Spakuj się w plecak trekkingowy i ruszaj w podróż!

Chyba prawie każdy pomyślał chociaż raz, że rzuciłby to wszystko i wyjechał w Bieszczady. Jeśli nie na stałe, to chociaż na chwilę, na parę dni. Wycieczka w góry najlepiej sprawdza się w wersji z plecakiem na plecach i przygodą w sercu. A jak już mamy odpowiedni sprzęt i nastawienie, to możemy zwiedzić w ten sposób więcej miejsc niż Bieszczady. Wystarczą chęci, motywacja, wolny czas i… odpowiedni sprzęt. Pakowanie na wyjazd zacznijmy od kupna odpowiedniego plecaka trekkingowego. Sprawdź, czym powinien się charakteryzować.

Wybierz funkcjonalny i sprawdzony plecak turystyczny

Plecaki turystyczne są niezbędnym sprzętem na górską wyprawę, podróż autostopem nad morze czy wyjazd na festiwal muzyczny pod namiot. Popularność plecaków sprawiła, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oraz producentów, którzy proponują nowe rozwiązania. Wśród innowacyjnych i zaawansowanych technicznie propozycji łatwo zatracić podstawową funkcjonalność. Dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, w którym dostaniemy plecaki trekkingowe, warto zapoznać się z ich najważniejszymi cechami. Należy pamiętać, że źle dobrany plecak może rzutować na cały wyjazd i odebrać przyjemność z wyprawy.

Cechy plecaków trekkingowych

  1. Pojemność – podawana w litrach określa maksymalną ciężkość zawartości. Plecaki trekkingowe są dużo większe niż te, które pamiętamy ze szkolnych czasów. Mniejsze modele mają pojemność do 35 litrów i idealnie sprawdzą się na krótszych wyjazdach. Ten rodzaj może mieć mniejsze usztywnienie niż większe plecaki, dzięki czemu będzie lżejszy. Większe propozycje to te o pojemności od 35 do 60 litrów. To najczęściej wybierane modele. Zdają test w czasie nieco dłuższych wycieczek, również pod namiot – np. tygodniowych. Na rynku dostępne są też większe plecaki trekkingowe, które pomieszczą ponad 60 litrów. Ten rodzaj sprzętu turystycznego dedykowany jest osobom wybierającym się na dłuższe wyprawy, również te w trudnych warunkach.
  2. System nośny – funkcjonalny i wygodny plecak trekkingowy, który posłużyć ma na wycieczce dłuższej niż jednodniowa, musi zawierać stelaż. Obecnie stelaże mogą być lżejsze dzięki użyciu aluminium, co zwiększa komfort noszenia, nie zmniejszając praktyczności sprzętu. Dodatkowo, plecaki turystyczne powinny mieć wygodne szelki i regulowany pas biodrowy lub piersiowy, co pozwoli na dobre przyleganie do ciała.
  3. Nieprzemakalny materiał – wyprawy outdoorowe charakteryzują się zmienną pogodą, na którą trzeba się jak najlepiej przygotować. Podróżując z plecakiem na plecach, w którym mamy wszystkie niezbędne rzeczy, przede wszystkim nie chcemy, aby deszcz czy większa ulewa go zmoczyły. Dlatego warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest sprzęt. Dobrze sprawdzają się materiały sztuczne, takie jak nylon czy poliester. Inaczej sprawa wygląda z tą częścią plecaka, która ma przylegać do pleców – powinna być wykonana z materiału zapewniającego oddychanie. Warto zdecydować się na modele pokryte szybkoschnącą siateczką oraz o anatomicznym kształcie.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Decydując się na zakup plecaka trekkingowego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące celu podróży. Inny sprzęt kupimy na 3-dniową wycieczkę pod namiot, a inny na wielodniową wyprawę, podczas której zwiedzimy kilka krajów. Kupując plecak, warto także zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, takie jak komin czy klapa, a także ściągacz, które zwiększają elastyczność, ochronę i funkcjonalność sprzętu.

Plecaki trekkingowe odpowiednie na krótsze wyjazdy oraz długie wyprawy można znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz na stronie internetowej e-Horyzont.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ