Planując wakacje, wiele osób staje przed dylematem czy zorganizować je na własną rękę, czy też skorzystać z biura podróży. Nie ma co ukrywać, że podróżowanie z biurem podróży jest łatwiejsze i prostsze. Wczasy wystarczy wykupić i właściwie o nie wiele więcej trzeba się martwić. Tak przynajmniej jest w teorii. Praktyka jednak pokazuje, że wakacje z biurem podróży mogą przysporzyć więcej zmartwień niż organizacja wakacji na własną rękę. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim wtedy, gdy nie sprawdzi się, czy wykupiona wycieczka jest tą, o jakiej się marzy i oczekuje. Zobacz, o czym pamiętać rezerwując wycieczkę w biurze podróży.
Forma wakacji
Przede wszystkim wykupując wycieczkę u touroperatora, dobrze jest sprawdzić jaką formę wakacji się wykupuje. Możliwości tu jest kilka. Te najpopularniejsze to sam wypoczynek, wycieczka objazdowa oraz wycieczka objazdowa połączona z wypoczynkiem. Każda z tych form wakacji charakteryzuje się czym innym i przeznaczona jest dla kogo innego.
W przypadku wypoczynku w cenie jest transfer do i z hotelu na lotnisko, przelot, noclegi i ewentualnie posiłki. Jeśli wybierze się wycieczkę objazdową, cena zawiera również zwiedzanie według przedstawionego programu. Połączenie tych dwóch opcji oznacza, że otrzymuje się wszystkie wyżej wymienione usługi.
Miejsce wakacji i atrakcje
W folderach wakacyjnych wszystko wygląda ładnie. Każdy hotel położony jest przy plaży i w pobliżu centrum. Niestety w rzeczywistości tak nie jest. Zanim zarezerwujesz wakacje w biurze podróży, dobrze sprawdzić jest lokalizację danego hotelu i znajdujące się w nim i koło niego atrakcje. Jeśli wybiera się tylko opcje pobytu, a mimo to chce cię poświęcić kilka dni na zwiedzanie, dobrze jest zapoznać się z propozycjami wycieczek fakultatywnych. Należy poprosić o ich wykaz oraz cennik, pomoże to uniknąć późniejszych nieporozumień.
W przypadku, gdy wybieramy się na wycieczkę objazdową, koniecznie trzeba dopytać, ile wynoszą opłaty obowiązkowe, do których zalicza się ewentualne wizy, napiwki, bilety wstępu do związanych atrakcji. Niejednokrotnie dodatkowe opłaty do wycieczek z biur podróży potrafią kosztować niewiele więcej niż sam wyjazd.
Pogoda i warunki atmosferyczne
Wybierając się na wycieczkę z biurem podroży, o miejscu docelowym warto robić taki sam rekonesans, jak w przypadku podroży na własną rękę. Na początek dobrze jest sprawdzić jakie warunki klimatyczne i pogodowe będzie panować w danym miejscu. O ile w przypadku podróży po Europie nie ma się czym martwić, o tyle w przypadku dalekich wojaży może powstać problem, jeśli np. wczasy na Zanzibarze wykupić się w kwietniu, kiedy jest pora deszczowa.
Ubezpieczenia podróżne
Wykupując wycieczkę w biurze podróży, dobrze jest także zwrócić uwagę na oferowane ubezpieczenia. Zazwyczaj obejmują one podstawowe świadczenia. Jeśli te okażą się nie wystarczające, należy na własną rękę wykupić dodatkowe polisy turystyczne, które następnie trzeba zabrać ze sobą na wycieczkę.
Większość z tych informacji będzie zawarta w umowie, która należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem. W przypadku, gdy jakieś jej zapisy są niejasne, należy dopytać pracownika, co oznaczają. Wakacje z biurem podróży mogą być tak samo satysfakcjonujące, jak te organizowane na własną rękę, należy tylko dobrze sprawić ofertę, która cię interesuje.