobrym kursie.

Bardzo istotnym elementem jest również ubezpieczenie. Można je wykupić w biurach turystycznych lub firmach ubezpieczeniowych czy bankach. Warto zapłacić odrobinę więcej i asekurować też bagaż na wypadek zagubienia.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ